Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: Back To The Light

Podrobné informace o deskách: Back To The Light

Zajímavosti:
Materiál na tuto desku začal Brian natáčet už po roce 1980. V rušných osmdesátých letech na něj však nikdy nenašel dost času.

The Dark je datovaná do období natáčení soundtracku k filmu Flash Gordon.

Desce a také Brianově sólové kariéře hodně pomohla píseň Driven By You, kterou původně složil pro reklamní kampaň společnosti Ford. Ještě než tento singl vydal, hovořil o něm s Freddiem. Tušil, jak je Freddie nemocný a chtěl vydání zastavit. Freddie byl proti a řekl jen : "Vydej to, nemůžeš mít lepší publicitu." Driven By You se dostala na 6. místo.

Nahromaděný materiál Brian uvolňoval na singlech, mnoho skladeb má své instrumentální podoby a několik verzí.

Spolupráce s bubeníkem Cozy Powellem se osvědčila na jedničku a naprostým vyvrcholením bylo turné BTTL v roce 1993.

Původní verze I'm Scared vyšla pouze jako b-strana singlu Too Much Love Will Kill You, na albu se nachází Justin's mix '92.

Brian o desce:
"Pro mě bylo toto album jakýmsi rozcestím. Původně jsem se chtěl vrátit k základům, vytvořit desku posvém a podívat se jak to dopadne. Ke konci jsem 'něco' vytvořil, protože tím mám co říct, a stojí to za to. Za těch pět let jsem podstoupil katastrofické změny, a moje hudba to vše odráží."
“Nejdřív je tu naprostá tma, na konci tunelu je světlo a místa, kde vidíte inspiraci jsou životy ostatních. Jestliže album ocení lidé, které zajímá to samé jako mne, bude to stačit. Vše ostatní bude už něco navíc."
"Píseň, která album zahajuje, 'The Dark', má hodně složek sestavených jako zeď. Nejprve se snažím popsat pocity velmi vyděšeného dítěte stojícího před nepřekonatelnou zdí. Takže je v tom hodně kytar."

O I'm Scared
"Natáčel jsem několik verzí a stále nacházel, co všechno mě děsí. A zjistil jsem, že většinu z nás. My to prostě v sobě držíme. Podle mě je dobré všechny tyto pocity ze sebe dostat. Trochu si zakřičet."

O Driven By You
"Myslel jsem, že reklamy jsou špinavá práce, a nechtěl jsem s tím mít nic společného. Ale chlapi z reklamy na mě vyjekli nějaké slogany a já si říkal, "No dobrá, můžu to udělat když si to spojím s vlastními zkušenostmi a pocity." A fráze "Vše co děláte, řídíte vy" mě okamžitě připomněla způsob, jakým jsem viděl silné spory ve vztazích mezi dvěma lidmi. Napsal jsem verzi pro mě a napsal jsem verzi pro lidi od reklamy. A skvěle to fungovalo. Vyhouplo mě to taky ze židle, protože tyhle lidi chtějí kvalitní práci za krátkou dobu. Na britské televizi jsou reklamy mnohem lepší než program."
"V úvodu Driven By You je jenom jeden hlas, upravený Vocalistem. Dělal jsem to naživo, na první zátah - skvélá mašinka!."

O Just One Life
"Napsal jsem to po účasti na vzpomínkovém koncertě herce, přítele mé přítelkyně, se kterým jsem nikdy nesetkal. Nikdy jsem neviděl jeho práci, i když byl v Anglii poměrně známý. Ale na konci toho večera jsem cítil, jako bych ho znal moc dobře. Napsal jsem o tom píseň a zjistil, že přesně zapadá do těch věcí pro mé album. Byl to další zárodek, ze kterého se vyklubala další část desky."

Další verze:
The Dark
Demo Version
Jedna ze tří demo nahrávek, které Brian hrál svým přátelům v roce 1988 jako náhled na jeho nové album. Zřejmě velmi podobná dokončené verzi. Vznikla v roce 1980, takže za těch 8 let mohla získat finální podobu.

Back To The Light
Radio Edit
Na promo CD singlu a promo 7". Zkrácená z pěti minut na 4:12, nic nového.
Live Version
(Z Tonight Show with Jay Leno)
Kompletní píseň se znělkou Tonight Show a uvedením. Je trošku rychlejší a 'hrubější'.

Love Token
Explicit Version
Na CD z časopisu RCD vyšla tato verze, která se liší hlavně ve střední části. Místo slov známých z desky je slyšet poněkud barevnější slovník ("you put fat in the fire, you got s*** for brains..", "Well, f*** you").
Single Version
B-strana singlu Resurrection. Tato verze nepřechází v závěru do Resurrection, ale končí pianem až do ztracena.

Resurrection
Single Version
Jde o 4:39 edit verze z alba. Neobsahuje intro a dalších 15 sekund (instrumentální část v úvodu skladby)
Sampler Version
Nemá intro, zbytek je shodný s verzí na desce. Outro je o něco delší, pravděpodobně mixované od Hollywood Records a skladbu tak prodlužuje na 5 minut.
Instrumental Version
Nachází se na albu Cozy Powella "The Drums Are Back" s názvem Ride To Win (Cozy je spoluautorem). Instrumentalizace je stejná jako u Brianovy verze.

Too Much Love Will Kill You
Live Version
Natočená v US, když byla show vysílána v rádiu, je na singlu Resurrection. Je dost podobná verzi z Brixton Accademy. Těsně před začátkem  je slyšet, jak Brian představuje Spike Edneyho u kláves.
Live Version (bez úvodního představování)
Ta samá verze ze stejné show, ale bez Brianova představování.
Guitar Version
Na CD singlu a japonském CD jako bonusová skladba. Obsahuje velmi dobrou kytarovou práci.
Piano Version One
Další instrumentální verze, ne však oficiálně vydaná. Spíše vznikla nedopatřením (Hollywood Records) - pár prvních kopií promo CD Too Much Love Will Kill You obsahuje kytarovou verzi bez kytary, kterou tam zapomněli přidat! Na desku se tak dostala pouze stopa s pianem, atd a tak vznikla tato verze. Pár kopií se dostalo ven, než byla chyba opravena.
Piano Version Two
Toto už je pravá pianová verze, kterou Brian natočil při tvorbě této písně, asi jako doprovodnou šablonu pro zpěv. Jedinou pásku, na které to bylo natočené dostal hotelový sluha od Elizabeth Lamers (spoluautorka). Celá verze je odlišná předchozí pianové verzi, neobsahuje úvodní vokály, a neobsahuje žádnou kytaru.
Extended Version
Někdy nazývaná jako "Alternate Take" nebo "Demo Version". Pochází také z té darované pásky. Odlišný je Brianův vokál, hlavně v úvodu v závěru.
Duet Version
Ženský hlas, který doprovází Briana patří Elizabeth Lammersové, spoluautorce. Vokály jsou shodné s Extended Version. Opět z darované pásky.

Driven By You
Edited Version (CHR Edit, English Edit)
Téměř shodná s verzí na desce, 3:37 dlouhý mix neobsahuje vokály na konci, skladba končí finálním "Yeah!".
Pollared Version
3:22 dlouhý edit nemá několik kytarových pasáží.
Special Vesion
Dlouhý jen 5 sekund! Je to jen 'výkřik' kytary a slov "Driven By You" na plnou hlasitost.
Proper Version
Téměř identická 4:11 dlouhá verze s tou na desce.
CHR Edit Shorter
Na US promo CD. Stejný jako Edited Version, ale i když má v názvu 'kratší', je o 20 sekund delší (to je Hollywood Records)
CHR Edit Shortest
Na US promo CD. 3:24 dlouhá variace verze Edited Version teď konečně s finálními vokály.
Radio Mix
Na US promo CD. Remix od Briana Maye a Briana Maloufa. Na první pohled zní shodně, ale přeci jenom byly přitvrzeny bicí. Kytarové sólo je mixováno trochu jinak. U bicích byl Cozy Powell a baskytary Neil Murray.
Rock Radio Edit
3:47 dlouhý edit Radio Mixu opět od Briana Maye a Maloufa. Byl vynechán úvod a finální vokály. Skladba začíná údery bicích a končí posledním kytarovým akordem.
New Version
Oficiální vydání Radio Mixu, na Too Much Love Will Kill You CD singlu a jako bonus track US vydání alba.
Ford Ad Version
Jen 90. sekundový klip, použitý v reklamě společnosti Ford, jiné jsou vokály a text.

Last Horizon
Radio Edit
3:07 edit verze z desky, skladba začíná jakoby uprostřed písně, takže jí to dost znehodnocuje.
Live Version
Byla natočena v Britské TV v roce 1991 v show Richarda Dignace těsně před tím, než bylo vydáno album. Podobná té na desce nebo té z Brixton Accademy.

Nothin' But Blue
Guitar Verison
B-strana singlu Back To The Light a na 7". Skvělý instrumentální kus. Na desce Cozyho The Drums Are Back se jmenuje Somewhere In Time.

I'm Scared
Original Version
Na desce je I'm Scared označena jako Justin's Mix '92. Pravděpodobně starší verze se nachází na b-straně singlu Too Much Love Will Kill You. Na první pohled má trochu jinou stavbu a neobsahuje pasáž s mnoha hlasy, které říkají čeho všeho se Brian bojí.
Demo Version
Spolu s The Dark a My Boy, bude asi něco mezi singlovou verzí a verzí na desce.

Last Horizon
Radio Edit
3:07 edit verze z desky, skladba začíná jakoby uprostřed písně, takže jí to dost znehodnocuje.
Live Version
Byla natočena v Britské TV v roce 1991 v show Richarda Dignace těsně před tím, než bylo vydáno album. Podobná té na desce nebo zé z Brixton Accademy.

Just One Life
Guitar Version
Na CD singlu Driven By You a na japonském CD jako bonusová skladba. Podobně jako ostatní kytarové verze je to kvalitní plně instrumentální nahrávka.

Sleepy Blues
Unreleased
Jde o Briana ve studiu, pět a půl minut a capella. V úvodu mumlá "pro moje sólo album" (asi Back To The Light). Jde o neúplnou nesouvislou skladbu.

Můj názor:
8/10
Toto album mě usvědčilo o tom, že Brianova kytara je opravdu jedním ze základních stavebních kamenů hudby Queen. Brian sice řekl, že není rád, když lidé srovnávají jeho sólovou kariéru s Queen, ale na Back To The Light najdete hodně známých prvků. The Dark působí mohutně, Love Token nepostrádá vtip, Resurrection - opravdový bonbónek, Last Horizon - zpěv: Red Special.....
Skvělé po všech stránkách, i když Brianův zpěv nebyl ještě na takové úrovni jako teď po albu Another World.
Ještě dodám, že deska vznikala ve velmi těžké době (zemřel mu otec, později Freddie, v soukromém životě to skřípalo....)