Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: The Game

Podrobné informace o deskách: The Game

Zajímavosti:
12" singl Crazy Little Thing Called Love, vydaný v Německu a Venezuele je prvním vydaným 12" singlem vůbec.

Ještě před tím, než vyšla skladba Save Me jako singl, skupina ji předvedla na Crazy Tour v roce 1979.

Queen o desce:
Brian
"Začali jsme si více vybírat, snažíme se dělat desky, které nejdou tolika rozmanitými směry, například deska The Game byla opravdu okleštěná, a ostatní zamítli spoustu věcí, které jsem chtěl na album dát, protože tvrdili, že už je to celé té myšlence moc vzdálené, a tak jsme si mysleli, že bychom mohli zkusit dělat víc souvislých desek. Přistoupili jsme k tomu z jiného úhlu, s myšlenkou to nemilosrdně přeměnit v koherentní album, než nechat naše fantazie jít odlišnou cestou. Tento nápad přišel převážně od Freddieho, který myslel, že jsme se natolik měnili, že lidi nevěděli, o čem hrajeme. Pokud tato deska má nějaké téma, tak je to právě v rytmu a rozptýlenosti - pokud to není nutné, nikdy nepoužijeme dvě noty, pokud to zvládne jedna, a to je pro nás těžká disciplína, protože jsme měli vždy tendenci všechno až moc vypracovávat. Takže celá deska má docela ekonomický nádech - velmi moderně znějící album. Byla to pro nás rozhodující změna, protože to bylo poprvé, co jsem vešel do studia bez nějakých pevných cílů, ale se záměrem napsat pár skladeb tak, jak přicházejí ven. Jednou z takových byla Crazy Little Thing Called Love, nebo Save Me. Byla tam široká škála věcí, a my jsme je nechali ve stavu pro šuplík, s myšlenkou je někdy v budoucnu přizpůsobit na desku. Nechtěli jsme je přímo vydávat. Základním důvodem pro tuto práci bylo to, že jsme se ocitli v rozdílné situaci. Je to způsob, kterým se dostáváme z těch vyježděných kolejích natáčení desky, koncertování v Británii, koncertování v Americe atd. Mysleli jsme si, že bychom to mohli změnit a zjistit co z toho vyjde."
"Roger byl tím, kdo nás přivedl k syntezátorům. Teď můžete získat zvuk mnohem bližší kytaře, my je teď používáme, ale zřídka, hlavně na The Game. Není jich tam moc, pouze jako doplněk, takže nehrozí nějaké přesyntezátorování. Cítím se dobře, když můžu hrát na kytaru, takový pocit s ničím jiným nemám,z kytary dostat to, co nelze s ničím jiným."
"Snažili jsme se dostat z našeho normálu. Také jsme měli nového člověka ve studiu, Macka, a nové vybavení v Mnichově. Všechno bylo jiné. Mack přišel z úplně jiného prostředí, a v tom duchu jsme vylepšili celé studiové vybavení. Znali jsme jen jeden způsob, jakým věci točit, jak dělat třeba doprovodné vokály: tak dlouho, dokud nebyly v pořádku. Některé starší stopy s doprovodnými vokály jsme dělali ta dlouho, až začaly být strnulé. Na začátku Mack řekl: "Tohle všechno dělat nemusíte. Můžu to celé nahrát. Když se to po půl minutě rozjede, můžeme to zeditovat a pokračovat, když se budete držet v tempu." Smáli jsme se tomu a říkali "Bláhový. To nemůžeš takhle udělat". Ale ve skutečnosti to jde. Získáte tím hodně, protože velmi často jsou doprovodné stopy nejlepší právě napoprvé. Pomohlo to hodně. Na desce je méně kytary, ale neznamená to, že tomu tak bude napořád, byl to jen experiment."
Freddie
"Chtělo to dost elánu a odvahy. Pár prvních nocí bylo o nervy, ale pak to bylo už dobré. Vidíte, napsal jsem Crazy Little Thing Called Love na kytaře a hraju na ni i na desce, a ono to opravdu dobře funguje, protože Brian hraje všechny ty hlavní kytarové party a také jeho obvyklé sólo. Vím, že jsem omezený v počtu akordů. Jenom se to učím, ale v budoucnu doufám, že budu hrát na kytaru víc."

Brian (o Crazy Little Thing Called Love)
"Nejsme singlová skupina, nestavíme svou pověst na singlech, a nikdy jsme tak nedělali, ale myslím si, že nám to přitáhlo hodně mladých lidí na koncerty. Není pochyb, že lidem, kterým se náš nový singl nelíbí, mají rádi to, co jsme udělali dříve. Ale myslím, že tohle se může stát u čehokoli, něco získáte, ale něco jiného získáte. Ale momentální živá show jsou dobrou kompenzací, takže si nemyslím, že by tím byl někdo zklamán."
"Kluci natočili hudbu pro tuhle píseň když jsem zrovna něco dělal v Mnichově, kde jsme pracovali. Freddie řekl, že nahrál skladbu ve své vaně v Mnichovském Hiltonu. Vrátil jsem se a říkal si 'Můj Bože, je to téměř hotové. Nechte mě do toho vložit trochu kytary, než to vystrčíte ven.' Na akustickou kytaru hrál Fred. Všechno co jsem opravdu udělal bylo přidání rock'n'rollového sóla a pár vokálů do doprovodu, ale jinak to bylo hotové."
"Natáčení Crazy Little Thing Called Love pro mě bylo velmi netypické. Nikdy jsem na desku nepoužil Telecaster, a zesilovač Boogie, který jsem nikdy neuvažoval použít. Je to hodně roztáhnutá skladba, a byl natočená podle Elvise, řekl bych že Freddie zněl docela jako Elvis, ale někdo natočil cover verzi, která zní přesně jako Elvis."

Freddie (o Crazy Little Thing Called Love)
"Napsal jsem ji ve vaně. A u postele jsem měl pianino. Jsem znám psaním textů uprostřed noci aniž bych si rozsvítil."
"Prvních pár nocí bylo na zničení nervů, ale pak to bylo ok. Napsal jsem Crazy Little Thing na kytaře a na nahrávce hraji rytmickou kytaru, funguje to skvěle, protože Brian pak nahrál všechny ty hlavní kytarové partie včetně obvyklého sóla. Jsem jaksi omezený počtem akordů, vím to. Opravdu se jen učím, ale doufám, že v budoucnu budu schopen hrát na kytaru více."

Roger (o Crazy Little Thing Called Love)
"Není to pravá rockabiliy, ale má to něco do ranného Elvise, a je to poprvé, co jsme něco takového využili. Někde jsem četl - v Rolling Stone to asi bylo - že to slyšel John Lennon a inspirovalo ho to zpět k psaní. Pokud je to pravda - a jeho poslední deska tomu odpovídá - to je skvělé."

John (o Another One Bites The Dust)
"Poslouchal jsem jako školák hodně soulový muziky a vždycky mě zajímala. Chtěl jsem natočit píseň jako Another One Bites The Dust už delší dobu, ale všechno co jsem měl bylo hlavní téma a basovou linku. Postupně jsem to dotvářel, i skupina přidala svoje nápady. Chápal jsem to jako taneční skladbu, ale nevěděl jsem, že se to stane takovým hitem. Skladba vytáhla naší desku a dokonce i některá černošská rádia to v Americe hrála, což se nám nikdy předtím nepovedlo.

Brian (o Another One Bites The Dust)
"Hodně lidí chápalo Another One Bites The Dust jako hymnu - Detroit Lions ji použili pro jejich zápasy, a brzo začali prohrávat, ale pomohlo to písni - bylo tady i několik různých cover verzí, zejména Another One Rides The Bus, což je strašně legrační nahrávka od chlápka, který si říkal Mad Al nebo tak, ve Státech - je to veselý. Jsme rádi, když lidi dělají cover verze k našim skladbám, nezáleží v jakém duchu, protože je skvělý, když někdo používá tvoje písně jako základ, je to velký kompliment."
"Byla to skladba, která se hrála na jevišti dost těžko - bicí neměly ten říz a zvuk jako na desce, a některým posluchačům se to zdálo málo rockový. Ale my jsme to hráli dál, protože jsme měli pocit, že je to dobrá skladba - hlavně Freddie. Nezávisle na tom se stalo, že si tuhle písničku vybrala jedna černošská rozhlasová stanice v New York City a mysleli si, že jsme černá skupina. Mělo to obrovskou odezvu a přidaly se další stanice, až donutily společnost Elektra, aby to vydala. Byl to opravdu trhák a během několika týdnů se víc než zdvojnásobil obrat našeho alba."
"John byl naprosto ve svém světě, a přišel s touhle věcí, které neměla vůbec nic společného s tím, co jsme dělali. Snažili jsme se o ten výrazný zvuk bicích, víte, docela okázalé, jak je naším zvykem. A Deaky říkal 'Ne, chci aby to bylo úplně jiný s velmi těsnými bicími.' Původně to bylo vytvořené na smyčce bicích - tohle bylo ještě před dobou bicích automatů. Roger nahrál smyčku, trochu s protesty, protože neměl rád zvuk bicích, natočených tímto způsobem. A Deaky z toho udělal vlastně rutinu. Freddie okamžitě přišel se silným nadšením a řekl, 'Je to ohromné! Je to důležité! Chystám se na tom ztrávít hodně času.'"
"Byl to pro nás začátek něčeho docela velkého, protože to bylo poprvé, co naše nahrávky pronikly mezi černošskou komunitu. Neměli jsme nad tím žádnou kontrolu, prostě se to stalo. Náhle jsme byli tlačeni k tomu, abychom vydali tento singl, protože tak hodně rádií v New Yorku to hrálo. Změnilo to album, které bylo miliónové na třímiliónové v prodeji asi za tři týdny."

Roger (o Rock It)
"Rock It je naprosto elementární. Je to jedna z nejjednodušších skladeb, která říká užívejte si rock'n'roll. To je vše."

Roger (o Don't Try Suicide)
"Don't Try Suicide říká - pouze to - a docela ji mám rád, je to sranda. Nemůžete číst text bez toho, abyste poslouchali album. Není to próza a nejsou to básně."

Recenze:
The Game
NME: působí jako unavený stařec, vtíravé a slepé. Jako stará kočka, která přede spokojeností sama nad sebou.
Sounds : ALBUM QUEEN SE MI LÍBÍ, ALBUM QUEEN SE MI LÍBÍ... Je to přesná trefa do cíle, jako vítězství ve finále mužů ve Wimbledonu.

Play The Game
NME: Další ztracené tři minuty, jak se dalo čekat.

Crazy Little Thing Called Love
NME: ..drsná píseň od drsné skupiny..

Další verze:
Play The Game
Demo Version, Andy Gibb Vocal
Existuje verze, ve které zpívá Andy Gibb (Bee-Gees), který údajně zpívá první sloku.

Dragon Attack
Hollywood Remix 1991
Vytvořený R.A.K. a Jackem Bensonem. Obsahuje extra baskytaru, nádech Rapu, Brianova kytara byla vyjmuta.
Dragon's Return
7:15 dlouhá, ale je to pouze předešlý Hollywood mix.

Another One Bites The Dust
Dakeyne Mix
Na DJ-only kompilaci 12". Zní spíše jako rozšířená verze, žádné nové instrumenty, naopak vyjmuty některé vokální efekty.
Dave Ogilvie Alternative Mix
Zní podobně jako originál, obsahuje samply Bohemian Rhapsody
Ultramix
Na americkém DJ 12". Tento 6:34 mix je spíše re-editací podobná Dakeyne Mixu.

A Human Body
Original B-side
B-strana singlu Play The Game, pouze 7". Rogerova skladba s jeho vokálem

Crazy Little Thing Called Love
US TV Version
Ze "Saturday Night Live" (1981). Podobná všem živým verzím.

Můj názor:
8/10
Skvělé album, kde skupina poprvé použila syntezátory. Řekl bych jedno z nejlepších a vlastně zlomových alb, protože doposud hráli rock bez použití kláves. Tato "změna" jim přinesla spoustu nových fanoušků a staří byli jistě spokojeni. Aby ne, když album obsahuje takové hity jako Crazy Little..., Another Bites The Dust, Save Me, Need Your Loving Tonight, Sail Away Sweet Sister...
Pro mě je to ideální album do walkmana, protože se krásně dá pochodovat do rytmu (ABTD, DA..)