Navigace: Queen - Královská legenda - Koncertní turné: Sheer Heart Attack

Koncertní turné:Sheer Heart Attack

Skladba Killer Queen skupinu zachránila. V té době byli všichni na dně a takový úspěch, který by je uživil se zatím nedostavoval. Killer Queen se stala hitem a před plánovaným turné je velmi povzbudila.

Zkoušky se konaly v propůjčeném skladu v Ealingu, který jim zajistil bývalý Rogerův přítel z éry Smile Pete Edmunds.

Turné zahájili v divadle Palace Theatre v Manchesteru. Skupina použila nové světelné zařízení a přidala pyrotechnické efekty, což na tu dobu bylo docela neobvyklé.
I když samotné album vyšlo až 8. listopadu, už od prvního vystoupení hrály skladby jako: Now I'm Here, Flick of the Wrist, In The Lap Of The Gods, Killer Queen, Bring Back That Leroy Brown, Stone Cold Crazy, In The Lap Of The Gods (Revisited) a God Save The Queen

30.10. Palace Theater, Manchester
    Do repertoáru přibyly skladby Flick Of The Wrist a Now I'm Here. Druhou jmenovanou hráli v jiné podobě, než se později objevila na desce, tato verze nebyla tolik strukturovaná a skupina ji představovala v mnoha podobách.
31.10. Victoria Hall, Hanley
1.11. Empire Theatre, Liverpool
    Při úvodním pásku se fanoušci vřítili na pódium a musela být spuštěna bezpečnostní opona. Manažer pak celý dav uklidňoval.
2.11. University, Leeds
    Opakovalo se úplně to samé jako v Liverpoolu, i tady se podařilou celou věc vyřešit. Během koncertu se porouchal Rogerův monitor, takže se během hraní neslyšel. Snažil se na to upozornit svého technika, a nepodařilo se to. Zbytek koncertu proto neslyšel, co hraje. Po představení Rogera něco tak rozčílilo, že v šatně vzteky vybuchl a výsledkem byla cesta do Leedské nemocnice s pohmožděnou nohou.
3.11. Theatre, Coventry
5.11. City Hall, Sheffield
6.11. St Georges Hall, Bradford
7.11. City Hall, Newcastle
8.11. Apollo Theatre, Glasgow
    Před koncem zatáhli diváci Freddieho do davu a následně ho ochranka musela vytahovat zpět. Freddie řekl, že to byl vlastně bezvýznamný incident, ale že si z toho vzal ponaučení pro příště. Pro tento sál to byl rekord v počtu přítomných diváků.
9.11. University, Lancaster
10.11. Guildhall, Preston
12.11. Colston Hall, Bristol
13.11. Winter Gardens, Bournemouth
14.11. Gaumont, Southampton
15.11. Brangwyn Hall, Swansea
16.11. Town Hall, Birmingham
18.11. New Theatre, Oxford
19.11. Rainbow Theatre, London
    Původně měla skupina odehrát pouze tento jeden koncert, ale protože byly lístky vyprodány během dvou dnů, organizátor Mel Bush zamluvil sál ještě na příští večer.
20.11. Rainbow Theatre, London
    Tato show byla nahrávána a filmována s úmyslem pozdějšího vydání živého alba, ale skupina to sama zavrhla - nestálo by to za vynaložené peníze. Večírek na ukončení britské části turné se konal v Holiday Inn, kde Queen získali měděnou plaketu jako památku na turné, kde bylo při všech koncertech vyprodáno.

První opravdové evropské turné odehráli s deseti koncerty v šesti zemích během dvou a půl týdne (původně mělo být odehráno více koncertů, ale nehoda kamiónu s vybavením zapříčinila zrušení několika skandinávských představení.).
23.11. Gothenburg, Sweden
25.11. Helsingin Kulttuuritalo, Helsinki, Finland
1.12. 140 Theatre, Brussels, Belgium
2.12. Munich, Germany
    Cestou do Mnichova řidič kamiónu neodhadl výšku svého vozu a uvízl pod mostem. Koncert zachránil autodopravce Edwin Shirley, který okamžitě zařídil převoz zařízení a skupiny na místo. Vše se povedlo a Shirleyho společnost pak zajišťovala dopravu po celý zbytek turné a na všech dalších.
4.12. Frankfurt, Germany
5.12. Hamburg, Germany
6.12. Cologne, Germany
7.12. Singen, Germany
8.12. Congres Gebouw, The Hague, Holland
10.12. Spain, Palacio De Los Deportes, Barcelona
    6 tisíc lístků na tento první koncert skupiny Queen ve Španělsku zmizelo během jednoho dne.

Setlist turné (Evropa a UK):
Procession, Now I'm Here, Ogre Battle, Father To Son, White Queen, Flick Of The Wrist,
Směs: In The Lap Of The Gods/Killer Queen/The March Of The Black Queen/Bring Back That Leroy Brown
Son & Daughter, Keep Yourself Alive, Seven Seas Of Rhye, Stone Cold Crazy, Liar, In The Lap Of The Gods... Revisited
Přídavky:
Big Spender, Modern Times Rock'n'Roll
Druhé přídavky:
Jailhouse Rock, God Save The Queen

31.ledna skupina odletěla na své první samostatné turné do USA. Chtěli použít nové světelné efekty a novou akustickou techniku. Prvních sedm v New Yorku dní strávili zkoušením v divadle Beacon.
Všechny koncerty byly dopředu vyprodané, museli sjednat několik vystoupení navíc. Často hráli dvakrát denně. Předkapelami byly skupiny Kansas a Mahogany Rush. Skupinu Kansas občas zastupovala kapela Styx.

5.2. Agora, Columbus, USA
7.2. Palace Theatre, Dayton, USA
8.2. Music Hall, Cleveland, USA
8.2. Music Hall, Cleveland, USA
9.2. Morris Civic Auditorium, South Bend, USA
10.2. Ford Auditorium, Detroit, USA
11.2. Student Union Auditorium, Toledo, USA
14.2. Palace Theatre, Waterbury, USA
15.2. Orpheum Theatre, Boston, USA
15.2. Orpheum Theatre, Boston, USA
16.2. Avery Fisher Hall, New York, USA
16.2. Avery Fisher Hall, New York, USA
    Po druhém představení se Freddie zúčastnil rozhovoru s Lisou Robinson pro Circus Magazine. Vedle mnoha jiných věcí se ho zeptala čí to byl nápad uvést na představení skladbu Big Spender. Freddie na to řekl: "Oh (smích), byl to výhradně můj nápad. Mám rád tenhle přístup k zábavě. Líbí se mi ten nádeh kabaretu. Zbožňuju Lizu Minelli, ona je naprosto dokonalá. Velmi to na mě působí, ta myšlenka dělat tyhle věci typu velkých jevištních představení, ale zároveň to chci zkombinovat se skupinou, ne být v rozporu. A to je těžká věc, protože se s tím chcete přiblížit jiným a přesvědčit je, že to bude fungovat."
17.2. War Memorial, Trenton, USA
19.2. Lewiston, USA
21.2. Capitol Theatre, Passaic, USA
22.2. Farm Arena, Harrisburg, USA
23.2. Erlinger Theatre, Philadelphia, USA
23.2. Erlinger Theatre, Philadelphia, USA
    Po koncertu Freddie téměř nemluvil a lékař mu zdělil, že by to mohly být uzliny na hlasivkách a nařídil mu klid alespoň na tři měsíce. Freddieho reakce byla jasná: "Skupina mě zabije."
24.2. Kennedy Centre, Washington, USA
     I přes všechny tyto problémy to byl jejich nejvydařenější koncert, i když Freddie nestihl zkoušku. Dave Thomas (ze společnosti Trident) řekl: "Vešli na pódium a zahráli tu nejúžasnější show jakou jsem kdy viděl. Byl to úžasný koncert, protože vypadali plní energie a k našemu údivu Freddie zvládal opět i ty nejvyšší tóny."
Později Freddie navštívil jiného lékaře a ten mu řekl, že to nejsou uzliny, pouze otok kolem hlasivek. Všichni si oddechli, protože by to znamenalo operaci a přerušení turné. Tuto diagnózu mu pak ještě potvrdil další specialista v New Yorku. Proto muselo být dalších šest koncertů v Pittsburgu, Kutztonu, Buffalu, Torontu, Londýnu (Ontario) a Davenportu zrušeno.
5.3. Mary E Sawyer Auditorium, La Crosse, USA
    Aby Freddie odlehčil svým hlasivkám, zdržel se hlasových improvizací a vtipkováním mezi skladbami, a to i pro několik dalších koncertů. Jediným řešením bylo odříct několik koncertů, ale jen kvůli větším přestávkám mezi jednotlivými představeními.
6.3. Madison, USA
7.3. Uptown Theatre, Milwaukee, USA
8.3. Aragon Ballroom, Chicago, USA
9.3. Keil Auditorium, St Louis, USA
10.3. Coliseum, Fort Wayne, USA
12.3. Municipal Auditorium, Atlanta, USA
13.3. Civic Auditorium, Charlestown, USA
15.3. Marina, Miami, USA
18.3. St Bernard Civic Auditorium, New Orleans, USA
20.3. Municipal Hall, San Antonio, USA
23.3. McFarlin Auditorium, Dallas, USA
25.3. Municipal Theatre, Tulsa, USA
29.3. Santa Monica Civic Auditorium, Los Angeles, USA
29.3. Santa Monica Civic Auditorium, Los Angeles, USA
    Při představení se Johnovi na jevišti roztrhly kalhoty. Freddiemu to nedalo a celou dobu ho popichoval, dokud neměl šanci zmizet v zákulisí a převléknout se.
30.3. Winterland, San Francisco, USA
2.4. Kindmens Fieldhouse, Edmonton, Canada
    První koncert skupiny Queen v Kanadě. Při přídavku se ke skupině přidala i předkapela Kansas.
3.4. Calgary, Canada
6.4.  Seattle, Canada

Posledním koncertem turné, na kterém odehráli během osmi týdnu osmatřicet koncertů, se mělo konat 7. dubna v Portlantu, ale nakonec bylo odvoláno. Kapela měla doma stále větší potíže se společností Trident. Před japonským turné se uchýlila na dovolenou na Havaj.

Setlist turné (USA):
Procession, Now I'm Here, Ogre Battle, Father To Son, White Queen, Flick Of The Wrist,
Směs: In The Lap Of The Gods/Killer Queen/The March Of The Black Queen/Bring Back That Leroy Brown
Son & Daughter, Guitar Solo, Keep Yourself Alive, Drum Solo, Seven Seas Of Rhye, Stone Cold Crazy, Liar, In The Lap Of The Gods... Revisited
Přídavky:
Big Spender, Modern Times Rock'n'Roll
Druhé přídavky:
Jailhouse Rock (reprise), God Save The Queen
Bonusovy:
Be Bop A Lula, Stupid Cupid

Na tokijské letiště skupina dorazila 18.dubna 1975, kde ji vítalo přes 3000 japonských fanoušků. Časopis Music Life skupině udělil zvláštní uznání za vysoký obrat v prodeji desek a velkou popularitu. První koncert se konal v Budokan Martial Arts Hall v Tokiu.

19.4. Budokan, Tokyo, Japan
    Přišlo 10 000 lidí a sál byl naplněn do posledního místa. Pořadatelé najali zápasníky sumo, aby vytvořili bariéru mezi pódiem a diváky. Po pár minutách představení nebyli diváci k udržení a začínala se vytvářet panika a histerie. Část diváků se začala kývat a vzniklá vlna nesla lidi tři metry ze strany na stranu. Když začínala být situace opravdu nebezpečná, Freddie přerušil koncert a uklidnil dav. Koncert natáčela japonská televize.
22.4. Aichi Taiikukan, Nagoya, Japan
23.4. Nokusai Taikan, Kobe, Japan
25.4. Kyuden Taiikukan, Fukuoka, Japan
28.4. Taiikukan, Okayama, Japan
29.4. Yamaha Tsumagoi Hall, Shizuoka, Japan
    Když Brian začínal, ozářen reflektorem, své sólo a ostatní členové se ocitli ve tmě, Roger měl malou nehodu. Sedl si na bednu, aby přečkal Brianovu hru a i z jemu neznámému důvodu přepadl a ocitl se mimo pódium. Naštěstí se mu nic nestalo, i když tvrdě dopadl na záda. Publikum nic nezpozorovalo.
30.4. Bunkan Taiikukan, Yokohama, Japan
1.5. Tokyo, Budokan, Japan
    Druhý koncert v Budokanu. Skupina se rozhodla ukončit turné stylově a po přídavku se na pódiu objevila v kimonech.

Setlist turné (Japonsko):
Procession, Now I'm Here, Ogre Battle, Father To Son, White Queen, Flick Of The Wrist, Hangman, Great King Rat
Směs: In The Lap Of The Gods/Killer Queen/The March Of The Black Queen/Bring Back That Leroy Brown
Son & Daughter, Doing All Right, Stone Cold Crazy, Keep Yourself Alive, Seven Seas Of Rhye, Liar, In The Lap Of The Gods... Revisited
Přídavky:
Big Spender, Modern Times Rock'n'Roll
Druhé přídavky:
Jailhouse Rock, See What A Fool I've Been, God Save The Queen

Vlastními slovy:
Brian: "Když jsme poprvé přijeli do Los Angeles - a předím vyprodali pár sálů v malých městech - šel jsem se podívat na Led Zeppelin do Fóra. Myslel jsem si - Proboha, tady kdybychom někdy hráli, tak jsou všechny mé sny splněny!."
Brian: "Bylo to nádherný, všichni ty malý japonský lidi, co tam stáli a křičeli na nás. Byli jsme z toho vedle, připadali jsme si jak v jiným světě, ale bylo to nádherný!"
Roger (v Japonsku): "Vešel jsem do krámu, abych si koupil kazeťák a majitel obchodu na mě najednou vyvalil oči a zavolal 'Ah tak - ty Queen' a vzal foťák a deset minut nedělal nic jiného než mě fotil, nemohl jsem z něho dostat žádné slovo."
"Byly tam tisíce fanoušků, kteří nás vítali, doslova tisíce. Na jednom představení jsme museli mít kolem čtyř až pětiset strážců. Byli jsme trochu neklidní. Nepředpokládali jsme nic podobného. I tak bylo Japonsko vrcholem našeho turné. Japonci jsou dobří organizátoři."
Roger (o USA): "Bylo to taky super. Docela jsme si věřili, po tom co jsme slyšeli, že se můžeme pustit na východ a středozápad, ale varovali nás, abychom moc nevěřili v návštěvu jihu a dalekého západu, ale show v San Franciscu, například, bylo fantastický."
"Myslím, že si lidi říkají 'zase sem přijedou a nic se  nebude dít', ale oni asi nevědí, jak zničující může koncertování být. Momentálně jsme na tom dobře, všichni se cítíme skvěle."
"Nehledě na Brianovy potíže, Freddie měl ve Státech obrovské problémy s hlasivkami. Měl uzliny a doktor přikázal, aby měsíc nezpíval. On to ignoroval a rozhodl se vyhnout operaci."
Freddie: "My jen doufáme, že budeme mát hodně času. Chceme hrát věci ze všech tří desek. Bude na nich postaven náš repertoár. Ale hlavní věcí je uplatnit energii celé skupiny a její všestrannost. Nelíbilo by se mi dělat celoudobu jen rock'n'roll, drazí. Bude to dobrý, protože máme lepší světla, lepší všechno."