Queen

Circus Magazine '77 [cz]
Popcorn Magazine '81 [cz]
Queen Of The Record '86
Video Magazine '89
Rockline '91 [cz]
MTV Music Awards '92
Rolling Stone '95 [cz]
BBC Radio 1 '95 [cz]
BBC Pop On The Line '97 [cz]
SABC 2 Top Billing '98 [cz]
BBC Radio 2 '98 [cz]

Freddie Mercury

Circus Magazine '77 [cz]
The Man Who Would Be Queen '81 [cz]
Melody Maker '84
The Sun '85 [cz]
The Bigger The Better '85 [cz]

Brian May

Sounds Magazine '75
Circus Magazine '76
Guitar Player Magazine '83
Steve Gett '82
Faces Magazine '84 [cz]
A Kind Of Magic '86
Vox Magazine '91
Canadian Radio 97.7 HTZ '91
Guitar World Magazine '91
Guitarist Magazine '92
Dutch TV '92
Bravo Talk Show '92
Guitar For the Practicing Musician '93
GM TV '93
High Voltage Magazine '93
Howard Stern Show '93
MTV '93
Guitar World Magazine '93
Guitar Magazine '93
BBC Radio 1 '94
BBC Radio 1 '97
'This Morning' ITV '97
Melbourne Herald Sun '98 [cz]
Radio 3, Polsko '98 [cz]
Jazz Web '98 [cz]
Clyde 1 '98 [cz]
Paul Cashmere '98 [cz]
Holandské radio '98 [cz]
Tisková konference, Petrohrad '98 [cz]
Musikexpreß '98 [cz]
Guitarist Magazine '98
Guitar World Magazine '98
BBC Radio 4 '98
Talk Radio '98
Sydney Sun Herald '98
Music Scene Magazine '98
BBC Radio 2 '98
Španělské radio '98
Gitarre und Bass '98
BBC Radio 1, Radio 2 '98
Vintage Guitar Magazine '98
Best Magazine '98
Musica Magazine '98
Birmingham Evening Mail '98
Classic Rock Magazine '98
GM TV '98
Guitar World Magazine '98
CNN World Beat '00
BBC Radio 1 '00
Capital Gold Radio '01 [cz]
BBC Radio 4 '02 [cz]

Roger Taylor

Record Mirror '75 [cz]
USA '76
Sounds Magazine '80
Modern Drummer Magazine '84
The Cross '91 [cz]
BBC Radio 1 '93
Rockstyle Magazine '94 [cz]
Reflex '94 [cz]
QFC Magazine '95 [cz]
Filmový Festival, Cannes '96
KKLZ Radio '97
Radio 5 '98
Virgin Radio '98
SGR Colchester '99

Navigace: Queen - Královská legenda - Rozhovory: Brian May: Capital Gold Radio '01 [cz]

Rozhovory: Brian May: Capital Gold Radio '01 [cz]

Capital Gold Radio, 15.března 2001
překlad: LG (http://queen.musichall.cz)

MICK BROWN: To je Capital Gold - je to tak! Živě, největší program o show-byznysu, program O šesté, vítejte, a oslavte vstup skupiny Queen do Síně Slávy, což se stane příští pondělí. My přivítáme Briana Maye. Vítej Briane.

BRIAN MAY: Mockrát děkuji. Jsem tady rád.

MICK: Rádi tě vidíme. Díky, že jsi zaskočil. Když jsme se tenkrát před měsícem bavili, jel jsi zrovna v autě, říkal jsi, že zaskočíš a podíváš se na nás.

BRIAN: Je to tak (smích)

MICK: Je skvělé tě vidět. Rok 74 byl pro skupinu Queen opravdu velkým. Seven Seas Of Rhye a Killer Queen se dostaly do žebříčku, ale pamatujete si tyto dvě skladby, které se v ten samý rok také dostaly vysoko. Zrovna hrají...

Barry White - You're The First, The Last, My Everything Wings - Jet

MICK: OK! A teď ta největší zpráva - v pondělí bude skupina Queen jmenována do velmi velmi prestižní Síně Slávy. Oslavíme to s Brianem Mayem, který je zde s námi, pustíme několik skladeb skupiny Queen a mezitím si budeme povídat.

(Reklama)

MICK: OK! Živě na Captial Gold. Jsem Mick Brown. Brian May je tu s námi. Je tu taky první skladba, velký hit skupiny Queen - Seven Seas of Rhye.

Seven Seas of Rhye

MICK: Tady je Capital Gold a show O šesté. Tahle skladba připravila půdu pro další stovky hitů pro skupinu Queen - Seven Seas of Rhye - a Briane, ještě jednou vítej. Díky, že jsi přišel.

BRIAN: Dekuji mnohokrát, Micku.

MICK: Řekni nám o Síni Slávy. O tom, co čteme v novinách, je to velmi prestižní ocenění, nebo ne?

BRIAN: Je to rozhodně velká věc za velkou louží. Ano, Síň Slávy Rock‘n‘Rollu sídlí v Clevelandu v Ohiu v místě, kde jsme mnohokrát byly, když jsme koncertovali - ve starých časech - a ceremoniál samotný probíhá v New Yorku a vše je o tom, že komise složená z Bůh ví koho vás nominuje a vy jste uvedeni, máte-li štěstí. Tento rok jsme to my a Aerosmith, což je pěkné, protože oni jsou vlastně našimi vrstevníky, jako skupina, určitá paralela. Také bude jmenován Michael Jackson. Už byl jmenován jako člen Jackson Five, ale teď je jmenován jako on sám. A Paul Simon. Takže je to dobrý spolek. James Burton je jedním z mých hrdinů a bude také jmenován jako SIDEMAN, COS HE WAS ELVIS§S SIDEMAN. Podmínkou je, abyste před 25 lety vydali první nahrávku a pak můžete být nominováni, to je pěkné.

MICK: Takže všichni tihle kluci tam budou. Dostanete něco?

BRIAN: Nejspíš triko, myslím, ano! (smích)

MICK: (směšný hlásek) Kde teda je moje triko? O tom budeme mluvit už velmi velmi brzo, ale zmínil jsi léta, kdy jste jako Queen začínali - jaké jsou tvé nejlepší vzpomínky - když jste se poprvé rozjeli?

BRIAN: Je jich mraky, opravdu. Některé dobré, jiné zase špatné. Nebylo to jen to okouzlující - jak říkají. (smích) V začátcích to bylo hodně těžké, protože jsme nikoho neznali. Neměli jsme žádné kontakty. Hrát poprvé před publikem,které už předtím vědělo, co jsme zač, bylo ... (smích) bylo to oslepující. Najednou lidé volali a zpívali něco jako "Queen" a my jsme to naprosto nečekali. Tuším, že to bylo někdy po vydání prvního alba.

MICK: Tak.

BRIAN: A - někomu jsem to včera říkal - když se mě ptali "Tušil bys, že se tohle všechno stane?", neměl jsem o tom ani páru. Věděl jsem, že abych se stal pop hvězdou, musím vydat nahrávku. To byla moje ambice - ukázat svému otci a říct: "podívej, tady jsem něco decentního natočil", a hrát na místech jako je Rainbow, to by pro mě byl vrchol. A můžu říct, že jsme to do konce roku 74 dokázali a všechno navíc bylo jako bonus. Netušil jsem, že existuje nějaké Madison Square Garden. Byli jsme v Japonsku, pak v Austrálii, byly to naprosto neuvěřitelné výlety.

MICK: O těchto výletech se budeme bavit za chvíli. A co jsi měl rád před Queen? Co sis chodil kupovat?

BRIAN: (ostrý nádech vzduchu) Buddy Holly. Maybe Baby od Budy Holly and the Crickets.

MICK: Tak si to teď pustíme, pro našeho vzácného hosta, Briana Maye ze skupiny Queen.

Buddy Holly and the Crickets - Maybe Baby

MICK: Ok, to byl Buddy Holly - oblíbená věc Briana Maye. Jaké další skupiny tě zajímali dříve, než jsi sám začal hrát.

BRIAN: Jako děti jsme milovaly The Who. Byli jsme teda už o něco větší děti, hrávali jsme a chodili se dívat na The Who, bylo to, no něco nepopsatelného, protože už tenkrát byli na míle daleko ještě dřív, než se objevil punk. Ale v podstatě byli mnohem punkovější než potom kdokoli jiný, byli to drsní hoši a na koncertech byla cítit energie a nebezpečí.

MICK: Nezapomenu, když jsem byl jednou na The Whoo v Cheltenhamu.

BRIAN: Tak tak

MICK: První velký... hráli tam Little Feet, Crosby Stils Nash and Young...

BRIAN: Tak tak

MICK: ... a The Sensational Alex Harvey Band. Proklamovali si to jako velkolepou laserovou show, ale ve skutečnosti měli na stožáru se světlomety zrcadla a jedním světlem zasáhli všechny a světlo lítalo kolem dokola. Na tu dobu to bylo úžasné.

BRIAN: Výborné. Pamatuji si na The Who v době, kdy jsme na ně začali chodit do malinkých klubů a na řadu se dostávali o dvě hodiny déle, než původně měli. Pete Townsend přicházel hodinu před tím, než celá skupina a vydával zvuky jako letadlo. Bylo to anarchistické a (smích) ale také výborné po hudební stránce, takže můžu říct, že nás formovali. Taky víte, že jsme měli rádi Led Zeppelin, když později začali. Říkali jsme si: "Tihle kluci dělají přesně to, co bychom chtěli my.", víte. "Rychle se musíme přidat."

MICK: Tak nám řekni tvou oblíbenou skladbu od The Who.

BRIAN: My Generation

MICK: My Generation - tak si to pustíme přesně teď, pro Briana Maye, našeho vzácného hosta. Tady je...

The Who - My Generation

MICK: Zahráli nám The Who pro Briana Maye. Pondělí bude pro skupinu Queen velkým dnem. Budou jmenováni do velmi prestižní Síně Slávy, což my teď oslavujeme. Živě s mnoha skladbami od skupiny Queen a teď s nejfamóznější, nebo alespoň s jednou z nejfamóznějších skladeb všech dob - Bohemian Rhapsody. Za pár okamžiků si ji pustíme.

(Reklama / zprávy)

Queen - Bohemian Rhapsody

MICK: Na Capital Gold hraje Bohemian Rhapsody, v programu O šesté. Je to nejen jedna z největších skladeb všech dob, ale také jedna z našich nejvíce žádaných skladeb. Zvednete telefonní linku a je téměř jasné, že bude hrát Bohemian Rhapsody.

BRIAN: Pěkné.

MICK: Když jste ji točili, měl jsi pocit, "Zadržte. Bude to něco zvláštního."?

BRIAN: Všechno se to zrodilo ve Freddieho hlavě. Přišel s už téměř hotovou věcí a pouze se snažil, abychom to správně reprodukovali, což bylo obtížné. Zpíval "Da d-da da da", pak přestal a my se ptali "Proč jsi skončil?" (smích) a on na to "Ne, teď pokračuje tohle", ta a-cappella část. "A pak je tu..." a my mu říkali "Ok, Fred, tak to bude" a postupně se to takhle po kouskách dávalo dohromady a taky to znělo dost divně, bylo to totiž bez vokálů. Byla to jen jakási doprovodná část, a Freddie měl všechny vokálové části napsané na takových malých papírcích, které měl z otcovy práce - všechno napsané v B-čkách a A-čkách a C-čkách - žádné tečky, protože nám tečky opravdu (smích) moc nešly. Dále všechny akordy a každou notu, co měl kdo zpívat. Pár těch věcí byly harmonie z devíti částí, a všechny jsme my tři zpívali šestnáctkrát, takže je tam úctyhodný počet hlasů. Samy jsme cítili, že to bude něco naprosto nesrovnávatelného, nebo něco velkého.

MICK: Jak dlouho to bylo na první příčce? Devět týdnů?

BRIAN: Myslím, že tak.

MICK: Devět týdnů a pak znovu dalších šest nebo sedm týdnů, když se znovu vydala.

BRIAN: Ano. Capital byl tenkrát velkou součástí našeho úspěchu, myslím, že Kenny Everett to zahrál třikrát, hned jak to dostal do rukou. Vzal nám pásku ještě před tím, než jsme to dodělali a pustil to, moc nám to pomohlo.

MICK: U skupin jako je Queen to musí být zajímavé, musí to být skvělé jít ven a hrát živě, nebo když hrajete živě, tak sledovat fanoušky, kteří zpívali Seven Seas Of Rhye, a pořád se vracejí.

BRIAN: Ano. Stále potkávám lidi, kteří říkají: "Viděl jsem vaši první show v Hammersmith Odeon s Mott The Hoople" a to je pěkné. Všichni na to mají stále živé vzpomínky. (Smích) Je to dobře a myslím, že s námi vyrostla celá generace a my jsme vyrostli s nimi, takže tu je veliké pouto.

MICK: Zahrajme si, zahrajme si skladbu od skupiny Queen, Freddieho bychom pochválili, protože je to jedna z jeho nejlepších.

BRIAN: (Dlouhý nádech) Ok, já nevím - Freddie by si pochválil svou vlastní práci - já to vychválím, protože je to jedna z Freddieho nejlepších chvil - The Show Must Go On, protože jsme byli v situaci, kdy jsme věci přehazovali podle toho, jak se Freddie cítil, nutil sám sebe rychleji a tvrději a výše než kdykoli předtím. Napsal jsem mu pár veršů, aby je zazpíval a říkal jsem si: "Sakra, tohle nebude schopen nikdy zvládnout." Dostal se do toho rovnýma nohama - pár panáků a (smích) samy můžete slyšet, že to jsou věci vytvořené s takovou zručností, kterou nikdo nemůže dosáhnout. Tahle skladba je hodně - sumíruje éru a pro mě znamená mnoho. Takže show musí pokračovat.

MICK: Tak - a i hudba musí pokračovat - pro Briana Maye a Queen.

Queen - The Show Must Go On

MICK: Capital Gold - Show O šesté. Naším vzácným hostem je Brian May. A doznívá skladba pro Freddie Mercuryho. Teď zpět k Síni slávy. Vraťme se k tomu. Tvrdím, že být tam je něco úžasného. Je tam opravdové muzeum, nebo ne?
 

BRIAN: V Clevelandu je muzeum a ...

MICK: Tak co je v něm? Co, co?

BRIAN: ... hodně kytar, obleků z koncertů a tak. Zapůjčili jsme tam pár věcí, ano. Abych se přiznal, nikdy jsem tam nebyl. Neměl bych si to tak brát. Cleveland je vůbec jakési hlavní město Rock'n'Rollu ve státech, jak jistě víš. Bylo to průmyslové centrum v jistém slova smyslu, velmi energické místo. Hrávali jsme v Clevelandu v místě zvaném Richfield Coliseum s kapacitou 25 tisíc lidí, tuším, byla to hala. Teď je to ale asi už zavřené, ale pořád s těmi lidmi cítíme určité spojení.

MICK: Jaké bylo největší publikum, před kterým jste hráli? Mohlo by to být Rio. Hráli jste v Riu?

BRIAN: Jasně, a bude to tak. Byli jsme na prvním Rock In Rio, bylo tam kolem sta tisíc. Bylo to hodně. Bylo to (smích)...

MICK: Když se to dostává do takových rozměrů, není to jako - protože občas zmiňuješ The Rainbow. Já si pamatuji cestu do Rainbow. Je směšné, že jsme se bavili o Michaelu Jacksonovi...

BRIAN: Ano...

MICK: Protože The Jackson Five dělali předkapelu Gladys Knight and the Pips, a vždycky to byla věc - když jsi šel do Rainbow...

BRIAN: Tak...

MICK: Fantastické...

BRIAN: Byla to skvělá noc, že. Viděl jsem tam Davida Bowie a říkal si "Bože, kdybychom se sem tak dostali - panečku!"

MICK: Ale chci říct toto, hrál bys dříve spíš v The Rainbow, nebo Rock In Rio, kde to není... není to tak osobní?

BRIAN: Obojí má svou hodnotu. Obojí mám rád. Hraní v divadle přináší určitou intimnost, ale na těchto velkých stadiónových koncertech je zase ta úžasná energie a atmosféra.

MICK: Taky si budu pořád pamatovat - mám to doma na videu - nemyslím, že víš, že je to pořád tady - Live Aid, a to tleskání...

BRIAN: Úžasné.

MICK:We Will Rock You. To bylo prostě...

BRIAN: Úžasné.

MICK: Sto tisíc fanoušků tleskalo.

BRIAN: Vím - ani jsme tomu neveřili, protože to nebyli všechno jen fanoušci Queen. Všechny nás to šokovalo už jen z toho důvodu, že lístky byly prodány předtím, než oznámili, že vystoupíme i my, takže tam nebyl nikdo, kdo by věděl, že se tam ukážeme. A tak jsme poznali, že všechno je to velmi univerzální - hymnické. Nádhera.

MICK: Tak měli jsme tu - tys' vybral skladbu, kterou by si zvolil Freddie. Která píseň Queen je tvou nejoblíbenější?

BRIAN: Pustím vám tu, kterou budeme hrát i na ceremoniálu Síně slávy, a bude to We Will Rock You.

MICK: Super.

BRIAN: A bude znít trošku jinak, než tahle - toto je originální nahrávka - ale po našich husarských počinech s Five a s kdoví kým, máme ještě jiné nové verze této skladby. A momentálně nemáme zpěváka, jak asi víte, takže o vokály se rozdělím já s Rogerem a bude to trochu něco jiného. Bude to jako "autorova verze", takže tohle je We Will Rock You.

MICK: We Will Rock You na OK! živě pro Briana Maye.

Queen - We Will Rock You

MICK: Capital Gold, program O šesté na OK! Dohrává We Will Rock You a my si budeme ještě povídat - hrát další skladby. Ale teď se podíváme, co se děje ve světě...

(Short feature)

Led Zeppelin - Rock 'n' Roll

MB: Capital Gold. Show O šesté. Jsem Mick Brown. On je Brian May a co je to za skladbu. Je tady šance a kolují zprávy, že Queen budou hrát živě a zpívat bude Robbie Williams, nebo to bude někdo jiný. Cokoli, cokoli z toho, cokoli malého...

BRIAN: Máme rádi zvěsti. (Smích)

MICK: Dobrá, řekni nám zvěst teď ty.

BM: Dobře. Zvěstí je, že děláme muzikál (smích), což je fakt, a Ben Elton pro nás napsal skvělý scénář. Na tom muzikálu pracujeme už čtyři roky a práce procházela mnoha nápady, z nichž některé byly biografické, a ty jsme nakonec zamítly. Ale teď - Ben přišel s touto skvělou ideou, takže jsme velmi privátně kutili a pravděpodobně koncem roku nebo začátkem příštího se to objeví na West End, doufáme.

MICK: Co - budete v tom?

BRIAN: Ne. (smích) Ne, ne, děkuji, nechci...

MICK: Drazí.

BRIAN: Ne, ne, mladí lidé v tom budou.

MICK: Ale budete to vy, kdo bude hrát skladby Queen?

BRIAN: Ale hodně skladeb Queen, ano, a s několika variacemi, novými nápady.

MICK: Nazvěte to Noc v opeře, nebo tak.

BRIAN: Ah... zvážím to (smích)

MICK: Tak Briane - díky, že jsi přišel.

BRIAN: Mockrát děkuji Micku - hotovo.

MICK: A gratuluji k Síni slávy...

BRIAN: Díky.

MICK: A můžeme zahrát jednu z našich nejoblíbenějších písní Queen?

BRIAN: Ano, určitě. Která to je?

MICK: Killer Queen.

BRIAN: Jistě.

MICK: OK. Brian May z Queen. Díky moc...

BRIAN: Měj se Micku.

MICK: V pondělí budete v Síni slávy, takže vše nejlepší, díky.

BRIAN: Díky.

Queen - Killer Queen

MICK: Tohle je OK! Hrajeme Killer Queen pro našeho speciálního hosta, Briana Maye z Queen. Díky za návštěvu a hodně štěstí s prestižním uvedením do Síně slávy v pondělí.