Navigace: Queen - Královská legenda - Střípky: Queen o Queen

Queen o Queen

1970
Brian : "Mysleli jsme, že Roger je tím nejlepším bubeníkem, kterého jsme kdy viděli. Hlavně když začal ladit bubínek - v životě jsem si předtím s ničím podobným nesetkal - mne fascinovalo, jak profesionálně vypadá."
Freddie : "Proč takhle maříte čas? Musíte definovat mnohem originálnější písně. Musíte mnohem jasněji definovat způsob vašeho hudebního vyjadřování. Kdybych byl vaším zpěvákem, věděl bych jak na to."1971
Brian :  "Když jsme se setkali s našimi předchozími kariérami, bylo nám jasné, že to bude tvrdá práce, vydělávat si muzikou. Měli jsme dost co ztratit a navíc vůbec nic pak nešlo snadno. Myslím, že nikdo z nás si asi nepředstavoval, že to zabere celé tři roky, než to někam dotáhneme. Nebyla to žádná procházka růžovým sadem, fakt."
John : "Byl jsem asi jediným člověkem, který se na tu věc mohl dívat zvenčí, protože jsem přišel jako čtvrtý poslední člen skupiny. Tušil jsem, že v tom něco je, ale nebyl jsem zcela přesvědčen ... vlastně až do alba 'Sheer Heart Attack'."1972
Brian : "Naše pódiová vystoupení byla show, mnohem více rock'n'rollová než album. Je určitá mez, kterou nesmíte překročit, hrajete-li pro publikum, které vás vůbec nezná. Tak jsme s Queen hráli hodně tuhý rock'n'roll, s úmyslem jim dát šanci chytit se, rozjet se, jít s muzikou. Lezete-li na pódium a lidi neznají vůbec žádné naše písničky, brzy je váš, byť pečlivě připravený studiový materál, začne nudit. Takže jsme hráli i Bo Diddleyho I'm A Mum, od Elvise Presleyho Jaillhouse Rock a Shout Mama Lama od Little Richarda. Dejte publiku pořádnou zábavu, ale nikdy nesmíte opustit podstatu vlastní muziky."
Freddie : "Už dost let před tím mne to jméno napadlo...Queen - to upoutá a skvěle to zní. Je to moc dobrý název, univerzální a s okamžitým účinkem. Má v sobě skrytou velkou vizuální sílu a dává to šanci k mnoha výkladům. Jasně, že jsem si uvědomoval i ty homosexuální souvislosti, ale to je jen jedna tvář toho názvu."1974
Brian : "Killer Queen byla v roce 1974 rozhodujícím momentem. Byla to písnička, která skvěle shrnovala celou naší muziku a byla zárověň i hitem, což už jsme strašně potřebovali pro potvrzení úspěšnosti naší práce. Byli jsme v té době bez pěťáku, stejně jako všechny ostatní začínající kapely. Placatili jsme se po obývácích, úplně jako zbytek neúspěšných muzikantů."
John : Mám pocit, že všechny věci kolem nás se stávají profesionálnějšími. Jsme, po tom všem, u našeho třetího alba.
"Hodně lidí si myslí, že jsme jenom nějaké heavy metalová skupina, ale Killer Queen ukázala úplně novou stranu kapely. Album přemosťuje mezeru. Je víc poslouchatelné a solovíme jím víc lidí."
Roger : "Je to nesmysl říkat, že jsme hyped. Začali jsme hraním na malých místech, pak jsme vydali album. Nebyl tu nikde žádný výbuch publicity nebo tak. Teď, Cockney Rebel - jejich publicita přišla dřív než cokoli udělali."1975
Brian: "Řekl bych, že jsem překvapil mnoho lidí jako plachý a introvertní. Ale je mnoho lidí, kteří jsou hodně tvrdohlaví, pod takovou skořápkou."
Freddie : "Bohemian Rhapsody se nevyloupla jen tak odnikud. Trochu jsem si operu nastudoval, ačkoli to pak byla spáš legrácka a napodobenina. Proč ne? Nikdy jsem ostatně netvrdil, že jsem nějaký operní fanatik nebo že o ní vím všechno."
John : "Klipy se dělaly někdy i předtím, ale většinou to byli jen filmové snímky, byla to vlastně náhoda"1976
Freddie : "Lidi jsou nějaký zakřiknutý, když mě potkají, jako bych je měl sníst. Ale já jsem v podstatě celkem plachý."1977
Brian : "Dost dlouho jsme byli tiskem ignorováni, uráženi a odepisováni. Svým způsobem to bylo pro nás i dobré. Asi už není žádný další možný výpad proti nám, který by někdo dříve nepoužil. Začalo se to k horšímu měnit někdy kolem alba Sheer Heart Attack. Vždycky se mě kritika nějak dotkne. Myslím, že to tak cítí všichni umělci, byť tvrdí, že je to nezajímá. Těžko si představit, že vás nebolí, když někdo řekne, že jste úplně k ničemu. Ale byl to problém jen hudebního tisku, jinak šlo všechno velmi dobře."
Freddie : "Líbí se mi ta představa, že už jsme někde mimo rock'n'roll, říkejte tomu, jak chcete, kde nejsou žádné bariéry, všechny možnosti jsou dány. Zvlášť teď, když všichni natáhli tykadla a hodlají odzkoušet nové styly. To je to, co já už dělám řadu jet. nikdo ještě nezkusil balet. Zní to šíleně, bláznivě, ale jsem si jist, že přijde doba, kdy i tohle spojení bude možné."1978
Brian : (ke klipu Fatt Bottomed Girls) "Přišli jsme tak o část příznivců. Ti si řekli: Jak jste to mohli udělat? jak to souvisí s tou duchovní stránkou vaší muziky? Je to sranda. Nehodlám se za nic omlouvat. Všechna muzika se točí kolem sexu, některá naprosto otevřeně. Ta naše ne. V naší hudbě je sex obsažen nebo zmíněn jen lehce nebo napůl legračně, ale samosebou tam vždycky je."1979
Brian : "Rhapsody není vůbec koncertní číslo. Hodně lidí nás nemá rádo, když opouštíme pódium. Ale upřímně řečeno - raději odejdu, než abych  předváděl, že hraju a byl to pásek. Kdybychom tam zůstali a magneťák se točil, to by byl úplný podvod. Tak se raději distancujeme a řekneme: Heleďte, tohle se nedá na pódiu zahrát, byla to složitá studiová práce. Na koncertě to zní jenom proto, že to chcete slyšet."
"Nejsme žádná singlová kapela, nestavíme na malých deskách svoji slávu, ale myslím, že nám přitahují další mladé posluchače na koncerty."
Freddie : "Crazy Little Thing Called Love jsem napsal ve vaně. Navíc jsem měl u postele připravený pianino. Slova jsem k tomu nadrápal jednou uprostřed noci, aniž bych si vůbec rozsvítil"
Roger : "Crazy Little Thing Called Love není pravé rockabilly, ale má to šmrnc ranného Elvise - je to poprvé, co jsme něco podobného použili. Někde jsem četl - myslím, že to bylo v časopise Rolling Stones - že při poslechu právě téhle desky dostal John Lennon zase chuť natáčet písničky. Je-li to pravda - a poslech jeho posledního alba by tomu ve využití podobných zdrojů odpovídal, pak je to skvělé!"1980
Brian : "Děláte pokrok, když napřed hrajete v Madision Square Garden jednou, pak dvakrát, třikrát. Je to čím dál víc lidí, což znamená, že ti co přišli poprvé, se znovu s uspokojením vrátili a přivedli navíc i své přátele. To je výborný pocit. Neznamená to ovšem samo o sobě, že tím pádem jste nejskvělejší a bezchybný - ostatně to není žádný umělecký cíl, být čím dál slavnější, to není ani východisko, ani konec snažení. Velmi často také počet prodaných desek vůbec nesouvisí s jejich kvalitou."
John : "Poslouchal jsem hodně soulové muziky už jako školák a vždy mě to moc bavilo. Nějakou dobu jsem už chtěl napsat něco jako Another One Bites The Dust, ale pořád jsem měl jen hlavní téma a basovou linku. Postupně se to v kapele doplnilo dalšími nápady. Chápal jsem to jako taneční záležitost, ale nikdy mě nenapadlo, že by to mohlo být tak slavné. Hodně to pomohlo celé desce, takže ji v Americe hráli i černošské rozhlasové stanice, což předtím bylo nepředstavitelné."1981
Brian : "Hot Space je pokusem o pořádné využití funku: je to styl hraní, kterému rychle propadnete, ale taky ho třeba rychle opustíte, odtud také název Horký vzduch."
Freddie : "Dokud máme chuť o něco usilovat a hledat nová pole působnosti, jako je třeba to jihoamerické turné nebo plánované koncerty ve východní Asii, jsme šťastni a chceme pokračovat dál."
"Jsem rád, když lidi odcházejí z koncertů Queen pobavení, s pocitem příjemně strávené doby. Písničky Queen mi připadají takové odpočinkové, stejně jako dobrý film - z toho odcházíte s tím, že to bylo dobré a snáz se vracíte ke svým problémům. Nechci naší muzikou nějak měnit svět. V našich skladbách nejsou žádná skrytá poselství, snad s vyjímkou některých Brianových. Rád píšu písničky pro zábavu, pro moderní spotřebu. Lidi je můžou odložit, stejně jako použitý papírový kapesník. Poslechnete si to, líbí se vám to, zapomenete na to, a tak pořád dál. Je to prostě spotřební pop, nic víc."
Roger : (Under Pressure) "Je to jedna z nejlepších věcí, kterou kdy Queen a přitom vznikla úplně jednoduše, v průběhu Davidovy návštěvy  našem studiu v Montreaux. Kdyby v tom šlo pokračovat do nekonečna, brali bychom to."
"Freddie teď nechce nic vykládat, protože je trochu zmatenej ze sebe. Myslím, že každý, kdo by se s ním potkal, by musel být překvapen. Není to žádná primadona, jak si mnozí představují. Má hrozně vstřícnou povahu, ale takoví jsme ostatně všichni. Když skončí jedna práce, dá se hned s obrovskou vervou do další a je z toho skvělá show."1982
Brian : "Nijak moc jsme se do toho nehnali, ale dospěli jsme k názoru, že je to nejjistější cesta, jak dosáhnout svých představ a mít pod kontrolou náš osud."
Freddie : "Není to vůbec otázka peněz. Já utrácím peníze, jako by nic neznamenaly. Zítra můžu být bez pěťáku, ale nějak bych to zase zvládl."
Roger : "Byli jsme jednička v Argentině, když začala ta blbá válka. Měli jsme se tam úžasně a bylo to všechno k dobrému. Hudba je totiž absolutně mezinárodní."
"Nechceme sami sebe zklamat. To je to co nás pořád popohání"1983
Brian : "Byli jsme dlouho pořád spolu...už jsme si začínali lézt na nervy, což se pravidelně opakovalo. Tentokrát jsme si řekli: Dáme si pohov a šanci k vydechnutí. Dělejme si vlastní věci    a sejdeme se jako Queen, až budeme mít fakt chuť. Nedělali jsme spolu vlastně celých pět měsíců, až do srpna tohoto roku. potkávali jsme se a diskutovali dost často, ale skutečně nic nedělali. Chtěli jsme, aby nová deska vznikala jinak než ty předtím. Taky jsme se chtěli trhnout od naší staré americké firmy, což pro nás bylo důležité. Novou desku už jsme jim nechtěli věnovat. Měli jsme pocit, že to všechno už je jako v továrně: děláme nové album Queen, jakoby vypadlo ze stroje. To už jsme nechtěli a nakonec to všechno dobře dopadlo. Podepsali jsme smlouvu s Capitolem. Najednou jsme měli v Americe firmu, která byla opravdu vzrušená z toho, že vlastně vydává první desku Queen. Uvnitř Queen bylo vždycky dost značné napětí, protože se nám často líbily rozdílné věcí, i v muzice, a musely jsme proto hledat nějaké společné východisko. Často jsme se dohadovali, jak co prezentovat navenek. Jsme všichni hodně přímočaří a taky rozdílní. Jsme velice tvrdohlaví, ale zase na druhé straně demokratičtí. Nikdo nemá větší právo prosazovat své názory. Ale někdy to bylo velice napjaté a tvrdé domlouvání. Problém není v koncertních šňůrách. To je ta nejlepší a nejjednodušší část věcí. Prostě musíš vylézt na pódium a být tak dobrý, jak jen umíš. Ale po posledním turné jsme prostě neměli vůbec potřebu přemýšlet nad novou deskou a nechtěli jsme se do ničeho nutit. Je lépe počkat na okamžik, kdy máte skutečně co nabídnout. Nechtěli jsme se rozpadnout, protože tuhle chybu udělalo po Beatles fůra lidí. Bylo by bývalo rozhodně lepší, kdyby zůstali spolu déle. Nezáleží jen na tom, jak talentovaný je jednotlivec, práce v kapele je vždycky něco víc, než jen složení jednotlivých součástí. A My si myslíme, že Queen jsou příkladem opravdové kapely. Přes všechny ty hádačky jsem si jist, že je lepší být spolu."
Freddie : "Vždycky jsem si myslel, že vydržíme nejvýš tak pět let, ale dostalo se to až do bodu, kdy jsme vlastně staří na to, abychom se rozpadli. Dovedete si představit zakládání nové kapely ve čtyřiceti? To zní dost blbě, ne?"
Roger : "Po projetí Ameriky, Evropy a Japonska jsme byli úplně hotoví, tak jsme se rozhodli si trochu odpočinout...taky to ovšem souviselo s tím, že poslední album si nevedlo tak dobře, jako ta předchozí. Uvědomovali jsme si, že pro hodně fandů to nebylo to, co od nás chtěli nebo očekávali, tak jsme si dali čas rozmyslet si, co a jak dál."1984
Brian : "Že by se měli Queen rozpadnout, to se mezi lidmi vypráví už takových osm let. Mám doma pár nahrávek, kde někteří říkají: Jedno je jisté, napřesrok už Queen nebudou existovat. To bylo v roce 1973!"
"Vždycky mě víc bavili ty tvrdší písničky. No a to nové album je mnohem tvrdší...ale musel jsem si to perně vybojovat. Natočili jsme pár opravdu skvělých vokálních věcí a zároveň spoustu tvrdších věcí, jaké jsme nedělali už hodně let. Proti mně byl v kapele vždycky dost tlak, protože jsem úplně jiný, než ti ostatní. Největší potěšení mám totiž z písniček, kde si můžu pořádně zakraválovat a rozbouchat to. V zásadě jsem holt klučina s kytarou a miluju ten plnej, silnej zvuk. Pro ostatní to ale moc neznamená, a já s tím musím souhlasit, celková podoba písniček je důležitější. No a kolem toho vždycky začínají hádky. Výsledkem ovšem pak bývá kompromis."
"Jsme absolutně proti apartheidu a všemu podobnému, ale cítíme, že můžeme pomáhat stavět mosty. Potkali jsme se tam s muzikanty obou barev pleti. Uvítali nás s otevřenou náručí. Kritika přišla zásadně z oblasti mimo Jižní Afriku."
Freddie : "Bylo to úplně zkreslené podání. Ostatně tisk měl vždycky tendenci si psát o Queen to, co chtěl on. Ta ženské, co tohle psala se snažila na mně přiživit, ale nedostala šanci. Řekl jsem jí: Co vlastně chcete slyšet? Že beru kokain? Panebože, kdybych chtěl udělat nějakou velikou sexuální zpověď, myslíte, že bych si vybral zrovna The Sun? V životě ne, na to jsem dost chytrý."
John : "Po celou dobu naší kariéry jsme velice nepolitická kapela. Rádi ovšem jezdíme na nová místa. Ameriku a Evropu už jsme projezdili tolikrát, že s radostí zavítáme kamkoli jinam. Skoro každý už byl v Jižní Africe, nevytvořili jsme tedy žádný precedent. Už tam byli třeba Elton John, Rod Stewart, Cliff Richard. Může to tam být trochu ve zmatku, ale jsme v té zemi taky hodně populární. Zásadně chceme hrát všude tam, kde nás fandové chtějí vidět"
Roger : "Rusové si pořád myslí, že jsme velmi dekadentní. Chceme taky hrát v Číně a Koreji. Já s Johnem jsme v Koreji byli - je to skutečně okouzlující místo."
"Není to otázka peněz, je to problém úvahy. Panebože, co bychom dělali, kdybychom skončili? Jistě bychom mohli mít všichni sólo kariéry nebo sestavovat nové kapely, ale to je jako lézt podruhé na Mount Everest. Queen je to, co dělám a jací jsme. Ale děláme to jen tehdy, máme-li na to chuť. Čím více zájmu je v danou chvíli o kapelu, tím větší entuziasmus to vyvolá uvnitř; proto je pro nás takové vzrůšo, že Radio Ga Ga je velký hit. Je jasné, že až lidi přestanou kupovat naše desky a chodit na koncerty, uvědomíme si to hodně rychle."1985
Brian : "Bylo to vlastně jen o chloupek, že jsme tam byli. Původně jsme si říkali: Bože, nic takového! Zajímalo nás to dost málo, protože jsme byli otráveni ze způsobu, kterým celé pop byznys funguje."
Freddie : "Chtěli jsme hrát písně, které lidé znali a které by jim něco říkaly. Koncert vznikl kvůli strašné lidské tragedii, ale chtěli jsme, aby to bylo radostné setkání."
John : "Boba Geldofa jsme vůbec neznali. Když vyšlo Do They Know It's Christmas, byla všude fůra novějších kapel. Ale pro koncert chtěli spíš ty známější a prověřené. Naše první reakce byla váhavá - jen dvacet minut, bez zvukové zkoušky! Když bylo jasné, že se to uskuteční, končili jsme právě japonské turné a při jídle v hotelu jsme se museli definitivně rozhodnout - řekli jsme ano. Vůbec jsme se nezajímali o pořadí vystoupení, ale shodou okolností vyšlo podle našich představ. Byl to den, kdy jsem byl hrdý na to, že patřím k hudebnímu průmyslu - mnoho takových nebylo. Bylo to pro nás i velké zadostiučinění, protože jsme viděli, jak velkou podporu máme v Anglii a potvrdili si, že máme co nabídnout, jako kapela."
Roger : "Geldofův podíl byl skvělý. nechápu, jak takový hlupák jako je Jonathan King může zpochybňovat a očerňovat tuhle akci, když on sám pro lidstvo neudělal nic, krom otravování blbými deskami! Jak takoví bezvýznamní paraziti jako on se můžou navážet do něčeho tak dobrého, to nechápu."1986
Freddie : "Už dřív jsme si uvědomili, že desky prodává i něco jiného, a teď se konečně video stalo nedílnou součástí tvorby písní. Nahraná písnička vzbuzuje určité představy a za pomoci videa tyto představy zhmotníte. A kromě toho, skupina nemůže být na všech místech najednou, ale video ano."
Roger : "Čtyři týdny zkoušení je mnohem víc, než jsme udělali kdykoli předtím.Myslím, že jsme momentálně nejlepší živá skupina na světě a musíme to dokázat... nikdo z diváků nesmí být zklamán."1987
Freddie : "Žil jsem pro sex. Ale teď jsem se úplně změnil. AIDS změnilo můj život. Přestal jsem chodit ven, skoro se ze mě jeptiška. Byl jsem hodně promiskuitní, ale s tím vším jsem teď přestal. Co víc, nechybí mi ten způsob života. Každý kdo byl promiskuitní by si měl udělat AIDS test. Cítím se dobře, jsem čistý."
Roger : "Queen jsou jako veliká mašina, ale neděláme pořád. Jsem profesí hudebník, a to po celý můj život. Nechci ho promarnit..."1988
Freddie : "Nevím, jak to fandové Queen přijmou, protože nazvou-li to rockovou operou, pak je to nejnudnější, co vůbec může být. ale nejde to snadno zaškatulkovat, protože je to úplně něco jiného, než jsem doposud dělal. Jsou to písně, které vyhovují našim hlasům. Bylo pro mne velmi těžké je napsat i nazpívat, protože všechny tóniny musely opdovídat a jsou to všechno duety."1989
Brian : "Chceme natočit opravdu demokratické album a každý z nás se chce podílet na skládání. Vytvořili jsme teď opravdu kapelovou náladu, bez prosazování zájmů jednotlivců. To je jeden z důvodů, proč The Miracle bylo mnohem lepší deska, než třeba A Kind Of Magic."
Freddie : "Chci změnit ten cyklus - album, světové turné, album, světové turné... Možná budeme ještě jezdit, ale už z úplně jiných důvodů. Já osobně už mám dost všech těch bombastických světel a pódiových efektů. Nemyslím, že by dvaačtyřicetiletý člověk měl dál lítat někde v trikotu."
Roger : "Bylo by strašně směšný, kdyby Queen natočili něco s využitím acid housových postupů. to by bylo chytání módní vlny a taková věc se nás rozhodně netýká."1991
Brian : "Kapela se stala nejsoudržnější věcí v našich životech, ačkoli je dost těžké pochopit, jak jsme spolu mohli tak dlouho vydržet. Roger je nejrozjetější ve směru všech těch extravagancí rock'n'rollového života. Freddie je stálá záhada, nikdo vlastně neví, kde se tady vůbec vzal. John je klasickým příkladem tichého basisty ... ale je to taky náš expert pro obchod, trh akcií, rozumí všem smlouvám. A co se týče mne, myslím, že ostatní v kapele by vám asi řekli, že jsem z nich největší tvrdohlavec...!"