Navigace: Queen - Královská legenda: Fórum - Ankety: Queen - kultovní kapela?

Forum

--- Pouze přihlášení uživatelé můžou přispívat do diskuze ---stránky 1
another.world: Queen - kultovní kapela?30.08. 2005 23:22
Co myslíte, dají se Queen jako celek považovat za kultovní kapelu? Jaký je podle vás vlastně význam slova kultovní?

1.Mirek R. 31.08. 2005 07:40
"Kultovní" kapela je dnes bohužel každá druhá, takže pro mne je tento výraz natolik zprofanovaný, že mu nepřikládám žádný význam.

2.another.world 31.08. 2005 08:00
A není to tím, že se jako kultovní označují ty, které si to nezaslouží?

3.Mr.Scully 31.08. 2005 08:22
Kultovni je myslim sirsi slovo nez treba "legendarni". Kultovni jsou i skupiny jako treba Grateful Dead, kterou tady asi prakticky nikdo nezna. Queen jsou bezesporu kultovni, stejne jako Stones, Beatles, Sabbath, DP, Nirvana a nejmin dvacitka dalsich.

4.Michal 31.08. 2005 10:43
Mirek to vystihl velice dobre...

5.dmac 31.08. 2005 10:46
Nejlépe to vyjádřil Mr. Scully, já jen doplňuji, že to kultovní se může vázat k čemukoliv, o čemž se hodně diskutuje, co je třeba zčásti zahaleno tajemstvím, co trvá už hodně let, co způsobilo v době vzniku malou revoluci (určitě Pulp fiction ve stylu znázorňování násilí aj.) atd. atd. Dnes je "kult" už natolik provařený výraz, že záleží na každém, aby si vytvořil své vlastní kultovní kapely, filmy, knihy apod. Např. já jsem považoval TV seriál Twin Peaks za kultovní. V době prvního vysílání u nás jsem ho nesledoval a později jsem litoval, že jsem šel raději vždy spát. Mám k tomu oba soundtracky a 2 knihy Lynchova scénáristy. Jenže když to před pár lety opakovali a já si na každý díl nachystal sklenku italského merlotu, bavilo mne to jen nějakou dobu. Pak kult padl a prostě si už nevzpomenu - ztratilo to kouzlo. Greateful Dead jsou příkladem toho, co můžou Američané žrát a o čem my nevíme. Nikdy jsem to nepochopil (mix country s rockovýma kytarama - znalci prominou nepřesnou charakteristiku něčeho, na co se v US vzpomíná jen s vážnou tváří, maximálně s rukou na řídítku nastartovaného Harleye, když čekáte, až vám v drive in donese blondýna v kovbojském klobouku burgra). Pro mne jsou kultovní Led Zeppelin - a to proto, že už nehrají 25 let, ale stále to má říz a jejich archivní nahrávky vždy způsobí velkou mediální lavinu po obou stranách Atlantiku. Podobně Rolling Stones. Z filmů Vesničko má středisková, Casablanca, Jak utopit Dr. Mráčka. L.A. přísně tajné, Amelie z Monmartru aj. U Queen si nejsem stále jistý, jaký je jejich status, protože nekonečné oplakávání našeho kníratého Zanzibarce mi pije krev. Zásadní je pro mne jejich prvních 9 alb, pak to beru jen jako solidní hitparádové úspěchy s vyprodanými stadiony za zády.

6.another.world 31.08. 2005 11:42
U Queen si taky moc jistý nejsem, zda bych je zařadil do kultovních kapel. Kdyby s tím sekli v roce 1980 a každý si šel svojí vlastní cestou, tak je to kultovní kapela ze všech ta nejkultovnější. Ale když pustím radio a nenarazím tam na nic jiného než několikrát týdně do zblbnutí RGG, IWTBF, TSMGO a AKOM, tak mě ty písně už spíš otravují než by mě bavily. Kultovní jsou pro mě Queen v 70. letech, 80. léta jsou prošpikovaný komercí a 90. léta škoda mluvit...

7.another.world 31.08. 2005 11:44
1: To, že je za kultovní kapelu považovaná každá druhá, ještě nemusí neznamenat, že to tak je! Někdo totiž nerozlišuje "kultovní" a "dlouhodobě světoznámá".

8.Mr.Scully 31.08. 2005 12:12
Kultovní je taková, na kterou si vzpomeneš i za X let a přiznáš, že to byl přínos světové hudbě. Queeni měli dokonalá 70. léta, během nichž ovlivnili kapely typu G'n'R nebo Metallica, a tudíž kultovní být musí, i kdyby za celá 80. léta nevydali vůbec nic.

Oproti tomu třeba Spice Girls byly (a možná stále jsou) extrémně populární, ale s kultem to nemá vůbec nic společného.

9.Klára 31.08. 2005 14:00
Kultovní je věc, která ve své době vyvolala velký ohlas (ne jen kladný), přišla s něčím novým, našla si příznivce, kteří ji uctívali. Queen se díky době 70. let kultovními určitě stali. Kultovní jsou a budou určitě Rolling Stones, Beatles, Led Zepelin, z 90. let určitě Nirvana.
Jinak souhlasím, že dnes je nazýváno "kultovní" až moc kapel..

10.Janek 31.08. 2005 17:49
9: No především tzv. rychlokvašky.

11.Michal 31.08. 2005 22:21
10: Rychlokvasky jsou nazyvani kultem? A ktery mi rekni..?!

12.Klára 31.08. 2005 22:53
Připojuju se k Michalovi. Nenapadá mě jediná tzv. rychlokvaška, která by byla nazývána kultovní. Mluvím o kapelách ale i solistech, kteří hrají dlouho, mají své fanoušky, ale kultovní se dají nazývat stěží.

13.PavelRokyta 01.09. 2005 10:23
Já bych vysvětlil slovo kult asi takto (a to není můj rozum, ale někde sem to čet) - Existuje mnoho kultovních věcí (kapely, filmy, seriály, komixy, knihy). Kultovní věc vznikne tak, že když tato věc vznikne tak do propagace týhle věci není vloženo žádné velké médium (velká reklama v telce, novinách ..atd) přesto se tato věc dokáže dostat během určité doby (a tahle doba může bejt různě dlouhá - třeba 1 rok nebo i několik desetiletí) k velkému množství lidi a fanoušků, kerý na základě týhle věci zakládaj různý fancluby, srazy, chaty, dopisujou si o tom atd..... Proto se hrozně směju, když v TV říká redaktor, že má vyjít další díl kultovní pohádky Harry Potter. Co je na tom proboha kultovního, když to má milionový náklady a milionovou reklamu všude a je to vyprodaný dřív než to ještě kdokoliv čet???
Proto se za kultovní daj považovat první alba Queenů. Kapelu Queen a Freddieho zná aspoň z doslechu velmi mnoho lidí. Ale právě tyhle alba nejsou mezi lidmi tak rozšířený, písně nejsou všeobecně známý, proto bych řek, že ty desky jsou kultovní....

14.Mr.Scully 01.09. 2005 10:27
Jojo, takhle je to vysvetleno dobre. Harry Potter je na urovni Spice Girls - ve sve dobe mimoradne atraktivni a prodejny, ale kult to neni a nebude. A jestli bude Harry aspon "legendarni", to uvidime za par let (Spice Girls legendami nejsou :-)

15.dmac 01.09. 2005 11:45
Musím se smíchem oponovat, nic vysvětleno totiž není. To, že se něco stane dlouhodobě populární a že to bude lákat další lidi, kteří nebyli u vzniku TOHO kultovního, nemá žádnou souvislost s úrovní propagace. Má to jako znamenat, že kultovními filmy/knihami/CD jsou jen ty, které bez propagace prošuměly kiny/náklad se vyprodal nebo desky, které se nikde nehrály, ale přesto postupně získaly posluchače? Blbost. Přesná definice neexistuje, ale kultovním se stane cokoliv, co na sebe stále nabaluje zájem lidí, kteří o tom diskutují a jde to mnohem dál, než měli tvůrci v úmyslu, že jde o stále aktuální záležitost, která ohromuje dobou svého vzniku - že to prostě pořád funguje/dokáže zaujmout. První alba Queen bych do této kategorie nedal ani náhodou. Mám je sice moc rád, ale znají je pouze fandové Queen, dnes se z nich už ani nic v rádiu nehraje, není důvod se k nim vracet, Queen jsou zapsání v paměti celosvětové veřejnosti jiným obdobím a nezapomeňte na to, že když začínali, tak světu vládli jiné party aprodávaly se taky jiné desky. LP Noc v opeře je ale bez diskuze legendární album a to kvůli Bo Rhap (proto vyjde letos ve zvláštním vydání k 30. výročí, předchozí desky se ničeho takového nedočkaly). O kultu bych mluvil v souvislosti s Hendrixem a Led Zeppelin - a to proto, že přestali hrát v dobách své slávy. Je to ale vždy subjektivní pohled ovlivněný tím, co se píše v médiích. Např. "kultovní režisér" Stanley Kubrick. Myožná to bylo letos, kdy bylo nějaké jeho výročí a naše TV poprvé vysílala všechny jeho filmy. Nebavil mne ani jeden a musím prohlásit, že s výjimkou Shining (s Jackem Nicholsonem - podle stejnojmenné knihy S. Kinga - vřele doporučuju) to bylo slabé. Dokonce jsem ohrnul nos i nad 2001: vesmírná odysea, což bylo v době vzniku prý něco super a je to označováno za kultovní věc. Dílo S. Kubricka bylo dlouho u ledu, bylo zahaleno tajemstvím, protože jeho filmy sice v kinech (ne u nás) byly, ale jen krátce, takže zážitky lidí, kterým se líbily nemohly být obroušeny. Ale píšu to i proto, že jsem viděl stovky jiných filmů a už mne tak něco nepřekvapí. Stejně tak David Lynch. Kdysi jsem z většiny jeho snímků byl úplně vedle, dnes napíšu, že snad jen Lost highway a Twin peaks - fire walk with me mají stále tu tajemnou atmosféru. Zbytek už nemá cenu, šoky, které měl divák při prvním shlédnutí se už nedostaví a dnes vše vypadá děsně lacině. Pulp fiction je taky kultovní film, kdo ho zná, ten ví proč. Kultovní se může taky stát kterákoliv kniha, o které se dá neustále vykládat a její děj rozvádět dál. Harry Potter je výborn čtrní a to, že má tak velkou reklamu je jen dobře - dostane se co nejdál a třeba přivede lidi víc k literatuře. Dnešní povrchní a jiným stylem než dřív fungující společnost, kde není nutné něco vyčíst, ale stačí si to lehce najít na webu, to potřebuje. A i když to mohou v pohodě číst dospělí, tak je to hlavně knížka pro děti, ale to nevadí, na kvalitě to neubere.

16.dmac 01.09. 2005 11:50
Musím se smíchem oponovat, nic vysvětleno totiž není. To, že se něco stane dlouhodobě populární a že to bude lákat další lidi, kteří nebyli u vzniku TOHO kultovního, nemá žádnou souvislost s úrovní propagace. Má to jako znamenat, že kultovními filmy/knihami/CD jsou jen ty, které bez propagace prošuměly kiny/náklad se vyprodal nebo desky, které se nikde nehrály, ale přesto postupně získaly posluchače? Blbost. Přesná definice neexistuje, ale kultovním se stane cokoliv, co na sebe stále nabaluje zájem lidí, kteří o tom diskutují a jde to mnohem dál, než měli tvůrci v úmyslu, že jde o stále aktuální záležitost, která ohromuje dobou svého vzniku - že to prostě pořád funguje/dokáže zaujmout. První alba Queen bych do této kategorie nedal ani náhodou. Mám je sice moc rád, ale znají je pouze fandové Queen, dnes se z nich už ani nic v rádiu nehraje, není důvod se k nim vracet, Queen jsou zapsání v paměti celosvětové veřejnosti jiným obdobím a nezapomeňte na to, že když začínali, tak světu vládli jiné party a prodávaly se taky jiné desky. LP Noc v opeře je ale bez diskuze legendární album a to kvůli Bo Rhap (proto vyjde letos ve zvláštním vydání k 30. výročí, předchozí desky se ničeho takového nedočkaly). O kultu bych mluvil v souvislosti s Hendrixem a Led Zeppelin - a to proto, že přestali hrát v dobách své slávy. Mimořádné postavní má v muzice třeba Dark side of the moon od Pink Floyd. Svědčí o tom třeba fakt, že to dosud vyšlo ve 3 podobách, aniž by se ale seznam skladeb nebo něco dalšího výrazně měnilo. Je to ale vždy subjektivní pohled každého člověka, ovlivněný tím, co se píše v médiích. Např. "kultovní režisér" Stanley Kubrick. Myožná to bylo letos, kdy bylo nějaké jeho výročí a naše TV poprvé vysílala všechny jeho filmy. Nebavil mne ani jeden a musím prohlásit, že s výjimkou Shining (s Jackem Nicholsonem - podle stejnojmenné knihy S. Kinga - vřele doporučuju) to bylo slabé. Dokonce jsem ohrnul nos i nad 2001: vesmírná odysea, což bylo v době vzniku prý něco super a je to označováno za kultovní věc. Dílo S. Kubricka bylo dlouho u ledu, bylo zahaleno tajemstvím, protože jeho filmy sice v kinech (ne u nás) byly, ale jen krátce, takže zážitky lidí, kterým se líbily nemohly být obroušeny. Ale píšu to i proto, že jsem viděl stovky jiných filmů a už mne tak něco nepřekvapí. Stejně tak David Lynch. Kdysi jsem z většiny jeho snímků byl úplně vedle, dnes napíšu, že snad jen Lost highway a Twin peaks - fire walk with me mají stále tu tajemnou atmosféru. Zbytek už nemá cenu, šoky, které měl divák při prvním shlédnutí se už nedostaví a dnes vše vypadá děsně lacině. Pulp fiction je taky kultovní film, kdo ho zná, ten ví proč. Kultovní se může taky stát kterákoliv kniha, o které se dá neustále vykládat a její děj rozvádět dál. Harry Potter je výborn čtrní a to, že má tak velkou reklamu je jen dobře - dostane se co nejdál a třeba přivede lidi víc k literatuře. Dnešní povrchní a jiným stylem než dřív fungující společnost, kde není nutné něco vyčíst, ale stačí si to lehce najít na webu, to potřebuje. A i když to mohou v pohodě číst dospělí, tak je to hlavně knížka pro děti, ale to nevadí, na kvalitě to neubere. Ještě doplním, že mezi kultovní knihy se řadí ty, které každý týden od července vychází v tzv. knihovničce Lidových novin a prodávají je za 99,- v novinových stáncích (mimo benzínek). Každý týden je na pultě nový titul a ten předchozí se stahuje - mrkněte na to.

17.Ptr 01.09. 2005 11:53
Jsem línej to číst, mohl by mi z těhle dvou příspěvků někdo udělat výtah? :)))

18.Michal 01.09. 2005 12:08
15: Nesouhlasim, ze je potreba v dnesni dobe neco cist. Proste vyvoj lidstva, at se to nekomu libi nebo ne. Naposled (nekdy na jare) jsem cetl Ja, Robot od Asimova (aniz bych videl film. Proste jsem si to chtel precist, pac jsme slysel, ze je to good :o) a ted mam pripravenou dalsi book od nej... Ale ctu jen v metru, abych se nenudil- dokazu se ale zabavit jinak nez ctenim (ackoli tedy dobrou knihou nepohrdnu- v metru :o)... V TV jsou dokumentarni filmy, ktere reknou daleko vice, nez jen "dokumentarni" knizky a co se tyce beletrie, existuje lepsi zabava. Nesouhlasim treba s tim, ze knihy rozviji slovni zasobu- temhle kecum proste neverim... Budto to mas nebo nemas. Mozna je urcita skupina lidi, kterym by se knihy hodily napriklad proto, aby si osvojili nektere vyrazy a nepsali jak dobytci, ale v tom pripade je to jen druh "terapie", rozhodne bych to nezobecnoval na to, ze by lide v dnesni dobe museli cist, aby byli lepsimi...
No to je fuk- to jsem chtel rict ke kniham. Fakt nemuzu z toho, jak stare baby na regionalni TV mektaj, ze malo lidi cte a sedej jen u PC... Pritom v knihovne vam reknou, ze to tak brutalni zase neni :o)

19.Mr.Scully 01.09. 2005 12:21
Knizky jsou temer nutny pro psanej projev - bez cteni se musis ucit ruzny ty pravidla pravopisu, coz spousta lidi nezvlada, tohle forum budiz dukazem :-) Ale jinak jsou knizky dost pasivni zabavou, domnivam se, ze temer cokoliv na PC je mnohem smysluplnejsi a interaktivnejsi.

20.Michal 01.09. 2005 12:30
19: Ja nevim... Psanej projev je uplne stejnej jako normalni projev oralni :o)) Ted bez impertinenci prosim :o)) Vyhoda je v tom, ze sve myslenky muzes usmernovat a pretvaret. Samozrejme musis ovladat nejaka pravidla, ale to te naucis ve skole ve slohu... Ke vsemu spousta spisovatelu pise takovym stylem, ze kdybys mel mluvit ci psat jak oni, pokladali by te zrejme ostatni za blazna :o))) Tezko rict... To je proste cit pro jazyk.

21.Ptr 01.09. 2005 12:31
18:
Souhlasim.

19:
Nesouhlasim :) Já si o sobě troufám tvrdit, že sloh mám nadprůměrnej (jedna z maturitní kompozice) a přitom jsem nepřečetl ani jednu "literárně hodnotnou" knihu. Mě spíš ovlivňují ve stylu psaní televizní pořady a filmy... Ne stupidity stylu Natočto, ale pořady jako Návštěvní den Šimka & Grossmana. To mi dává podle mě víc, než nějaká Babička od Němcový! Zaprvé je to poněkud "současnější" a zadruhý to není tak nudné :))).

22.Michal 01.09. 2005 12:41
21: Jo presne- tyhle povinne cetby jsem nesnasel- je to naprosto o nicem, nema to snad ani zadnou historickou hodnotu- holt to napsala nejaka zakomplexovana na polo prastena zenska a zachovalo se to dodnes... Nema to logiku... Kdyz uz neco cist, tak jen kultovni knizky :D - troufam si rict, ze Asimov je kult sam o sobe (koneckoncu je to i zabavna a napinava cetba). Z povinne cetby pamatuju snad jen Kafku, kterej mi uvizl v pameti- to je take celkem kult- takove to jeho typicke odcizeni :o))) Je fakt, ze me celkem bavili ku prikladu i 3 musketyri :o) , ale tam bych o kultu uz nemluvil... Nevim, nikdy jsem toho neprectl hafo a necitim se kuli tomu byt nejak nehodnotny :o)))

23.Ptr 01.09. 2005 12:43
21:
Vidíš, ani to jsem nepřečetl! :))))

24.Mr.Scully 01.09. 2005 12:55
Nejde o literarne hodnotne knihy :-) Tam jsem zacal a skoncil v sedmi letech s Jiraskovo tvorbou a od te doby to jelo sci-fi (prakticky kompletni tvorba Isaaca Asimova :-), detektivky, Bravo a tak :-) Babicku jsem nikdy necetl a ctenarske deniky opisoval od ostatnich :-)

Bohate staci treba cist noviny (coz tak jako tak neni na skodu :-)

25.Ptr 01.09. 2005 12:58
24:
Je fakt, že z novin by se teoreticky měly dát pochytit základy pravopisu, ale to slůvko teoreticky je důležitý! :) Kolikrát se dočtu tolik nesmyslů, že pochybuju o vystudovanosti korektora. :)))

26.Michal 01.09. 2005 13:04
24: nj, Asimov je hustej, ted tu mam pripravenou Roboti a Imperium- jen cekam az zacnu jezdit metrem :o))) Konec Vecnosti zni taky zajimave :o) Neco mi od nej klido doporuc :o)

27.Michal 01.09. 2005 13:05
25: Ja nemuzu, kdyz v TV nekdo rika bysme- za to bych je vyhodil...

28.Ptr 01.09. 2005 13:23
27:
JJ

Mě nejvíc dostává Nováková když končí sportovní noviny. Nevím proč, ale ta její tradiční věta: "Zítra se na vás budu zase těšit", se mi zdá totálně blbě. :) Ta větná vazba tam je strašně divná :)

29.Michal 01.09. 2005 13:28
28: To je prave ta krasna cestina- nemas predepsanej zadnej priblblej slovosled :o))

30.Ptr 01.09. 2005 13:32
29:
No, koukám, že tu z toho děláme češtinářskej kroužek! :))))

31.dmac 01.09. 2005 13:36
Já taky už hezkou řádku let nic pořádného nepřečetl, ale to, co jsem spořádal předtím považuju za dobré vzdělání, bez kterého bych si orientaci v některých věcech nedovedl představit. Ale dnes je fakt jiná doba a to, co dřív lidé čerpali z četby lze nahradit jinou formou, jinde a mnohem rychleji.

32.Michal 01.09. 2005 13:38
31: Jo jo- to je presne vonco... Dneska cerpas informace z jinych zdroju, kterych je hodne.. Proste se meni doba- nostalgie je zbytecna...

33.Klára 01.09. 2005 13:40
Vy jste to tady zase rozjeli :)
ad knížky - snažim se přečíst jednu měsíčně, v poslední době je ale čas a nálada tak akorát na Agathu Christie nebo nějaký biografie.
ad prsatá Nováková - "Zítra se na vás budu zase těšit" je opravdu divný. To už se na nás netěší dneska, ale začne se těšit až zítra? :)

34.another.world 01.09. 2005 13:41
Asi to myslí, že se od nynějška začíná těšit na zítřejší diváky :o)

35.Ptr 01.09. 2005 13:43
33:
Ad Nováková: přesně :))))

36.Alane 02.09. 2005 09:24
Ja citam rada a docela dost, ale vzhladom na moju pracovnu dobu nemam na citanie moc casu, takze napr dva mesiace nic ale napr. tento tyzden uz citam tretiu knihu. Je pravda, ze vacsina povinnej literatury je nudna, takze to mladez odradi, ale ked najdete knihu, ktora vas zaujme, je lepsia ako film - vo filme vasu fantaziu zvazuje sposob interpretacie hercov, rezisera, atd...
Nemyslim si ale, ze je nutne citat beletriu aby clovek rozsiroval svoje obzory, staci citat veci ktore nas bavia, napr. aj z tohto fora sa clovek moze dozvediet vela novych veci, a ked ste denne na internete precitate toho dost, aby ste napr. nemali problem s gramatikou. Ked niekto nerad cita,je to len na nom, mne osobne knihy vela dali (a nemyslim Babicku, aj ked som ju citala) ale pre niekoho to skutocne dolezite nie je :-)

37.GRAZYFREE 04.09. 2005 11:17
6.je fakt ze me to takz dost stve porad dokola-Somebady to love,AKOM,...nejvic se me od nich liby mene znami a nebo ty legendarni-bezpochyby za kultovni skladbu lze povazovat Bohemian Rhapsody stejne jako album na kterem byla(ANATO).

38.Flores 04.09. 2005 14:45
Já vám nevím, ale já má písničky typu Radio GaGa, I Want To Break Free, Wil Will Rock You, Show Must Go On atd. atd. ráda, i když je melou v rádiu pořád dokola. Vždycky když to slyším, tak to dám nahlas. Ale je pravda, že když si Queeny posuštím doma, tak tyhle písničky skoro nepouštím. Jinak Queeni jsou určitě legendární, kultovní?....nevim no.....

39.Michal 04.09. 2005 14:49
Jo, rozhodne jsou legendarni a kultovni snad take- vzdyt ten jejich styl sam o sobe je dost vyjimecnej :o) A co se tyce posledni casti prispevku 37- to je svata pravda...
stránky 1

Navigace: Queen - Královská legenda: Fórum - Ankety: Queen - kultovní kapela?