Navigace: Queen - Královská legenda - Střípky: Freddie Mercury Award

Freddie Mercury Award

19. února 1996, BRIT awards, každoroční ceremoniál Britského hudebního průmyslu představilo poprvné novou cenu pro novou kategorii na památku Freddie.

Cena Freddie Mercuryho se uděluje na počest hudebníka nebo organizace, která podle rady BPI, který velkou měrou přispěl v charitativní činnosti během posledního roku.

Cena Freddie Mercuryho je v podobě sochy samotného Freddieho a autorkou je česká sochařka Irena Sedlecká.
Cenu uvedl a představil Roger Taylor a prvními oceněnými byli Bran Eno a Tom York z Radiohead, za charitativní album HELP!, které bylo natočeno během jednoho dne a do té doby již vydělalo 2 miliony liber pro bosenské děti.

V roce 1997 byl oceněn sir Elton John. Cenu převzal od britského ministerského předsedy Tonyho Blaira v Bílém Domě po Eltonově účasti na gala večeři Billa Clintona. BPI usoudila, že charitativní výnosy z Candle In The Wind '97 (na památku Princezny Diany), které přesáhly 20 miliónů liber si zaslouží takové ocenění.

V roce 1998 byla cena udělena skupině Jubilee 2000, která se snaží tlačit na západní banky, aby zrušili dluhy třetím zemím v novém tisíciletí. Cenu přijal Muhammed Ali, předával ji zpěvák Bono z U2.