Navigace: Queen - Královská legenda - Střípky: Brian v Praze '98

Brian v Praze '98

Děkuji Zuzce, která mi připoměla pár drobností a Koudymu z Plzně za fotky.

Do Prahy jsme dorazili ve tři hodiny. Chvíli jsme postávali před hlavní branou a pak jsme se dali na obhlídku areálu. Před malou sportovní halou byli v tu chvíli asi dva lidé. Obešli jsme proto areál ještě jednou, a když jsme se vrátili, už tam čekalo lidí dvacet. Takže jsme se postavili k zábradlí, což, jak se později ukázalo, nebylo zrovna nejbezpečnější.

Následovalo čtyřhodinové čekání, které si někteří krátili zpěvem písní Queen. Mezitím se venku mihli Burma Jones a Daniel Hůlka. Po šesté hodině se začaly z haly linout zvuky, které byly všem povědomé. Ano, byl to Brianův hlas a hlas Rudého speciálu při soundchecku. Jasně všichni rozpoznávali akordy a tóny skladeb No One But You, kousek China Bele, ale i Too Much Love Will Kill You (!). Po tomto zvukovém vábení chtíč davu ještě vzrostl. Lidí přibývalo a po sedmé hodině to vše vypuklo. Otevřely se dveře a dav se začal tlačit dovnitř. Docela zážitek, ale přežili jsme to.

"Usadil" jsem se ve třetí řadě u levých reprobeden, ale asi za 30 minut jsme se prodriftovali doprostřed, tak dva metry od výběžku jeviště. Bylo to zrovna v dobu, kdy hráči Burma Jones ladili. Nastalo další čekání a povídání s okolními fanoušky. Po dalším čekání nastoupila předkapela a zahrála asi pět písní. Není asi potřeba zdůrazňovat, že všichni čekali na Brianův Band, takže ohlas nebyl tak velký, ale aspoň bylo co sledovat.
Technici ještě kontrolovali zařízení.... když se na jevišti objevil Rudý speciál a jeden technik přejel struny a rozezněl ho, nastal aplaus. To bylo poprvé, co jsem Speciál viděl a slyšel na vlastní oči znít. 

V devět se setmělo..... Z konstrukce se spustilo velké plátno.... Dav začal skandovat "Brian, Brian,....". Český hlas oznámil, že Brian se zpozdil, a zatím nás bude bavit speciální host Mr. T. C. Conway.! Ozvaly se první tóny skladby Only Make Believe a objevil se člověk oblečený v elvisovském stylu. Spousta lidí netušila, že je to Brian v perfektním převleku.
Před koncem skladby se za dřevěným parapetem vyměnil s dvojníkem, což jsem nejdřív nepoznal, ale pak jsem zjistil, že je to někdo jiný (zajímalo by mě, jak to vypadalo ze zadních řad, kde tato výměna měla asi největší efekt). Brian se totiž připravoval na úvod celé show. Zhasla světla za plátnem se objevila silueta Briana v pozici, jako na obalu desky Another World. Pak se na plátně objevil známý strom.
Od této chvíle mám potíže vzpomenout si spojitě na veškeré události, protože jsem byl kdesi v sedmém nebi. Přestaly mě bolet nohy a záda, zapomněl jsem na hlad a žízeň.
Jeho první slova byla : " AHOJ Praho!".
Na úvod nám Brian sdělil, že se skupině Queen nikdy nepodařilo k nám přijet, a že je rád, že jako prvnímu se to povedlo jemu.

Brian také řekl pár slov česky..... "Dobrý večer" později "Jak se máte?" a také poděkoval.
Mezi skladbami občas pronesl pár vtipných slov, také nás přemlouval, když se okolo výběžku objevili lístky a tužky, že přeci chceme aby zpíval a ne podepisoval....

Byl prostě skvělý, milý a doufám, že i spokojený - on i jeho spoluhráči, které samozřejmě nezapomněl představit.baskytara - Neil Murray (jeho solo na baskytaru bylo jedinečné)
bicí - Eric Singer (ďábel, bubeník každým coulem, při více jak pětiminutovém solu bubnoval také s hořícími paličkami)
klávesy - Spike Edney (pátý Queenie, nebyl moc vidět, ale jeho role byla samozřejmě důležitá a diváci ho rádi uviděli)
kytara - Jamie Moses (od prvního pohledu veselý člověk, a skvělý kytarista)
doprovodné hlasy Zoe Nichollas a Susie Webb (dvě krásky, které zpestřovaly celou show nejen svým hlasem)
a náš drahý Brian se svým Rudým speciálem a jeho kopiemi.

Hraní svých skladeb, které napsal pro Queen začal s Fat Bottomed Girls, se solem z písně Gimme The Price (nádhera). Následovaly I Want It All, Headlong, Tear It Up, The Show Must Go On (poprvé jsem ji slyšel od Briana hrát živě) a všemi očekávaná Love Of My Life.
Ten kdo si chtěl zazpívat Love Of My Life, dočkal se. Brian si sedl dopředu téměř na dosah první řadě a rozezněl kytaru známými tóny, ale trochu jinak.....samozřejmě skvěle. Celý dav (v odhadech nejsem dobrý, takže počet lidí radši nebudu zkoušet) začal zpívat s ním. Několikrát nás také nechal zpívat samotné. To byl vždycky můj sen, zpívat Love Of My Life živě....s Queen jsem to nestihl, tak aspoň s Brianem.

Mnoho skladeb hrál na "obyčejné" španělce, ke které nám řekl: "Přišel jsem do krámu a koupil tuhle levnou obyčejnou kytaru..." a zahrál pár akordů, zněla tak jak měla znít. "A když jsem ji donesl domů a zahrál na ni, z kytary vycházelo tohle.." a najednou se z téhle obyčejné kytary začaly linout zvuky podobné jeho speciálu. Prostě nádhera.

Brianovo solo bylo úchvatné, nechal Rudý speciál vydávat všechny možné zvuky, kterým vládnul on. Oči mi jezdili po něm a po kytaře, a přál jsem si aby tyhle okamžiky nikdy neskončily.

Když se dostal ke slovu Eric a jeho bicí, vzpomněl jsem si na Cozyho, jemuž Brian věnoval písěň Since You've Been Gone). Eric byl fantastický, rozezníval svůj nástroj dokonalou technikou (při bubnování nám mával, i když jeho ruce běhaly po bicích). Pak si vzal hořící paličky - světla zhasla - a pokračoval ve svém kouzlení. Na závěr hodil své paličky do publika, které děkovalo ohromným potleskem a voláním "Eric, Eric, Eric...". Další tóny bicích přešly do Ressurrection - to už se Brian vrátil zpět na jeviště. [na obr. je můj úlovek - obtížně scanovaný].

Při We Will Rock You snad nebylo v hale člověka, kromě Security, který by nezpíval s rukama nad hlavou.

Po oblíbené Tie Your Mother Down, Brian odložil kytaru a s mikrofonem přišel na dosah diváků u výběžku. Začal zpívat Another World a my s ním.
Při závěrečné a nekonečné All The Way, přešly k divákům i Zoe a Susie, které se po celou dobu show krásně usmívaly do hlediště a mávaly divákům.
Po skončení této skladby Brian nám poděkoval, popřál dobrou noc s tím, že se brzy zase uvidíme, všichni se uklonili a za šíleného aplauzu odešli. Začali jsme skandovat a vyvolávat Briana, a netrvalo dlouho, a na jeviště zahalené tmou se mihl Eric. To už všichni věděli, že ještě není konec.
Za chvíli se objevil band v plné síle a začaly se ozývat první tóny No One But You. Opět šílený aplaus, který se měnil v koordinovaný zpěv spolu s Brianem.
Skladba dozněla a nastalo opět děkování a skandování, čímž byl, podle mě, Brian velmi potěšen. Po odchodu jsme stále skandovali a vyvolávali Briana, přidalo se i dupání, ale po chvíli se rozsvítila světla a z pásku se rozjela skladba Why Don't We Try Again.

Diváci byli skvělí. Během hraní skladeb Queen všichni šíleli a zpívali, a bylo poznat, že nepřišli pouze fanouškové Queen, ale i Briana, protože zpívali i skladby z jeho sólové tvorby.

Já osobně jsem na tuto chvíli čekal sedm let, což je doba co poslouchám Queen. Překvapilo mě docela věkové rozpětí lidí, kteří se přišli na Briana podívat. Od hádám desetiletých dětí až po Brianovy vrstevníky. Těší mě, že v současné době hrozné komerční hudby, je spousta mladých lidí, kteří poslouchají hudbu, která má své kořeny v oněch sedmdesátých letech, v době, kdy se proslavili opravdu jen ti nejvytrvalejší a nejlepší.

Autogramy Brian ochotně a mile podepisoval asi v půl jedné, a podruhé kolem třetí ráno před hotelem. Bohužel jsem to štěstí neměl ... což mě velmi velmi mrzí, protože jsem Prahu opustil kolem půlnoci.

Jediné, co mě docela zklamalo a zamrzelo byly ceny u stánku s Brian May Merchandise. Určitě nejen já, ale i spousta dalších byla rozhodnuta, že utratí nějaký ten peníz za suvenýr. Já jsem chtěl koupit AW tričko. Byl jsem ochoten věnovat dost peněz, ale 600 Kč za tričko? To bylo opravdu hodně. Nevím, kdo určuje ceny, ale připadá mi to jako špatný vtip, prodávat tričko za stejnou cenu, jakou stála vstupenka na koncert!
Kdyby během čekání pouštěli písně Queen, mohla být i tato činnost příjemnou a nejlépe přečkanou.


Tady je perfektní setlist od Wency:
Praha , 22.10 - setlist
Only Make Belive
C'mon Babe
Space
Since You've Been Gone
Chinese Torture/China Belle
Queen Medley:
- (White Man intro riff), Headlong Intro
- Fat Bottomed Girls (Gimme The Prize solo)
- I Want It All
- Headlong
- Tear It Up
- The Show Must Go On
Neil Murray Solo
Last Horizon
Love Of My Life
Driven By You
představování BM Bandu - Jamie zahrál krátkou instrumentálku
'39/On My Way Up
Hammer To Fall - slow/fast
Brian solo
Eric Singer solo
Ressurection
We Will Rock You - celá pomalá verze
Tie Your Mother Down

první přídavek
Another World
All The Way From Memphis

druhý přídavek
No-One But You