Navigace: Queen - Královská legenda - Střípky: Jak psali písně

Jak psali písně

Freddie: Obyčejně napíšu nejdříve melodii. A píseň pak většinou na tu melodii nabaluju. Někdy mě také nastartuje text. "Life Is Real" je jednou z nich, protože první přišla slova. Prostě jsem se do toho dostal, stránky po stránkách, všechny možný slova. Pak jsem to všechno vložil do písně. Prostě jsem si myslel, že by to mohla být jeda věc podobná těm Lennonovým. "Killer Queen" byla další skladbou, kdy jsem nejprve napsal text. Ale jinak mívám v hlavě melodie. Nejdříve si je přehrávám na pianu, a dříve jsem si je nahrával na pásek. Teď si je snažím zapamatovat, pokud vím, že to bude stát za to. Pokud nějakou zapomenu, tak ji zapomenu. Pokud je mám stále v hlavě, stojí za nahrání na pásek.

Brian: Mě se nejlíp píše, když na to nepoužívám kytaru, možná pár riffů nebo základ, ale obvykle největší šanci pro napsání skladby máte, pokud hrajete na instrument, na který nejste zvyklý. Nejsem zvyklý hrát na piano, a tohle je pro mě inspirací, protože prsty sahají na jiné klávesy. Protože když hraju na kytaru, vím, kam mají moje prsty dopadat. Nejčastěji si někde sám sednu a přemýšlím o tom. To je ten nejlepší způsob. Nemyslím, že se můj styl psaní skladeb nějak změnil oproti ostatním ve skupině. Mám tendenci psát více tradiční Queenovský materiál jako "Las Palabras De Amor". Pořád mám snahu psát melodie, na které pokládám největší důraz, a které děláme všichni dobře jak jen umíme; kytara a piano, to je ten silný zvuk. To mě opravdu baví, ačkoli v těchto dnech jsme toho použili trochu méně.

John: Pro mě je psaní písní obtížné. Většinou začínám z té hudební stránky. Není to moc dobrý způsob psaní skladeb. Je pak obtížné, když mám melodii, vložit tam text. Ale takhle to vlastně dělám. Můžu si sednout a napsat nějaká slova, a potom na to napsat hudbu. To může být jednodušší. Ale já mám spíše více hudebních nápadů, než texty. Horší je to s realizováním všech svých myšlenek, když se pak tu píseň snažíme zahrát ve skupině

Roger: Někdy je to text, ale obvykle je to hudební nápad; prostě nápad, který chci zkusit. Psaní písní mám jako koníček. Nejsem tím, koho nazýváte profesionálním tvůrcem písní. Někdy procházím kreativním obdobím, a vznikne mnoho věcí; některé skoro spontánně a jiné zase potřebují trochu více času. Nejsem jako Paul McCartney, který ráno vstane a před snídaní napíše píseň. On se snaží pokořit světový rekord v psaní skladeb. Často přicházím s rytmem, který pak bude hlavní náplní bicích. Ale mám dojem, že nejvíce používám kytaru. Teď se snažím využívat piano, jako vzdor syntezátorům. Snažím se naučit na piano, abych mohl zahrát vše.