Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: The Works

Podrobné informace o deskách: The Works

Zajímavosti:
Natáčení probíhalo po roční pauze v roce 1984. Ale rok nezačal nejšťastněji - na festivalu v San Remu si Roger a Brian vyjeli po krku kvůli výběru písniček, podobě pódia a tisícům jiných věcí. Freddiemu se povedlo je oba dohnat k smíchu, což zachránilo nejen ten večer, ale možná i celou kapelu.

Obálku dělal legendární hollywoodský fotograf George Hurrell, který ve své době fotografoval nejslavnější hollywoodské hvězdy včetně Marilyn Monroe a jehož umění spočívalo v ruční retuši.

Pro Freddieho byla skladba Hammer To Fall nešťastná - na turné v Německu právě při této skladbě uklouzl na schodech a poranil si vazy v koleně. Nemohl vstát, až přiskočil někdo z doprovodu a pomohl mu na židličku od klavíru. Tam dozpíval ještě tři skladby, ale potom už pro bolest nemohl pokračovat. Hned po koncertě ho odvezli do nemocnice na rentgen, nohu mu ovázali a nařídili klid. Ale Freddie nebyl z těch, kteří lpí na radách lékařů, a o dva dny později byl už opět na pódiu, i když se pohyboval pomaleji a opatrněji než obvykle.

Název skladby Keep Passing The Open Windows je citátem z knihy Johna Irvinga The Hotel New Hampshire. Vlastně to znamená "nepáchej sebevraždu", čili něco podobného, jako Don't Try Suitsicde (z alba The Game)

Queen o desce:
Brian
"Řekl bych, že naše další album je zatraceně dobrý, o hodně lepší než jsme dělali nedávno. Bude se jmenovat The Works. A opravdu je! Jsou tam všechny znaky Queen. Hodně předvádivé, hodně vypracované s mnoha harmoniemi. V minulosti jsme experimentovaly, a některé pokusy nefungovaly. Naše poslední album bylo jeden velký experiment a hodně lidí to naprosto odsoudilo. Ani se tak dobře neprodávalo - neberu to vzhledem k dřívějším deskám."
"Vždycky mě víc bavil ten tvrdší materiál. Naše nové album je o dost tvrdší.... ale musel jsem si to vybojovat. Natočili jsme hodně vokálně skvělých věcí a i hodně těch tvrdších, který jsme už dlouho nedělali. Vždycky byl proti mě v kapele tlak, protože ne všichni mají rádi to co já... Největší potěšení mám z toho, když to můžu pořádně rozjet a zařádit si. Jsem prostě malý kluk s kytarou, a miluju ten plnej hlasitej zvuk kytary. Pro ostatní to ale moc neznamená, s čímž souhlasím, protože na prvním místě jsou písně. Tady pak začínají hádky, a výsledkem je vždy kompromis."

Roger (o Radio Ga Ga)
"Jsem instinktivní hudebník. Můžu hrát na klávesy, kytaru, bicí a můžu psát písně. Mám nadání pro psaní písní, ale nechci nic vědět o jednotlivých technikách - jako jak se jmenují akordy. I v Radio Ga Ga je několik velmi obtížných akordů. Nevím jak se jmenujou, ale to je jedno. Jsem o moc lepší kytarista než klávesista, ale pro mě je melodicky mnohem snazší skládat na klávesách. Radio Ga Ga bylo kompletně napsaný na klávesách. Nemůžu to skládat na klávesách, protože nemůžu najít akordy, ty samy nepřijdou k žádnému kytaristovi, to vím."
"Jednouu nás v domě hrálo rádio a můj tříletý syn Felix přišel a říkal 'Radio Poo Poo'! Říkal jsem si, že to zní dobře, a trochu jsem to upravil na Radio Ga Ga. Skladba pak vznikla, když jsem se na tři dny zamkl ve studiu s klávesami a bicím automatem."

Brian (o I Want To Break Free)
"Když jsme dělali klip pro I Want To Break Freem každý v Anglii říkal, že je to snrada, ale Amerika to nenáviděla a považovala to za hroznou urážku."

Recenze:
Radio Ga Ga / I Go Crazy
NME : Chybí tomu matérie, nápad, umělecký záměr a soudržnost. Je to arogantní nesmysl a zkazil mi úplně náladu.
Record Mirror: Po Dlouhé pauze se skupina Queen hrne zase zpátky. To zase několik týdnů neuslyšíme nic jiného než Radio Ga Ga, Radio Goo Goo..

The Works
Record Mirror : Odpočinkovou, ale ne nenáročnou skladbu Radio Ga Ga předčila energická a vtíravá Tear It Up s horečnou drsnou kytarovou hrou. V koruně přibyl další drahokam.
Sounds : Je tam skutečně všechno: náznak sociálního komentáře v písni Machines, Freddieho balada ve skladbě Is This The World We Created? a dokonce starý dobrý metal Briana Maye ve vynikající písni Hammer To Fall.

Hammer To Fall
Kerrang : Brian May naladil skupinu Queen zpátky na rockovou vlnu a přepnul na slavné vzpomínky na éru před rokem 1976. Melody Maker : Velmi dobrá píseň ve stylu pop-rocku.

I Want To Break Free / Machines Or Back To Humans
Record Mirror: ...velký nabubřelý nesmysl...

Další verze:
Radio Ga-Ga
Instrumental Version
Pouze na 12". Bez Freddieho vokálů.
Extended Version
6:65 dlouhá verze s úplně jiným začátkem a koncem. Obsahuje části z instrumentální verze.
Re-Cut '92 Mix
Velmi dlouhý mix (9:45). Je to smontovaná editace instrumentální a extended verze.
Hot Trax Mix, US DJ-only Hot Tracks Mix
Oba názvy jsou pro stejný mix, dlouhý asi 8 minut, bude to asi něco jako extended mix.

It's A Hard Life
Extended Version
Obsahuje extra sola od Briana a místy jiné aranžmá, a přibyly některé vokály. Není o moc delší než normální verze (5:06).

Man On The Prowl
Extended Version
Velmi podobný styl, 6 minutová verze obsahuje extra piano.

I Go Crazy
Original B-side
B-strana singlu Radio Ga Ga, kterou napsal Brian.

Machines (or Back To Humans)
Instrumental Version
V Americe vydána jako 5:09 dlouhá B-strana k I Want To Break Free. Remix dělal sám Brian, obsahuje některé samply z jiných písní Queen (nejvíc je poznat Ogre Battle) a úryvky z Goin' Back (Larry Lurex).

I Want To Break Free
Single Remix
Na 7", CD3 a na Greatest Hits II. Má delší intro a je víc instrumentální.
Extended Version
7:16 dlouhý edit s instrumentálními pasážemi, ke konci se objevují úryvky z dalších skladeb z The Works (asi jako u No More Of That Jazz.
Special Single Mix Edit
Na americkém 7" promo. O 19 sekund kratší edit, asi bude stejný jako normální verze, akorát bude končit dřív.

Keep Passing The Open Windows
Extended Version
B-strana 12" singlu Thank God Its Christmas. 6:50 dlouhá verze s velmi odlišným konce a různými stereo efekty. Pravděpodobně je to remix od Rogera nebo od Johna

Hammer To Fall
Single Edit
O 48 sekund zkrácená verze pro 7", je také na Greatest Hits II.
Headbanger's Mix
12" verze dlouhá 5:25, odlišná od normální verze, hlavně na začátku a na konci, obsahuje pár extra kytarových kousků, a má tvrdší bicí.
Edit Of Headbanger's Mix
Malouf Mix
Na americkém promo CD, 4:08 dlouhý mix od Briana Maloufa má jiný zvuk bicích, a v poslední sloce je posunutý vokál.
Malouf Mix Edit
Prakticky mix singlové verze.

Is This The World We Created?
Original Version
Původní verze obsahovala ještě Freddieho doprovod na piano, ale tato stopa se někde ztratila.

There Must Be More To Life Than This
Queen Version
Původně plánovaná jako poslední skladba na album The Works, ale nakonec ji nahradila píseň Is This The World... Možná právě tato verze skončila na Freddieho desce Mr. Bad Guy.

Thank God Its Christmas
Original Single Version
Jediný vánoční singl skupiny, který napsal Brian a Roger. Na 7" a 12" a později jako B-strana singlu A Winter's Tale
Hollywood Records Version
Má delší intro s bicími, což skladbu prodlužuje o 13 sekund.
Peace In The Middle East Mix
6:10 dlouhý mix na Israelském 12", na oslavu odchodu nepřátel na začátku 90. let. Bylo vylisováno 250 kopií. V mixu se opakují části z normální verze, ale zní to jako by přidali i něco cizího (slova "happy Christmas").

Můj názor:
8/10
Slušné album, které vrátilo skupině opět spoustu fanoušků (po 'neúspěchu' Hot Space). Obsahuje velice známé skladby jako Radio Ga Ga, Hammer To Fall, I Want To Break Free, nebo třeba elvisovskou skladbu Man On The Prowl.
Škoda, že se na album nedostala I Go Crazy, která je přesně podle Brianových představ. Velmi mě mrzí, že se ztratil pianový doprovod pro skladbu Is This The World Created, ale naštěstí to Brian také zvládl na jedničku.