Navigace: Queen - Královská legenda - Koncertní turné: Queen

Koncertní turné:Queen

První turné skupiny Queen probíhalo na podzim roku 1973, kdy v říjnu plánovala velké turné po Británii skupina Mott The Hoople. Jack Nelson se znal s Bobem Hirschmannem, manažerem této skupiny, a přesvědčil ho, aby vzal Queen s sebou. Bob nejdřív nechtěl, protože Queen byli neznámí, ale naléhání a 3000 liber ho přesvědčilo.

Ještě před koncertní šňůrou si ještě sjednali nějaké akce v Británii a v Evropě. Na nich hráli tyto skladby:
Procession, Father To Son , Son & Daughter, Ogre Battle , Hangman, Stone Cold Crazy, Keep Yourself Alive, Liar, See What A Fool I've Been, Jailhouse Rock/Shake Rattle And Roll/Stupid Cupid/Bama Lama Bama Loo/Jailhouse Rock (reprise), Big Spender

13.9. hráli v Golders Green Hippodrome (vystoupení natáčelo rádio Luxemburg a později odvysílalo). Koncert zahájili nahrávkou Procession z pásky, což v té době bylo velmi nové.
13.10. odjeli do Frankfurtu, kde vystoupili v Bad Godesburgu (bylo to jejich první vystoupení mimo Anglii)
14.10. vystupovali v Luxemburském Le Blow Up (opět se měl koncert natáčet stanicí Luxemburg, ale selhala technika a nebylo z toho nic). V těchto dnech se také objevili ve francouzské a holandské televizi.
20.10. hráli v londýnském Paris Theatre (tento koncert natáčela stanice BBC Radio One a odvysílala v pořadu In Concert)
26.10 koncertovali v Imperial College
2.11. ještě stihli generálku opět v Imperial College. Bylo vyprodáno a po koncertě vyšlo několik recenzí. Zvláště jedné si Queen hodně vážili.
"Queen - Královští nejen podle jména.
Vyprodáno, stálo na dveřích. Je obdivuhodné, jak mohla neznámá (nebo téměř neznámá) skupina jako Queen zaplnit hlediště v Imeprial College do posledního místa. Ale když jsem si je poslechla, pochopila jsem.
Když jsem slyšela tuto kapelu před šesti měsíci, zdála se slibná, ale zatím nezralá. Tentokrát však byli výborní. Když hráli skladby ze svého prvního alba, z nichž nejpozoruhodnější byly Keep Yourself Alive a Son and Daughter, jejich vedoucí Freddie Mercury poskakoval po jevišti divoce a zároveň smyslně mával mikrofonem.
Atmosféra byla vzrušená. Publikum bylo se skupinou sžité, znalo dobře její repertoár a bouřlivě vítalo každou skladbu.
Po stránce hudební byla skupina velmi dobrá, výprava vynikající, a když uvážíte, že to všechno byly jejich původní nápady, je to výkon na novou skupinu skutečně obdivuhodný. Materiál vysoce překračoval běžnou úroveň a za vystoupením byla patrná soustředěná píle.
Na konci, po sérii standardních rock'n'rollů, která měla být vyvrcholením koncertu, nechtělo publikum kapelu pustit. Museli zůstat na pódiu a třikrát přidávat - až do nuceného ukončení koncertu, ne pro nedostatek zájmu obecenstva, ale prostě pro vyčerpání účinkujících. Nejvtipnějším číslem byl bezpochyby první přídavek - Freddieho podání skladby Big Spencer a la Shirley Basseyová, samozřejmě silně afektovaný.
Celkově byl večer velmi vydařený a vystoupení bez nadsázky po všech stránkách úspěšné. Pokud bude skupina Queen tak dobrá i na turné se skupinou Mott The Hoople (na které odjíždějí příští týden), měla by si Mott dát pozor. Ze skupiny Queen by se mohla vyvinout nebezpečná konkurence.
Rosemary Horide."

Turné bylo zahájeno 12. listopadu, což je den jejich prvního vystoupení na turné. Skupina nastoupila v Leeds Town Hall.
12.11. Town Hall, Leeds
13.11. St. Georges Hall, Blackbum
15.11. Gaumont, Worcester
16.11. Lancaster University
17.11. Liverpolský stadión
18.11. Victoria Hall, Hanley
19.11. Civic Hall, Wolverhampton
20.11. New Theatre, Oxford
21.11. Guidhall, Preston
22.11. City Hall, Newcastle
23.11. Apollo, Glasgow
25.11. Caley Cinema, Edinburgh
26.11. Opera House, Manchester
27.11. Town Hall, Birmingham
28.11. Brangwyn Hall, Bristol
29.11. Colston Hall, Bristol
30.11. Winter Gardens, Bournemouth
01.12. Kursaal, Southend
    Freddie, Brian a Roger se přidali ke skupině Mott jako harmonické hlasy v písni All The Young Doods, jejich největším hitu.
02.12. Central Hall, Chatham
06.12. Cheltenham College (bez Mott The Hoople)
07.12. Shaftesbury Hall, Londýn (bez Mott The Hoople)
08.12. Liverpool Univesity  (bez Mott The Hoople)
14.12. Hammersmith Odeon, Londýn (odehráli dva koncerty za jeden den)
    Na tomto koncertě poprvé viděli Brianovy rodiče svého syna živě se skupinou Queen: "Bylo to zvláštní," říká Ruth Mayová. "Takové velké místo, dřív jsme ho viděli jen v malých sálech. Byli jsme tam asi nejstarší. Když jsme si sedali, přišel k nám jeden mladík a zeptal se, čí rodiče jsme. Když jsme mu to řekli, požádal nás o autogramy. Byl to nádherný koncert."
Hráli pro více jak 7000 lidí, což bylo jejich nejpočetnější publikum.
15.12. Leicester University
21.12. Connty Hall, Tauton
22.12. Town Hall, Peterbourgh
    Poslední koncert turné Queen I

28.12. se uskutečnil poslední koncert tohoto roku v Top Rank, Liverpool  (bez Mott The Hoople). Na této speciální vánoční show Queen vystupovali společně se skupinou Great Day. Freddie se tak opět setkal s dvěma členy skupiny Great Day, se kterými dříve působil ve skupině Ibex.

Setlist turné:
Procession, Father To Son, Son & Daughter
Ogre Battle, Hangman, Great King Rat , Stone Cold Crazy, Keep Yourself Alive, Liar
Přídavky:
Jailhouse Rock/Shake Rattle And Roll/Stupid Cupid/Bama Lama Bama Loo/Jailhouse Rock (reprise)
Druhé přídavky:
Big Spender/Bama Lama Bama Loo or Modern Times Rock'n'Roll
Bonusy:
Doing All Right
See What A Fool I've Been

Skupina Mott s nimi byla nadmíru spokojená, a jak vzpomíná Brian, "mezi oběma kapelami vyrostlo skutečné přátelství. Od skupiny Mott jsme se hodně naučili, hlavně pokud jde o výpravu a organizaci - a užili jsme s nima děsný legrace!" Bob Hirschmann nabídl Queen, zda by nechtěli jet se skupinou Mott na další turné, tentokrát po Spojených státech - všichni nadšeně souhlasili.

Vlastními slovy:
Brian : "Naše pódiová vystoupení byla mnohem více rock'n'rollová show než samotné album. Je určitá mez, kterou nesmíte překročit, hrajete-li pro publikum, které vás vůbec nezná. Tak jsme s Queen hráli hodně tuhý rock'n'roll, s úmyslem jim dát šanci chytit se, rozjet se, jít s muzikou. Lezete-li na pódium a lidi neznají vůbec žádné vaše písničky, brzy je váš, byť pečlivě připravený studiový materiál, začne nudit. Takže jsme hráli i Bo Diddleyho I'm A Mum, od Elvise Presleyho Jaillhouse Rock a Shout Mama Lama od Little Richarda. Dejte publiku pořádnou zábavu, ale nikdy nesmíte opustit podstatu vlastní muziky."