Navigace: Queen - Královská legenda - Střípky: Rock In Rio 85 Festival

Rock In Rio 85 Festival

Brazilie, Rio de Janeiro, 12/19 leden 1985.
Program skupiny Queen v City of Rock, speciálně postaveném na ploše 250 000 metrů čtverečných v Barra da Tijuca:
Machines ( intro ) / Tear It Up / Tie Your Mother Down / Under Pressure/
směs: Somebody to Love , Killer Queen , Seven Seas Of Rhye ,Keep Yourself Alive,
Liar / Rock In Rio Blues / It's A Hard Life / Dragon Attack
Now I'm Here / Is This The World We Created / Love Of My Life / Improvisation (včleněná Let Me Out ) /
Brighton Rock / Guitar Solo / Another One Bites The Dust/
Hammer To Fall / Crazy Little Thing Callde Love / Bohemian Rhapsody / Radio Gaga
přídavkek: I Want To Break Free /
druhý přídavek: We Will Rock You
We Are The Champions / God Save The Queen.

Na Obrovském festivalu Rock In Rio byla skupina Queen hlavním účinkujícím. Ačkoli festival běžel deset dní, skupina hrála pouze dvě noci, 12. a 19. Před ní vystupovali Iron Maiden a The GoGo s B52 před druhým vystoupením.

Odhadem navštívilo každou show mezi 250,000 a 300,000 lidmi, a představení, později vysílané v Globo television v Jižní Americe, sledovalo téměř 200 millionů lidí. Queen se dostali na jeviště ve dvě hodiny v noci na obou představeních.

Skladba 'Rock In Rio Blues' je stejná, jako pianová imrpovizace, hraná na předchozím evropském turné, ale byla přepracována pro text speciálně pro jihoamerické publikum.
Brianovo uvedení 'Love Of My Life' : "You want to sing with us? Alright. Well, this is especially for you. I have to tell you that this song is very special to the people of South America, and we thank you very much for making it special throughtout the world. This is called 'Love Of My Live'".
Freddie začal zpívat, ale obecenstvo dychtivě ukázalo svůj nově osvojený anglický slovník, a skoro ho přehlušilo dříve, než jim sám pokynul, aby pokračovali bez něj. Freddie jim poslal hubičku a Brian poznamenal "You sing very nicely".

Když Freddie přestal zpívat, aby mohl odehrát Brian své akustické solo, začala vlna "BRIAN... BRIAN... BRIAN... " vyplňovat rozlehlý stadion. Byla řada na Brianovy těžce polykat. Později, připojil části skladby 'Let Me Out' z jeho solo projektu 'Star Fleet' k jeho kytarovému solu.

Když Freddie vystoupil s falešnými ňadry a parukou k písni 'I Want To Break Free', ozvala se podobná reakce jako při jihoamerickém turné. Tentokrát, ne zcela připraven na takovou reakci, se smál a potom ty pochybné věci odložil. Později poznamenal: "Mohl jsem být ukamenován jako Královna Sheba, ale teď už ty věci na sebe neberu."

Při následujícím 'Rock You' , se Freddie objevil s velkou Union Jack vlajkou nad svou hlavou. Šel ke kraji jeviště a tam se otočil o 180 stupňů a odhalil Britskou vlajku. Čtvrt milionů lidi to ocenila velkým aplausem. Potom Freddie hodil vlajku mezi obecenstvo. Při doznívání 'God Save the Queen' se objevil ohňostroj. Zatím skupina spěchala k autům a následujícímu tradičnímu rychlému úprku.

Quite apart from Globo Television's coverage of the festival, druhé vystoupení skupiny bylo nafilmováno s jasným záměrem pozdějšího vydání na videokazetě. Video (nahoře) bylo nakonec vydáno v květnu 1985.

EMI uspořádala další honosný večírek na jejich počest. Konal se u plaveckého bazénu, v hotelu Copacabana Palace Hotel v Riu. Byl pozván každý účinkující z festivalu. Zatím, dole na pláži nedaleko hotelu, místní se fanouškové Queen bavili podle svého, a na zem umístili 500 rozsvícených svíček, které znázorňovaly název skupiny. Brian se to dozvěděl a spolu se svou dcerou opustili na chvíli 'oficiální' párty a připojili se k fanouškům.