Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: The Miracle

Podrobné informace o deskách: The Miracle

Zajímavosti:
Při natáčení alba The Miracle nepsali jednotlivě, ale u všech skladeb byli jako autoři podepsáni všichni čtyři - na písních začínali pracovat jednotlivě a dokončovali je společně. Zjistili, že najednou spolupracují mnohem lépe a divili se, že na to nepřišli dřív.

Brian k obálce: "Na jednom sezení jsme diskutovali o nápadu spojit všechny naše obličeje do jednoho, aby vznikla 'organická' pracovní jednotka, která se z nás stala." Nápad dali výtvarníku Richardu Grayovi, který už se skupinou pracoval na obálce alba Kind Of Magic."

Skladba Scandal byla tvrdým zásahem přímo na tisk takovým způsobem, aby se s ním kapela vypořádala po svém a přitom na ni nikdo nemohl.

Ve videu k písni Breakthru hraje krásná žena. Je to modelka Debbie Leng - Rogerova přítelkyně a matka jejich dvou nejmladších dětí.

Nedočkaví fandové mohli zavolat na číslo 0898, aby se od Briana dozvěděli něco o nové desce a vyslechli vybrané skladby, ale jen málokteří museli být přesvědčováni o nutnosti si kupovat dlouho očekávané šestnácté album.

Později vyšlo najevo, že při natáčení alba Freddie nevěděl, jestli se dožije dalšího - proto naléhal, aby se začalo hned pracovat dál.

Queen o desce:
Freddie
"Bylo to OK, ale hodně jsme bojovali."

Brian
"Chtěli jsme natočit opravdové demokratické album, kde by se každý z nás podílel na psaní písní. Důležité bylo to, že nikdo z nás nebyl poškozen, protože všechny písně byly přisouzeny všem členům kapely. Bez ohledu na to, čí byl nápad na skladbu, všichni jsme se věnovali společné práci. Vytvořili jsme tak skutečnou skupinu bez nějakých egoistických myšlenek. To je taky důvod, proč se třeba z The Miracle změnila v mnohem lepší album, než A Kind Of Magic. Očekávám od tisku ty známé fráze o tom jak jsme arogantní parta bastardů jak vždycky hlásají. The Miracle není myšleno pro nás, ale je pro něco, co jsme hledali - mír na Zemi - a to bude zavrhováno jako čistý idealismus. Ale k tomu směřujeme?"

Roger
"Myslím že hodně lidí opravdu minulo ten typický zvuk Queen na našich posledních deskách. The Miracle obsahuje všechny typické Queenovské elementy v koncentrované formě. Když posloucháte pozorně, můžete slyšet vestavěné odkazy na naše minulé desky."

Brian
"Podle mě, Kashoggi's Ship a Was It All Worth It jsou dva konce desky, a obě jsou naším komentářem. Četli jsme o společenském životě - přebytku - a my jsme cítili, že se těchto oblastí někdy dotýkáme... Prošli jsme jimi. I Want It All znovu rozhýbalo náš starý image. Je to pěkné, přijít zase s něčím silným. Něčím, co lidem připomíná, že jsme byli živou kapelou. Nemyslím, že jsme skupina, založená na singlech, opravdu. Těsně předtím, než jsme vydali singl, jsem začal poslouchat co je v rádiu, a skladby, které se v těchto dnech stávají hity, nejsou podobné tomu co děláme my. Lidi si pamatujou jenom hity, ale já se domnívám, že jsme udělali dobrou práci. Máme za sebou dlouhou přestávku, a měli čas dobře přemýšlet o věcech. A najednou tu byla zase stará energie jako dřív. Strašně jsme chtěli zase hrát spolu a psát nové skladby. Kolem nás lítá nějaké kouzlo, když se sejdeme, protože uvnitř kapely to všechno dobře funguje! Všichni také pracujeme na vlastních projektech, ale těžko by kdokoli z nás mohl sám vytvořit takové album jako The Miracle. Queen je pořád jakousi zvláštní kapelou a není lehké někoho z nás nahradit - i kdyby někdo z nás mohl eventuálně slavit úspěch svého sólového projektu. Když se sejdeme, abychom pracovali na novém materiálu, první tři týdny spolu jen tak hrajeme. Máme k dispozici pouze bicí, kytaru, baskytaru, zpěv a klávesy. Tak to všechno začíná. A tak to taky zůstává. Možná proto The Miracle zní víc originálněji. Nechali jsme svá ega za dveřmi a pracovali dohromady jako skutečná skupina, vždycky to tak s Queen nebylo. Byly časy, kdy každý z nás pracoval pouze na vlastních kompozicích a zavrhoval veškeré nápady pro ostatní skladby. Takové problémy jsme tentokrát neměli. Výroba nás bavila, to je důvod, proč se deska The Miracle stala opravdovou deskou Queen.

Roger
"Živé představení desky The Miracle není vyloučené. Nedávno jsme dostali tento nápad, a zalíbilo se nám to. Můžeme pro to vytvořit zvláštní halu - Zázračný pavilon. Z toho by mohla plynout šance a idea pro turné."

Freddie (o The Miracle)
"John a já jsme vytvořili nějaké akordy a spolu jsme se rozhodli jak se bude vyvíjet text. Myslím si, že při poslechu rozumíte tomu, co jsme měli na mysli. Nejde o žádné prohlášení, že my jsme zázrak. Je to mnohem přímočařejší píseň. Zpíváme o zázraku, na který čekáme ... o míru ve světě. O této věci se zmiňuju už dlouho, ale je to poprvé, co o tom píšu skladbu. Mám rád jak se vyvíjí. Myslel jsem na období, ze kterého je Killer Queen. Je tu přirozená a nečekaná cesta. Citlivá píseň se silným motivem, všichni ze skupiny jsou podepsáni pod textem."

Brian (o Chinese Torture)
"Byla založená na elektronické smyčce - ten rytmus v pozadí, který můžete ve skladbě slyšet. Jak si vzpomínám, tak to byla jedna z těch náhod, které se mohou objevit, když zapojíte nějaké midi informace z počítače do špatných kanálů! Klávesy vydaly zmíněný bizarní zvuk a nám se to líbilo. Myslím, že to byl Freddie, kdo řekl, že to zní jak nějaké mučení, ale už si nejsem jistý. Tenkrát jsem používal zařízení, které mi na přání postavili technici, poprvé. Kontrolovalo to dva harmonizéry nezávisle prostřednictvím nožních přepínačů. Učil jsem se 'hrát' s intervaly nohama, tak jsem mohl vytvářet specifické kytarové harmonie o třech částech živě na pódiu.
V tomto případě jsem se stále učil s novou výbavou a jen jsem ji připojil, použil smyčku jako startovací bod a šel do toho, toho večera ve studiu. Freddie zůstal a v momentě, kdy jsem se chystal tu nahrávku vložit do boxu jako další experiment a zkusit to znovu, Freddieho to nadchlo. Hned přišel a pomohl mi vložit všechno mé úsilí do nejlepší kompilace - něco, co jsme dělali často, vytvářeli si postoj k budoucí skladbě. Překvapivě to okamžitě znělo dobře - mělo to všechnu tu čerstvost prvního pokusu. Nápad, dát tomu ten čínský nádech, byl spíš vtipem, protože některé čínské skladby obsahují tyto 'zapomenuté' paralelní 5. harmonie, které v západních písních často neslyšíte. Tak se z toho stalo Chinese Torture.
Pak další den Roger přidal bicí, líbilo se mu to také - a on to pěkně okořenil.
Tak si to pamatuju. Nejsou v tom téměř žádná kytarová zdvojování - pouze původní počítač, který měl ten cit, nebo zaujetí, nebo co, to převést. Byli jsme v dobré náladě s experimentováním a zkoušením stále hledat novou půdu - tlačit se dál do nezvyklého teritoria.
Dobré časy."

Recenze:
Invisible Man
Sounds: Zdůrazňuje tu stránku skupiny Queen, která se mi líbí nejméně - funk a disco styl - a kytara Briana Maye už to nezachrání.

Další verze:
I Want It All
Single Version
Na 7", 12", CD singlu a na Greatest Hits II. S velmi odilšným začátkem bývá někdy označována jako Vocal Intro Version. Tato verze spíše přepracovaná, než pouze editovaná, některé kousky Brianovy kytary byly vyjmuty. 4:01 dlouhá skladba je více popová, než původní albová verze.
Demo Version
Jedna z prvních nahrávek - ani ne tak demo, jako spíše hozený nápad na pásku. Poměrně krátká (1:26). Některé části jsou velmi podobné konečné verzi, Brianův vokál je nedokončený.
Video Intro Version
Na videokazetě Rare Live je během úvodních titulků použita také jedna verze. Tento 2. minutový edit obsahuje zmixované části verze z alba a začíná hovorem Freddieho s publikem na Live Aid.
"Queen Rocks" Version
Na kompilaci Queen Rock je použitý vokál ze singlové verze a navazuje na normální verzi. Brianovo sólo je nezeditované. Trvá 4:31.
Hollywood Records Version
Americké vydání CD s odlišnou verzí. Má asi 1:15 dlouhé intro, chybí chorus opakující "I Want It All". Navíc jsou použity některé doprovodné hlasy.
Rough Instrumental Demo
V místě, kde má Brian hlavní part je místo kláves slyšet kytara.

The Miracle
US Edit
Na americké kompilaci Classic Queen je zeditovaná verze - na konci skladby chybí rychlá instrumentální část.
Demo Version
Stejně jako u I Want It All, velmi syrové 1:44 demo.
Greatest Hits II Version
Na kompilaci Greatest Hits II je zeditovaná 4:55 verze. Na konci se opakující se sloka "the time will come, one day you'll see, when we can all be friends" opakuje o jedenkrát méně.
Video Version
Delší 5:08 verze, výše uvedená sloka se opakuje pro změnu o jednou více.

The Invisible Man
Extended Version
Na CD singlu, 12" a jako bonus track na albu. Zní naprosto odlišně, je 5:35 dlouhá, má jiný začátek i konec. Není tam představování jednotlivých členů před vlastními sóly.
Demo Version
1:25 dlouhé demo s rozdílným začátkem i koncem, a obsahuje rockovou sekci někde uprostřed.
"Top Of The Pops" Version
Na BBC Transcription disc.
Fan Club Convention Version, 1989
Krátká instrumentální verze, kterou začíná Brian se svým kytarovým sólem, a každý člen skupiny řekne krátkou zprávu. Freddie ji samozřejmě zazpívá.
Video Version
Začáná stejně jako Extended Version a od prvních slov "I'm the invisible man" přechází v normální albovou verzi.

Chinese Torture
CD-only Bonus Track
Pouze na CD vydání alba. 1:45 instrumentální kus, pouze s bicími, kytarou a klávesami.

Breakthru
Extended Version
5:45 verze vyšla na 12", CD singlu a v kompletu Box Of Tricks. Rozšiřuje originál, obsahuje zajímavé stereo efekty.
Now Edit
Na 4-mix US promo CD, spolu s albovou / singlovou verzí, 12" verzí a Almost Now Editem. Není to remix, ale edit, chybí úvodní pomalá část (začíná až slůvkem "Now!").
Almost Now Edit
Téměř beze změn, v úvodu nechybí část od slov "When the dawn light wakes up"

A New Life Is Born
Unreleased Demo
Jde o 1:22 dlouhé demo skladby Breaktrhu. Známá verze z desky začíná slovem "Now", tady skladba pokračuje pianem a Freddieho vokály, chybí také text "somehow i have to make this final breakthru".

Scandal
Extended Version
Na 12", CD singlu a americkém vydání CD. Tvrdší 6:23 dlouhá verze s mnoha přidanými bicími, také se skvělým úvodem.
Demo Version
Také nazývaná jako kytarová verze, hrubá 1:44 nahrávka bez kláves (pouze kytara, baskytara a bicí).

Hang On In There
Original B-side
B-strana 7" singlu I Want It All, CD singlu, 12" a na CD albu jako bonusová skladba.
Demo Version
Tato 2:59 dlouhá skladba je jam-session ze studia. Je také nazývána A Fiddly Jam. Tam, kde končí verze na desce, tato pokračuje ještě asi 2 minuty. Freddie během skladby několikrát improvizuje s textem.

Stealin'
Original B-side
B-strana 7", 12", a CD singlu Breakthru.
Demo Version
Téměř 12 minut dlouhá verze s mnoha hlasovými zdvojeními od Freddieho.

Too Much Love Will Kill You
Original 1989 Version
Původně natočená pro album The Miracle, ale nakonec je to spíše demo. Od známé verze, vydané později se liší snad jen Freddieho vokál.

Hijack My Heart
Original B-side
B-strana singlu Invisible Man, na 7", 12" a CD singlu. Je to kompozice Rogera, skladbu také zpívá
Demo Version
Téměř identická 2:45 dlouhá verze s oficiální. Pouze pár odlišností.

The Hitman
Demo Version
Krátké, velmi hrubé demo, zpívané spíše "orientačně" Brianem

My Life Has Been Saved
Original Version
Původní verze, B-strana singlu Scandal, na 7", 12" a CD singlu. Liší se od té na Made In Heaven, vokál je stejný, rozdílné jsou však všechny instrumenty.

My Baby Loves Me
Early Version of My Baby Does Me
S rozdílným textem a délkou 3:08.

I Guess We're Falling Out
Unreleased Demo
2:35 dlouhá balada od Briana. Intro má stejný rytmus jako My Baby Does Me. Druhá verze obsahuje improvizovaný text od Freddieho. Na konci skladby Freddie odpočítává 2, 3, 4 a pak se ozve kytarový rif z Hang On In There.

Můj názor:
8/10
Album na vysoké úrovni - je vidět, že autorská spolupráce všech členů Queen jim prospěla. A vezmu-li v potaz ještě Freddieho zdravotní stav ... smekám. Deska začíná docela z ostra s výraznými bicími a kytarou, po 'slabší' Invisible Man přichází rytmické a svižné Breakthru, v Rain Must Fall si Brian zalaškoval s kytarou, Scandal je dalším skvostem, no a to ani nemluvím o nádherné Was It All Worth It a bonusové Hang On In There - nevím, ale podle mě ji napsal Freddie, a opět ukazuje, že si byl vědom svého osudu a snažil se proti němu bojovat.