Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: Star Fleet

Podrobné informace o deskách: Star Fleet

Zajímavosti:
V roce 1983 Brian natočil se svými přáteli (Eddie Van Halen, Phil Chen, Fred Mandel a Alan Gratzer) minialbum, které vlastně vzniklo z jam session, kterou měl na svědomí právě Brian. Stalo se to v Los Angeles (když tam letěl, tak musel pro svou kytaru koupit dětskou letenku a položit ji na sedadlo vedle sebe, aby se vyhnul nepěknému zacházení letištních zřízenců), kam odletěl na dovolenou a za prací na svém sólovém projektu.

Inspiroval ho japonský kreslený seriál pro děti Star Fleet (na obalu je robot ze seriálu). První skladba je tedy rockovou verzí znělky ke Star Fleet. V této skladbě je slyšet i Roger, který přidal svůj hlas do doprovodných vokálů. Minialbum bylo natočeno ve studiích Record Plant. Brian vše natáčel, i když neměl v úmyslu něco vydávat. Nakonec dostal od všech souhlas udělat mixáž a nahrávku připravit.

Brian o desce:
"Star Fleet byl naprosto nepřipravovaný projekt - natočili jsme to za okamžik. Bylo to pro mě velmi těžké, ale jednoho dne jsem našel dost odvahy, a všechno fungovalo."

"STOP! To co právě držíte v rukách není obyčejné album. Ne takové, které je pečlivě sestavováno sehranou skupinou. Není to album Queen. Není to sólové album Briana Maye. Je to záznam unikátního setkání.
21. a 22. května 1983 se sešlo pět hudebníků rozdílných hudebních základů, kteří se znali jako přátelé a nyní poprvé hráli spolu. Čistě jen pro pobavení. Doufám, že při poslechu této nahrávky s námi budete sdílet vzrušení, které jsme cítily my.
Star Fleet je úvodní znělka pro skvělý TV sci-fi seriál vysílaný v Anglii pro děti všech věkových kategorií; s japonskými animacemi a britským soundtrackem zahrnujícím hudbu Paula Blisse. Hrdinové pilotují vesmírná vozítka, která se mohou změnit v obří roboty připravené k pozemním bitvám. Vetřelci lítají ve strojích podobných hmyzu a drtí menší bojové stroje, všichni oddaní tajemnému F Zero One... Když jsem tohle všechno jako malý kluk vnímal, stal jsem se tím posedlý a postupně jsem přemýšlel o hard rockové verzi této znělky.
O pár měsíců později jsem se ocitl v LA. Náhodou mi došlo, že čtyři hudebníci, se kterými jsem si chtěl už dlouho zahrát, byli najednou na druhé straně místní telefonní linky. K mému velkému překvapení se jim můj nápad zalíbil, a já mohl uchopit šanci oběma rukama, zamluvit studio, kam jsme se vydali. Nikdo z nás nic podobného předtím nedělal - žádné vydavatelství, žádné plány na vydání, žádná studiová organizace - jen my. Jen tak pro zábavu.

Ve Star Fleet, natočené první den, můžete slyšet jakousi nervózní rozjařenost. Bylo to něco nového, způsobeného jiným a odlišným druhem energie.
Let Me Out - moje stará píseň, která našla nový život - a Blues Breaker jsou obě plné čisté spontánnosti, můžete slyšet mnohem uvolněnější hru lidí, kteří jen tak posedávají a vstřebávají čerstvou inspiraci z hry ostatních.

Mohl jsem tyto pásky strčit do šuplíku a nechat si je pro své soukromé použití jako jednu z mých nejlepších zkušeností v mém životě. Ale pár lidí, pro které jsem to hrál na mě tlačili, abych to zveřejnil, a že budu šťastný, když si to budou moci vychutnat i ostatní.
Pokusil jsem se dopilovat Star Fleet do podoby "pravé nahrávky" - děkuji Rogerovi, který mi pomohl s doprovodným vokálem. Ale nezměnil jsem jedinou věc se stopami, natočenými ten den. Zbytek je jednoduše mixovaný bez 'přikrášlení'.

V Blues Breaker nás můžete slyšet, jak se smějeme, když hledáme vzájemné odpovědi. V posledním sólu Let Me Out Edward trápil nejvyšší strunu tak dlouho, až praskla a dohrával naprosto přirozeně se zbývajícími pěti. Zbytek nechám představivosti.
Zjistit kdo to udělal není tak těžké."

Recenze:
Bluesbreaker
Kerrang!: Bluesbreaker na straně 2 je skutečná pravá jam session. Je v ní něco epického, každý z účastníků jako by sáhl hluboko do společného hudebního slovníku, aby pohotově odpověděl svému předřečníkovi. Mohlo to dopadnout hrozně, ale je to naopak velmi vtipná mezihra Briana Maye a všech ostatních, kteří se chtěli přidat. Jen doufám, že ho skupina Queen vezme zpátky.

Další verze:
Star Fleet
Single Version
Editovaný singl byl vydán pro reklamní akci. Má speciálně předělané intro (Brianem).
US Edit
Pro US vydání byla délka 4:12 moc, takže tato verze neobsahuje kytarové sólo a upravená délka je 3:07.
Video Version
Video verze obsahuje několik efektů (doprovázejících scénu), které byly přidány k singlovému editu.

Son Of Star Fleet
Original B-side
B-strana 7" singlu Star Fleet. Instrumentální verze obsahuje pasáže sestříhané ze singlového mixu.

Můj názor:
7/10
Hmmm, pro kytaristy opravdový bonbónek. Celá deska má opravdu nádech jam session, nic vyumělkovaného, a to je právě ono. Star Fleet zní zajímavě, obsahuje výrazné bicí a kytaru. Let Me Out, blues se skvělým pianem a kytarou (ta je na této desce samozřejmostí) a nakonec Bluesbreaker, 12 minut čistě instrumentálního blues, které nikdy nebude nudit.