Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: Queen II

Podrobné informace o deskách: Queen II

Zajímavosti:
Vydání alba bylo docela problematické. Těsně před vydáním alba do obchodů si někdo z kapely všiml malé pravopisné chyby na obálce a kapela trvala na opravě, než se album dostane na trh. Album bylo hotové, ale došlo k ropné krizi, jejíž následky pocítila celé země - byla přijata vládní opatření o úspoře energie, což opět zpozdilo vydání.

Tento obrázek inspiroval Freddieho k natočení skladby Fairy Feller Masterstroke. Viktoriánský obraz se stejným názvem je od málo známého anglického malíře Richarda Dadda.

Queen o desce:
Roger
"Měli jsme s touto deskou hodně problémů, takže když jsme ho dokončili, cítili jsme se opravdu hrdí. Okamžitě dostalo špatné hodnocení, takže jsem ho vzal domů a poslouchal, a myslel si Bože, mají pravdu? Ale po pár týdnech poslouchání se mi pořád líbilo. Myslím, že je skvělé. Z těch hodnocení jsme byli smutní."
"Zvážíme-li všechny nadávky, které se na nás později objevily, jsem překvapen, ze si LP vedlo tak dobře. Je to asi proto, že lidi mají naši skupinu rádi."

Brian
"Z nějakého důvodu jsme vypadali, jako bychom měli rozdílné názory na tohle album, protože jsme opravdu dřeli, abychom ho natočili, a spolu s problémy, které jsme měli, jsme s výsledkem opravdu nebyli uspokojeni."
"Led Zeppelin a The Who jsou v tom někde také, protože patřili mezi naše nejoblíbenější skupiny, ale my děláme naprosto odlišné věci, než oni, vrstvenou muziku. The Who měli zvuk akustické kytary, a toho je kousek ve Father To Son, ale náš zvuk je více zaměřen na přebuzenou elektrickou kytaru, která je využita po celé skladbě, ale také jsem chtěl vytvořit krátké náměty za tou hlavní melodií. Pro mě, byla deska Queen II plná emocionální hudby, kterou jsme vždycky chtěli být schopni hrát, i když jsme nemohli většinu z toho na jevišti předvést, protože to bylo moc složité."
"Snažili jsme se využít vybavení studia k novým hranicím pro rockovou skupinu - naplňovalo to naše sny, protože jsme u prvního alba neměli moc příležitostí to zkusit. Desce jsme mezi sebou říkali 'Over The Top'."

Brian (o Ogre Battle)
"Freddie také napsal Ogre Battle, což je velmi tvrdá metalová kytarovka. Je zvláštní, že zrovna on mohl toto vytvořit. Ale když si Freddie bral kytaru, míval velkou bláznivou energii. Bylo to jako když hodně nervózní zvíře hraje na kytaru. Byl nespokojený, hlavně se svou vlastní technikou. Neměl moc velké technické schopnosti při hře na kytaru, ale měl to všechno ve své hlavě. Bylo cítit, jak se to všechno dere ven. Jeho pravá ruka se mohla pohybovat neuvěřitelně rychle. Pro kytaru napsal hodně dobrých věcí. Věci, o kterých bych nikdy neuvažoval, protože byly v divných tóninách. V hraní v tóninách E flat, A flat a F měl zálibu. A to nejsou zrovna místa, kde se vaše ruka pokládá do strun zrovna přirozeně."
Freddie
"Byl to koncept, se kterým jsme v té době pracovali ... nemá to žádný speciální význam. Ale byli jsme tenkrát fascinováni těmito věcmi ... však to také oblečení, které jsme tenkrát nosili dobře popisuje."

Brian (o See What Fool I've Been)
"Tahle píseň byla pro mě po dlouhá léta také záhadou. Je založena na starém bluesovém číslu. Když jsem se před lety a znovu před pár lety snažil najít původního autora, utřel jsem. Matně si vzpomínám, že jsem to slyšel v nějakém programu v televizi, myslím, že od Muddy Waterse. Pro Queen si jen pamatuju, že jsem dodělal zbytek, hlavně většinu textu."

Recenze:
Seven Seas Of Rhye / See What Fool I've Been
New Musical Express : Deska je ukázkou jejich síly a elánu, jejich autorského talentu a všech těch předností, které je činní unikátními.

Queen II
MM : Tvrdí se, že skupina Queen měla jistý úspěch v USA, ale zatím zůstává otevřená otázka, zda se prosadí i tady. Ať sním svůj vlastní klobouk, jestli ano. Možná se snaží, ale chybí tomu hloubka zvukově i emocionálně..
Sounds : Album s prostým titulem Queen II je zachycuje v jejich šťastné chvíli.
Disc : materiál, prezentace, technická stránka i celkové umělecké působení jsou na vysoké úrovni.
Record Mirror : to je ono, odvrácená tvář fascinujícího rocku. Jestli má tato slabá a nadproduktivní skupina naším příslibem do budoucna, řítíme se nezadržitelně k rokenrolové sebevraždě.

Další verze:
See What A Fool I've Been
Original
B-strana singlu Seven Seas Of Rhye, na 7", na CD3 a americkém vydání Hollywood Records. Brianova bluesová 4:32 dlouhá skladba s mnoha interludiemi. Nepodstatné pomluvy tvrdí, že je to někajá cover verze, nebo kopie něčeho, ale autorem je podepsán Brian a text je jeho. Podobnost bluesových skladeb vychází již z tohoto žánru.
BBC Radio Session Take, 1973
Odlišná od originální verze, některé vokály Freddieho byly trochu potlačeny a celá skladba je jednodušší. Někdy se považije jako demo, i když je text malinko odlišný, nikdy nebylo oficiálně jako demo označené.

Seven Seas Of Rhye
Hollywood Remix 1991
Od Freddy Bastona. Dance mix, dlouhý 6:32 je na americkém vydání Hollywood Records. Obsahuje samply z mnoha jiných skladeb Queen (Mustapha, White Man, a známe "Yeah".

Modern Times Rock'n'Roll
BBC Radio Take, 1974
Trošku se liší od známé verze na desce, zejména v prvním refrénu.

White Queen
BBC Radio Take, 1974
Nemá daleko ke skvělým verzím z koncertů, obsahuje extra piano od Freddieho.
Smile Version
Existuje domácí demo, natočené skupinou Smile. Pravděpodobně bude znít neuhlazeně, velmi odlišně od Queenovské verze.

Ogre Battle
Hollywood Remix 1991
Od Nicholase Sansana. Další bonusová skladba od Hollywood Records. Obsahuje extra kytaru, ale asi ne od Briana.
BBC Radio Take, 1974
Naprosto jiný začátek, rozdílné kytarové pasáže.

Funny How Love Is
Digital Master Sampler Version
Na CD Digital Master Sampler je tato o 25 sekund kratší speciální editace, nezačínáposledními 30 sekundami March Of The Black Queen, ale při posledních vokálech "Ah" těsně před kytarou.
Japan-only CD3 Version
Japonská verze z roku 1988 začíná až po posledních vokálech "Ah".

Nevermore
BBC Radio Take, 1974
Verze 1:23 dlouhá obsahuje bicí, jiné vokály a kytaru.

Můj názor:
7/10
Toto album obsahuje první opravdový hit (Seven Seas Of Rhye) i skvělé kousky v podobě perfektního začátku desky Procession, lovesongu Nevermore (podobná a opomíjená k Love Of My Life). I tomuto album jsem přišel na chuť a mými oblíbenými skladbami se staly Father To Son, White Queen, The Fairy Fellers Masterstroke, The March Of The Black Queen.