Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: Hot Space

Podrobné informace o deskách: Hot Space

Zajímavosti:
Překvapením tohoto alba byla skladba Under Pressure, která vznikla ve spolupráci s Davidem Bowie - vlastně náhodou. Roger: "Je to jedna z nejlepších věcí, kterou kdy Queen udělali a přitom vznikla úplně jednoduše, v průběhu Davidovy návštěvy v našem studiu v Montreaux. Kdyby v tom šlo pokračovat do nekonečna, brali bychom to."

David Bowie: "Když se ocitli v Montreaux, šel jsem se podívat k nim do studia a začali jsme jen tak hrát společně, až vznikla kostra písně. Zdálo se mi, že je to pěkná melodie, tak jsme to dodělali. Je to takový polotovar, mohlo to být, myslím, ještě mnohem lepší. Byla to rychlovka, za den bylo všechno hotovo. Víc se mi líbil demo záznam. Bylo to v takovém kvaltu, že něco z toho (slova) mě trochu štve, ale celý ten nápad se mi líbí."

Brian: "Zajímají mne různé záhadné jevy. Chtěl jsem o nich natočit desku, ale kapela usoudila, že jsem přemoudřelej prďola. Měli pravdu."

David Bowie: "Stalo se to přes Davida Richardse, technikem ve studiu. Byl jsem zrovna ve městě, Montreux, a dělal tam nějakou práci, a protože jsem věděl, že Queen něco zamýšlejí s tím studiem a nahrávali tam. David věděl, že jsem ve městě a zavolal mi, abych přišel, jestli bych mohl přijít a podívat se na to co se dělo. Tak jsem tam zašel, a tohle se stalo, víš. Najednou píšeš něco společně, bylo to něco spontánního, určitě to nebylo plánovaný. Bylo to zvláštní (smích)"

Video k Body Language natáčeli v Kanadě. Měli několik nápadů, ale nakonec se rozhodli pro nahá těla v různých pózách pomalovaná a pomazaná dětským olejem. Kapela zůstala oblečená. Singl měl na obálce obrázek z tohoto klipu - fotografii dvou lidí, muže a ženy s lesknoucími se nahými těly pomalovanými mystickými šipkami. V USA byla tato obálka samozřejmě zakázána a videoklip odmítla vysílat MTV.

Mnoho fanoušků bylo zaraženo náhlou změnou stylu, ale skupina si z toho nic nedělala, libovali si v objevování nových zvuků. Brian sám veřejně přiznal, že není z alba nadšený, ale na jeho obranu řekl, že se Queen snažili hledat nové cesty a nové možnosti, aby, jak se říká, nešli stále jen ve vyježděných kolejích.

Hlas, který můžete zaslechnout na konci skladby Dancer říká asi toto: "Guten Morgen, sie wuenschten geweckt zu werden.". Překlad je "Dobré ráno, přáli jste si býti vzbuzeni."

Video ke skladbě Calling All Girls bylo inspirováno filmem THX 1138.

Queen o desce:
Brian
"Hot Space je pokusem o pořádné využití funku: je to styl hraní, kterému rychle propadnete a taky ho třeba rychle opustíte, odtud také název alba Horký vzduch. Myslím že Hot Space bylo špatně načasované. Dostali jsme se k funku naplno, a bylo to docela stejné tomu, co udělal Michael Jackson na Thrilleru o pár let později. Disko byl špinavý svět."
"Můžeme experimentovat s rytmem, baskytarou a bicími a získat ten pravý zvuk, a pak velmi opatrně k tomu poskládat ten zbytek okolo, což bylo také experimentem. V nahrávce Back Chat původně nemělo být kytarové sólo, protože John Deacon, který ji napsal, asi chtěl mít výrazně černější, než zbytek skupiny. Měli jsme k tomu hodně argumentů, ale on byl naprosto nekompromisní při tvorbě černošské skladby jako R&B umělec nechtěl ničemu ustoupit, a já jsem se snažil navést ho zpět na střední cestu a dostat do toho trochu té tvrdosti, trochu agresivního rocku. Takže jednu noc jsem si řekl, že chci vidět co jsem tam schopen přidat - cítil jsem že ta skladba tak jak byla nahraná nebyla dost agresivní - je to Backchat, a má být o lidských hádkách a měla by je řešit. Souhlasil, a já zkusil pár věcí. Pak Fred přidal další zajímavé věci, a i trochu znuděný pobytem ve studiu, protože jsme tam natáčením předchozích dvou desek ztrávili půl života, v poslední době jsme tam byli měsíce a pořád pracovali. Cítili jsme, že už jsme toho udělali dost za ten čas, a chtěli se vrátit zpět k základům a dělat něco snazšího, ale Freddie se dostal do stádia, kdy se už ve studiu nemohl udržet, chtěl dodělat tenhle kousek a vypadnout."

Roger (o Under Pressure)
"Je to jedna z nejlepších věcí, kterou Queen natočila, a stalo se to vlastně náhodou, když nás David navštívil ve studiu v Monterux. Budeme v tom pokračovat jak jen to půjde, předčilo to nás samotné, budeme pokračovat."

Brian (o Under Pressure)
"David Bowie byl nedaleko studií, které jsme koupili v malém městečku blízko Monterux, a když jsme tam byly, často se na nás chodil koukat, pokecat a popít. Někdo navrhl, že bychom mohli jít do studia a jednu noc si zahrát, a zjistit, co z toho vyjde - což jsme taky udělali, hráli si navzájem starý skladby a jen tak zkoušeli. Další noc jsme poslouchaly pásky, protože jsme nechali nahrávání běžet a vytáhli z toho pasáže, které k vypadaly slibně, a pak jen pracovali na určité myšlence, celou noc, velmi dlouhou noc."

Recenze:
Under Pressure / Soul Brother
Sounds : Skupina Queen odvedla překvapivě dobrou práci, ale Bowieho a Mercuryho vokál a text celou skladbu kazí.
Melody Maker : Děje se tu něco významného a hlubokého. Do Bowieho vystoupení se dostává vášeň a patos, o doprovodu pana Mercuryho ani nemluvě.

Body Language
Sounds : Dobrá, elektronicky vyvážená nahrávka bude trhákem na diskotékách.

Hot Space
Record Mirror : Nový styl a nový smysl pro hodnoty. Album Hot Space se vám bude líbit.
Sounds : Skupina Queen nikdy neprodukovala zrovna oslnivá alba, ale budete se mnou souhlasit, že Hot Space je narozdíl od takového šuntu jako Jazz uvážlivostí a fantazie.
NME : Celé album je skutečně bašta.

Back Chat
NME : Snad je to parodie na disco a člověk váhá, jestli to Freddie Mercury myslel vážně.

Další verze:
Hodně skladeb z Hot Space zní v živém podání o mnoho lépe, než studiové verze - možná proto, že klávesy byly většinou nahrazeny bicími a baskytarou.
Staying Power
Extended Version
Vydaná jen na promo 12" ve Státech. Asi 6 minut dlouhý mix s novými instrumentálními pasážemi a téměř a capella sekcemi.
Demo Version
S několika extra vokály a kytarami dlouhá 4:11. Sólo na roh je nahrazeno kytarovým sólem od Briana.

Back Chat
Single Remix
4:10 remix pro 7" je prací Johna. Zní rázněji než 4:33 LP verze.
Extended Version
Pouze na bristkém 12" vydání, 6:54 verze s přidanou kytarou u konce skladby. Opět tento remix je výtvorem Johna.
Demo version
Tato 4:35 dlouhá skladba má odlišné intro a jiný text. Od 1:37 obsahuje tichou pasáž s bicími a Freddieho textovou improvizací.

Action This Day
Demo Version
Téměř stejná 3:39 dlouhá skladba jako na desce, pouze místy je jiný zpěv.

Body Language
Hollywood Remix 1991
Obsahuje kytarové části navíc a také zřetelné piano. Asi o 10 sekund delší než originál.

Cool Cat
Duet With David Bowie
Spíš hotová verze, než demo, pravděpodobně plánovaná pro b-stranu singlu Under Pressure. Říká se, že Bowie s ní nebyl spokojený.

Under Pressure
12" Version
Na franzouském promo CD I Want It All. Je to ale pouze normální verze, nic navíc. Ani žádná extended verze nebyla natočena.
Edited Version
Je to původní verze, ale "This is our last dance" se opakuje až do konce. I když na Greatest Hits II se věta neopakuje, je kratší o 5 sekund kratší (3:59) než původní verze.
Classic Queen Version
Na CD Classic Queen je remixovaná verze, i když na obalu o tom není zmínka. Zvuk je ostřejší, takže skladba zní čistěji, zvláště doprovodné hlasy. Hollywood Records vypustila "That's O-kay!", hned před "It's the terror of knowing"
Demo Version
Když byl Brian v Americkém rádiu KEWB, natočil k pár skladbám extra sóla.
US TV Version
Ze "Saturday Night Live", "Crazy Little Thing Called Love" TV vystoupení. Většinou podobná studiové nahrávce.
Rah! mix
Na Greatest Hits 3. Ve skladbě jsou použity momentky z jam session, ze které původní verze Under Pressure vznikla. Některé nástroje jsou zvýrazněny, bicí mají 'moderní' přízvuk. Velmi zajímavý je úvod, kde Freddie vyysokým hlasem zpívá "You say New York, New York is dangerous...."

Soul Brother
Original B-side
B-strana singlu Under Pressure, na 7" a CD3.

You Don't Fool Me
Demo Version
Finální nahrávka se objevila až na albu Made In Heaven (1995), ale původem je z období natáčení desky Hot Space.

Feel Like
Early Version of Under Presure
S naprosto jiným textem a Davidem Bowiem u piana.

Life Is Real
Demo Version
Téměř shodná 3:30 dlouhá skladba jako na desce. Intro je odlišné, a na textu "Lennon is a genius" je použitý efekt.

Las Palabras De Amor
Demo Version
Toto 4:26 dlouhé demo je velmi odlišné od verzi na desce, text i intro.

Můj názor:
5/10
I mě se toto album moc nezamlouvá, ačkoli druhá polovina desky je docela slušná a nakonec vše napravuje Under Pressure, takže celkově to není špatné album. Dancer, Put Out The Fire, Back Chat bych mohl poslouchat stále.
Dalo by se říct, že velká část tohoto alba padla do noty Johnovi, mohl se s baskytarou docela vyřádit. Myslím, že tohle album mělo za následek i pauzu v 83. roce, protože věřím, že během natáčení nešlo všechno tak hladce...