Navigace: Queen - Královská legenda - Podrobné informace o deskách: A Kind Of Magic

Podrobné informace o deskách: A Kind Of Magic

Zajímavosti:
V srpnu roku 1985 se skupině Queen ozval Russell Mulcahy, režisér propagačních klipů, který připravoval svůj první celovečerní film a chtěl k němu napsat a nahrát hudbu. Skupina souhlasila, že napíší alespoň dvě skladby, pokud bude jedna z nich použita jako ústřední motiv.

Mulcahy:"Když jsem ten film točil, měl jsem v hlavě jen jedinou možnou kapelu - Queen. Jejich hudba byla úplně přesná pro ten snímek: mají velký smysl pro vizuálnost. Píší velice silné, hymnické písně a film potřebuje jejich energii. Vždycky jsem byl jejich fanda a chtěl jsem s nimi dělat."

Proto rychle dokončili skladbu One Vision (založenou na projevu M.L.Kinga I have a dream), která měla vyjít jako singl a s filmem neměla nic společného. Po jejím vydání byla okamžitě spojována s akcí Live Aid.

Nakonec se rozhodli natočit hudbu k celému filmu a skladby pak vydat na albu. Mulcahy jim musel zpřístupnit pracovní verzi filmu, aby viděli děj a slyšeli dialogy.
Když Brian shlédl jednu epizodu, složil cestou domů píseň Who Wants To Live Forever - nazpíval ji do malého magnetofonu a domů se vrátil s téměř hotovou skladbou.

Roger nazval svou skladbu A Kind Of Magic - toto spojení slyšel v dialogu z úst Christophera Lamberta.

Queen o desce:
Roger
"A Kind Of Magic byla napsaná speciálně pro film Russa Mulcahyho Highlander. 'It's a kind of' byla věta Christophera Lamberta, kerou jsem ve filmu viděl."
"Myslím, že naše další album bude víc časově jednotné. Rozvíjíme ohromě silný styl - při zkoušení - při společném hraní. Myslím, že to bude intenzivnější."

Brian
"Viděli jsme 20 minut z filmu Highlander ještě před tím, než byl dokončen a všichni jsme si říkali "Jasně, jasně, jasně, už slyším tohle, a tohle". V tu chvíli jsme měli melodie v hlavách. Napsal jsem pro film baladu už v autě cestou domů z onoho prvního shlédnutí, protože jsem se hodně inspiroval, a to co jsem viděl mě podnítilo. To je snadné. První stupeň je skvělý, protože máte plno nápadů z venčí. Oříškem je napasovat hudbu na film a jednotlivé scény. Stojí proti vám mnoho problémů a věci, o kterých jste věděli, že budou fungovat, nefungují. A velmi často zatracené věci zase naopak s určitou částí filmu fungují skvěle. Jen na jednotlivých pasážích filmu jsme strávili tři nebo čtyři měsíce. Ke všem těmto problémům se přidával ještě fakt, že film se během naší práce také měnil. Bylo to jako snažit se chytit ocas živého osla. Ale opravdu v tom jsou ty dva stupně. Na začátku je to skvělé, máte inspiraci. Nemáte problém, necítíte se při tvorbě ničím vázáni. Zato konečná fáze je zatraceně těžká dřina, dát to všechno dohromady. Byla to úleva, když jsme to všechno dostali na kus celuloidu. Asi tak před šesti týdny. Řekli jsme si "Ok, film je hotový, super. Teď se pustíme do alba." A tak se stalo. Využili jsme několik nápadů z filmu a některé další nápady, které přišly úplně odjinud."
"Freddie napsal skladbu Friends Will Be Friends, na které s ním pracoval John. Velmi jsem si ji oblíbil a vzal k srdci, protože představuje tradiční zvuk Queen. Má ten ... pokud vzpomenete We Are The Champions nebo Play The Game, je to v podobném stylu, má všechny značky Queen. A ještě k tomu je to nová píseň a nový nápad, a to je něco pro mě. Pěkná a dobrá skladba. Zní kompletně. Je tam skladba Pain I s So Close To Pleasure, kterou jsem začal a opět na ní pracoval John a Freddie. One Vision je tam také. Další skladbu Don't Lose Your Head Roger postavil na jednom riffu, který je ve filmu použit. Je tam skladba The Prize, která se týká Kurgana, který je zápornou postavou filmu Highlander, a já ji pro něj napsal a jakmile byl film hotov, mohl jsem dodělat úvod skladby. Pak je tam Princess Of The Unverse, která je titulní písní filmu, ačkoli se ten film jmenuje jinak. I když by mohl. Podle mého je to lepší název než Highlander. Ten název hodně lidé mate, protože budí dojem, že je o skotských farmářích. Navrhovali jsme název The Immortals, protože o tom to bylo. Je to o skupině nesmrtelníků z 15. století ze Skotska, kteří bojují proti sobě až do 20. století, kde v New Yorku film vrcholí. Mimochodem je to velmi dobrý film. Dramatický, drsný, a zároveň s romantickou zápletkou. Pro tu jsem napsal píseň Who Wants To Live Forever. Hrdina filmu v první bitvě zjišťuje, že je nesmrtelný a naneštěstí se zamiluje do dívky. Všichni mu říkají, že to není dobrý nápad zůstat spolu, protože ona zestárne a zemře, zatímco on ne. Přesto s ní zůstane a ona zestárne a umírá v jeho náruči se slovy "Nikdy jsem nepochopila, proč jsi se mnou zůstal" a on říká "Vidím tě úplně stejnou jako tenkrát , když jsem tě spatřil poprvé" a ona je stará a umírá. Ta scéna mě dojala a napsal jsem skladbu s názvem Who Wants To Live Forever (When Love Must Die). To je jiná část filmu. Další skladbou je One Year Of Love, kterou napsal John a týká se jiné romantické scény. Hrdina se ve 20. století opět zamiluje, i když tvrdí, že nemůže. To je také romantická věc."

Brian (o One Vision)
"Natočili jsme toho už víc pro charitu, ale One Vision nás dostala zpátky k nám samotným. A kdybychom se nepovažovali za část hudebního byznysu, neúčastnili bychom se Live Aid. Nevěnujeme se charitě pořád. Naší prací je dělat hudbu, což už samo o sobě je dobrá věc."

Roger (o Hihlanderovi)
"V tom filmu je pár silnejch míst. Je to velice dobrej film."

Recenze:
A Kind Of Magic
Kerrang : Je to směs hudebních stylů. Snad jen skupina takového postavení a popularity jako Queen si může dovolit vydat tak nesourodé album, aniž by zklamala podstatnou část svých fanoušků.
Record Mirror : Skupina Queen už ve svém řemesle prosperuje tak dlouho, že nemá smysl nechat se rozčílit jednou jejich (chybějící) vizí. Jediným silným pocitem, který ve mně teď skupina Queen vyvolává je, že by se Brian May měl nechat ostříhat.

Další verze:
Spousta skladeb z tohoto alba je slyšet v odlišných nebo podobných formách ve filmu Highlander. I když je v titulcích reklama na Highlander soundtrack, nikdy nebylo podobné album vydáno.
One Vision
Single Version
Známá z "Greatest Hits II", a na 7" vydání. Největší rozdíl je (kromě délky - 5:08 na albu, 4:01 jako singl) je absence "outra" a zkrácené intro.
Extended Vision
Mix dlouhý 6:23 s celým intrem a outrem, značně je rozšířená část s bicími. O mnoho lepší než singl edit. Vydána na 12", jako bonusová skladba na AKOM CD.
Classic Queen Version
Americké CD "Classic Queen" obsahuje tuto verzi této písně. Skladba je totožná verzi na albu, ale nemá outro.
US Promo Edit
Existuje 7" US promo, které obsahuje dvě délkou odlišné editace.
Out-Take
Různě nazývaná jako "Just For Fun Version", "Censored Version", a také "Demo Version". Je to krátká (asi jedna minuta) část písně s jiným srandovním (hrubým) textem, který byl natočen z filmu o skupině ve studiu. Tento klip byl obsažen v mnoha oficiálních videí a TV dokumentech.

Blurred Vision
Original B-side
B-strana singlu One Vision", 7" a 12". Je to přibližně 4:45 dlouho trvající část s Rogerovými bicími s dalšími náměty z "One Vision". Z velké části instrumentální s mnoha zajímavými zvukovými efekty.

A Kind Of Magic
Extended Version
Na 12", a také obsažena na CD "Box Of Tricks". 6:23 verze má přidané některé instrumentální pasáže. Prvních tři a půl minut je totožných s verzí singlu a poslední tři jsou přepracované. Druhá část je velmi podobná verzi "A Kind Of 'A Kind Of Magic'" - bonusové písni z britského vydání alba.
US Hot Trax Version
7:33 verze, pouze na US DJ-only promo 12", je na obalu popána jako "Extended Edit" normálního 12" mixu. Žádné nové přidané věci, pouze mix extended mixu.
UK Club Promo Mix
Existuje UK promo 12" s nálepkou "Pouze pro reklamní potřeby klubu. Říká se že je to zajímavý mix skladeb A Kind Of Magic a A Dozen Red Roses For My Darling.
Film Version
Tuto verzi můžeme slyšet během titulků filmu "Highlander". Velmi odlišný mix známé albové verze s několika extra kytarovými částmi. Brian ji popisuje jako "původní verzi, než si Freddie postavil hlavu".

A Kind Of "A Kind Of Magic"
UK CD-only Bonus Track
Pouze na britském vydání. Z velké části instrumentální verze. Představuje dobrou práci Rogera a Briana. Je to podobné druhé polovině 12" mixu.

A Dozen Red Roses For My Darling
Original B-side
Rogerova práce, 4:45 dlouhá B-strana singlu A Kind Of Magic, známá jako instrumentální verze Don't Loose Your Head. Celá je instrumentální, zřejmě založená na Don't Loose Your Head, víc experimentální, s dobrými klávesami a bicími. Také použita ve filmu Highlander.
Extended Version
Pouze na 12", není popsána jako extended, ale obsahuje extra bicí na samotném začátku, pak přechází do normální verze.

One Year Of Love
Piano Version
Můžeme slyšet pod dialogy ve filmu Highlander.

Pain Is So Close To Pleasure
Single Version
Remixována pro vydání jako 7" a 12" singl, původně pro Spojené státy, ale později i v Evropě. Je to 4. minutový remix s odlišným začátkem a koncem (něco i během celé skladby).
Extended Version
Pouze na 12", a na CD Box Of Trix. 6. minutová verze remixu singlové verze obsahuje rozšířené intro.

Friends Will Be Friends
Extended Version
Jen na 12". 6:19 verte s dlouhým intrem a outrem.
Video Version
Verze z videklipu této skladby, kdy obecenstvo zpívá refrén s kapelou a na konci dál od chvíle, kdy se ztrácí samotná skladba.

Friends Will Be Friends Will Be Friends
UK CD-only Bonus Track
Na britském vydání. 5:45 verze, spíše extended edit.

Who Wants To Live Forever
Greatest Hits II Version
Na Greatest Hits II je zeditovaná 4:57 verze, narozdíl od původní 5:16 verze.
Single Version
4. minutová editace. Poslední dvě minuty instrumentální části a "Who waits forever anyway?" chybějí. Místo toho se opakuje "Who wants to live forever, Who wants to live forever, Forever is our today". Tato verze je také použita pro klip na Greatest Flix II.
Film Version
Pravděpodobně ve fimu Highlander je kompletní verze této skladby, kde Freddie zpívá první sloku místo Briana. Občas jsou slyšet dialogy herců z filmu.
Demo Version, Vocal By Brian's Daughter
Spíše bonus od 12" singlu Iana a Belindy. Z doslechu hrozná věc.
Demo Version
Prý nalezená v koši. Verze pouze s Brianovým pianem a troškou kláves. 5:57 nahrávka není ani tak demo verzí.

Forever
CD-only Bonus Track
Také známá jako Piano Version. Na britském a US vydání, také na 12" singlu. 3:20 instrumentální verte.

Princes Of The Universe
Film Version
Je slyšet při úvodních titulcích filmu Highlander. Odlišná verze k verzi na albu, v polovině obsahuje rozšířenou instrumentální sekci.
TV Version
Použitá jako soundtrack pro TV seriál Highlander. Závěrečné titulky mají 90 sekundovou verzi (edit - prvních 90 sekund celé skladby). Začátek obsahuje mluvené slovo, následované tím samým editem s různými samply navíc (exploze, nárazy mečů, skla - podobné zvuky jsou slyšet ve skladbě Gimme The Prize). Existují dvě verze tohoto editu, pro každou sérii zvlášť (s jinou kombinací samplů).

New York, New York
Film Version
Také z folmu Highlander, ve skladbě je slyšet i hlas Kurgana, trvá asi minutu. Definitivně je tento fragment vše co existuje, nikdy nebyla natočena celá skladba.

Don't Lose Your Head
TV Version
Z TV seriálu Highlander, v dílu Free Fall. Slyšet je během zápasu, takže jediná odlišnost je ve skřípění mečů asi v polovině, a v troše dialogů.

Můj názor:
7/10
Opět jedna z výborných desek. Jde vlastně o hudbu vztaženou k Highlanderovi, a přesto skladby nejsou při samostatném poslechu nicneříkající. Kdo by neznal hity jako A Kind Of Magic, Friends Will Be Friends nebo jemnou baladu Who Wants To Live Forever. Ale i dynamická Don't Loose Your Head se skvělými bicími, a žhavá Princes Of The Universe by neměly být opominuty. Škoda jen, že nebyl vydán soundtrack k filmu Highlander, ačkoliv to titulky filmu mylně uvádějí.