Queen

Circus Magazine '77 [cz]
Popcorn Magazine '81 [cz]
Queen Of The Record '86
Video Magazine '89
Rockline '91 [cz]
MTV Music Awards '92
Rolling Stone '95 [cz]
BBC Radio 1 '95 [cz]
BBC Pop On The Line '97 [cz]
SABC 2 Top Billing '98 [cz]
BBC Radio 2 '98 [cz]

Freddie Mercury

Circus Magazine '77 [cz]
The Man Who Would Be Queen '81 [cz]
Melody Maker '84
The Sun '85 [cz]
The Bigger The Better '85 [cz]

Brian May

Sounds Magazine '75
Circus Magazine '76
Guitar Player Magazine '83
Steve Gett '82
Faces Magazine '84 [cz]
A Kind Of Magic '86
Vox Magazine '91
Canadian Radio 97.7 HTZ '91
Guitar World Magazine '91
Guitarist Magazine '92
Dutch TV '92
Bravo Talk Show '92
Guitar For the Practicing Musician '93
GM TV '93
High Voltage Magazine '93
Howard Stern Show '93
MTV '93
Guitar World Magazine '93
Guitar Magazine '93
BBC Radio 1 '94
BBC Radio 1 '97
'This Morning' ITV '97
Melbourne Herald Sun '98 [cz]
Radio 3, Polsko '98 [cz]
Jazz Web '98 [cz]
Clyde 1 '98 [cz]
Paul Cashmere '98 [cz]
Holandské radio '98 [cz]
Tisková konference, Petrohrad '98 [cz]
Musikexpreß '98 [cz]
Guitarist Magazine '98
Guitar World Magazine '98
BBC Radio 4 '98
Talk Radio '98
Sydney Sun Herald '98
Music Scene Magazine '98
BBC Radio 2 '98
Španělské radio '98
Gitarre und Bass '98
BBC Radio 1, Radio 2 '98
Vintage Guitar Magazine '98
Best Magazine '98
Musica Magazine '98
Birmingham Evening Mail '98
Classic Rock Magazine '98
GM TV '98
Guitar World Magazine '98
CNN World Beat '00
BBC Radio 1 '00
Capital Gold Radio '01 [cz]
BBC Radio 4 '02 [cz]

Roger Taylor

Record Mirror '75 [cz]
USA '76
Sounds Magazine '80
Modern Drummer Magazine '84
The Cross '91 [cz]
BBC Radio 1 '93
Rockstyle Magazine '94 [cz]
Reflex '94 [cz]
QFC Magazine '95 [cz]
Filmový Festival, Cannes '96
KKLZ Radio '97
Radio 5 '98
Virgin Radio '98
SGR Colchester '99

Navigace: Queen - Královská legenda - Rozhovory: Roger Taylor: Rockstyle Magazine '94 [cz]

Rozhovory: Roger Taylor: Rockstyle Magazine '94 [cz]

překlad: LG (http://queen.musichall.cz)

Roger Taylor, bubeník Queen, který se stal zpěvákem, je šťastný muž. Jeho novým sólovým albem "Happines?", pokračuje s vyjadřováním svého já. Nové album Queen bude také obsahovat poslední poctu Freddiemu Mercurymu.  Pár hodin před tímto rozhovorem se Roger stal otcem malé holčičky. Hned se vše dozvíte...

Rockstyle: "Happiness?" je nový název tvého nového alba ... úžasný název.

Roger: Doufám, že je to dobrý titul. Myslím, že je to v souladu s jednoduchými skutečnostmi, které jsem se snažil najít. Chtěl jsem napsat velmi osobní album, opravdu.

Rockstyle: Tohle album ukazuje, že jsi našel určitou vnitřní rovnováhu. Je to ten důvod?

Roger: Myslím že je. Určité části odrážejí tohle cítění. Je tam mnoho optimistických věcí, některé jsou více v napjatější atmosféře; prakticky je tam hodně rozdílného cítění. Album tak taky vypadá, protože stále dozrávám.

Rockstyle: Cítíš se lépe s rostoucím věkem?

Roger: Rád bych tomu tak věřil! Každý stárne, já nejsem vyjímkou. Můžu pouze doufat, že se budu stále zlepšovat. Pro mě je "Happiness?" nejlepší individuální prací. V podstatě je to velmi individuální práce a každý kousek má vlastní identitu. Kdybych pracoval ve skupině, výsledek by byl hodně odlišný.

Rockstyle: Máš vlastní skupinu "The Cross". Co se s ní stalo?

Roger: Už je pár let u ledu. Nyní tahle skupina neexistuje, a "Happiness?" je opravdu sólové album ve smyslu, že je velmi, velmi osobní.

Rockstyle: Jedna z desek "The Cross" se jmenuje "Mad, Bad & Dangerous to Know", motto Lorda Byrona. Jsi stále šílený, špatný a nebezpečný?

Roger: Nevím, ale pevně doufám!

Rockstyle: Jaké pocity jsi vyjádřil prostřednictvím "Happiness?"

Roger: Množství pocitů, které mají něco společného. Vložil jsem do toho všechno, co jsem cítil při psaní písní, a chtěl jsem, aby slova, byla možná co nejupřímnější. Věřím, že určitá forma krásy je vyjádřena těmi elementárními skutečnostmi. To je to, co jsem chtěl vyjádřit. Teď, z toho hudebního pohledu, je pravda, že jsem se snažil o jakési zkoumání a výsledek někdy vypadá trochu složitě, protože do hry vstupuje spousta prvků. Ale já doufám, že jsou namířeny přímo k posluchačům a jsou dost výmluvné.

Rockstyle: Opravdu jsi zažil všechny ty rozdílné nálady, které se odrazily v jedenácti skladbách?

Roger: Ano, jistě, protože všechny byly napsány v jiném čase. Každopádně, to co píšete, musí odrážet vaši momentální náladu. To se mi zdá nezbytné. Jsem hudebník tělem i duší; to je to co dělám, z čeho žiju, a hudba je mým nejlepším prostředkem, jak něco vyjádřit. Také jsem mohl být spisovatelem, ale prostě jsem zjistil, že se dokážu lépe vyjádřit v textu a hudbě. Takže ať je to cokoli, neznám lepší cestu jak se uspokojit.

Rockstyle: Na této desce jsi opět zpěvákem a kytaristou...

Roger: Já jsem na desce hrál trochu na kytaru, ale většinou rytmy, protože Jason, můj hlavní kytarista je prostě skvělý, Nechal jsem ho pracovat na téhle desce jeho způsobem. Má to perfektní účinek. Mým hlavním úkolem bylo zaměřit se na svůj hlas, protože to je podle mě to nejlepší, co ze senbe můžu vydat a co nejlépe vystihnout myšlenky mé kompozice.

Rockstyle: Jednou písní na desce si koleduješ o velký rozruch...

Roger: Chceš mluvit o "Nazis" eh?! Věřím, že je to opravdový problém, který musí být postaven na světlo, hlavně pro mladý lidi. Je to jeden z nejnebezpečnějších hrozeb v dnešní společnosti a zvlášť v Evropě. Chtěl jsem napsat něco jednoduchého a přímého, co poskytne tu hlavní myšlenku, která se pak bude opakovat po celou dobu skladby. Podle mě, opakující se námět upevňuje povědomí v lidských hlavách. Tahle věta, která se pořád vrací je "Říkají, že se to nikdy nestalo". Myslet, že holocaust je něco prostě a jednoduše fantastickýho. Jak můžou být tak blbí si to myslet? Hlavní myšlenkou Nacistů je chlad bez pocitů. To bylo konečně to, co jsem chtěl vytvořit. Jediné emoce, které můžeme proti těmto lidem nastavit, jsou ty nejsilnější. To je všechno co proti nim může stát.

Rockstyle: Myslíš si, že boj, proti této pohromě musí být stále udržován poskytováním informací mladé generaci?

Roger: Ano, jsem v to přesvědčen. Lidi mají tendenci zjednodušovat tuto smutnou dobu historie, a je opravdu důležité, aby i mladí mezi námi byli schopní se proti tomu postavit. Já jsem své stanovisko vyjádřil, to je vše, co mohu udělat. Celkem jsem se pokoušel spíše natočit album, které by vyjadřovalo moje nejhlubší pocity, než natočit skladbu, která by odrážela momentální trend. Nezkoušel jsem produkovat tolik singlů, kolik jen jde, i když vím, že jako Queen jsme to dělali docela dobře. Myslel jsem si, že když začnu být spokojen sám se sebou, lidem by se to mohlo líbit.

Rockstyle: Fakt, že jsi byl členem skupiny tak populární, jako je Queen, je pro tvou sólo kariéru výhodou nebo nevýhodou?

Roger: Tady platí obojí! Bylo to úžasné období, musím říct. S dalšími členy Queen pokračuji v práci na novém albu, a na tuhle kapelu jsem velmi pyšný. Být její součástí pro mě bylo vyjímečné. Musím potvrdit, že to sebou nese i nevýhody, když to brzdí vlastní kariéru, protože mě každý vidí jako bubeníka Queen. To je to, co jsem také a je to sice taky dobře, ale stojí mě to víc práce, protože jsem nejdříve považován za bubeníka dobře známé skupiny.

Rockstyle: Je to složité, protože Queen nastolili vysoké standardy.

Roger: Ne, nemyslím, že je to proto. Je to prostě síla jména, která brzdí. Hudebně je muzika, kterou dělám sám opravdu rozdílná tomu, co jsem dělal ve skupině, a především, nechci tvořit chudé sub-verze Queenovských věcí. Ne, nepřeji si, aby moje desky zněli stejně jako ty Queen.

Rockstyle: Ale na druhé straně, pokračuješ v práci s Queen. Není to v tomto případě obtížné, dělat některé věci?

Roger: To jsou naprosto rozdílné věci. Ve skupině Queen, to, co jsem vytvořil nebylo vždy vidět. Když jsem teď opět ve skupině s dalšími členy, je to jakási alchymie, která mezi náma funguje, a funguje automaticky. Když jsem sám, jsou tam jenom moje myšlenky, které beru v úvahu. Nikdy jsem si ani neříkal, že musím tyhle věci oddělit, to přichází přirozeně.

Rockstyle: Tvoje sólo dráha, myslíš, že tě opravdu ukazuje jako textaře?

Roger: Doufám. Nicméně jsem byl hosně zapojen do tvorby s Queen zejména v posledních deseti letech. Práce byla tehdy dělena rovným dílem mezi členy skupiny, ale možná si toho lidi nebyli moc vědomi. Takže ve své sólo kariéře jsem převzal roli zpěváka, protože věřím, že není možné dobře interpretovat písně zpoza bicí soupravy. Pracuje se mnou mnoho fantastických hudebníků, kteří mi určitě s mou pěveckou rolí pomůžou. Na koncertech také hraji na perkuse - ne bicí - a trochu na kytaru.

Rockstyle: Co budeš hrát?

Roger: Z velké části věci z "Happiness?" a taky něco od Queen. Skladby jako "Radio Ga Ga", "The Show Must Go On" a starší jako "I'm in love with my car"... pár věcí, které chtějí lidi slyšet. Jsem šťastný, když jsem schopný zpívat písně, napsané pro Queen a jsem spokojený se způsobem, jakým je představuji. Nesnažím se zpívat jako Freddie, protože to je naprosto nemožné. Byl opravdu jedinečný! A potom, v mém případě, jsem se nikdy nesnažil přetvářet zvuk Queen.

Rockstyle: Co si myslíš o tom, že Freddie už tady není, tisk před skupinu pokládá červený koberec, což nebylo před pár lety zpátky...

Roger: Je pravda, že tisk k nám nikdy nebyl šetrný, a snad nakonec to bylo i dobře, protože jsme o proti tomu měli neobyčejnou kariéru. Hlavně v Anglii, mají lidi tendenci k závisti, pokud vidí někoho úspěšného. Nejdříve ti lichotí, a pak když věci fungují, vše opadne. Naštěstí jsme to přežili a máme za sebou několik neuvěřitelných let.

Rockstyle: Kdy se dočkáme nového alba Queen?

Roger: Vyjde příští rok, a to je vše co můžu potvrdit. Bude to poslední album skupiny s hlasem Freddieho, protože dál tady už nejsou žádný pásky s jeho hlasem, které by šly použít. Ačkoliv, možná zbývající členové skupiny budou někdy v budoucnu spolu opět pracovat. Nic o tom zatím nevíme. Nemůžu to ani potvrdit ani vyvrátit.

Rockstyle: V tomto případě, bude to pod jménem Queen?

Roger: Opravdu celkem nic nevím, co bych mohl k této domněnce říct. Nevím co se bude dít a netoužím předpovídat budoucnost. Co je jisté je to, že další album bude poslední s Freddiem a jsme velmi vzrušeni myšlenkou ho natočit.

Rockstyle: Určitě máte přání, aby poslední deska s Freddiem byla perfektní.

Roger: Přesně tak. Musím přiznat, že poslední dva roky jsme vůbec nechtěli ty pásky poslouchat, protože to bylo moc....složité a smutné. Ale teď věřím, že se nám tenhle projekt začal líbit a dostává kousek po kousku svou podobu.

Rockstyle: Muselo to být obzvlášť dojemné pro vás, slyšet nahrávky s Freddieho hlasem.

Roger: Ano, nejdřív to tak bylo. Pak se z toho stal projekt, ze kterého jsme byli nadšeni. Momentálně jsme našli v desce zalíbení a doufáme, že přinese některá překvapení pro ty, kteří to chtějí slyšet. Musíme to udělat...pro Freddieho.

Rockstyle: Můžeš prozradit některé z těch překvapení?

Roger: Pak by už nebyli překvapením! Myslím, že lidé počítají s tím, že Freddie tam bude a vědí, jak na tom byl, ačkoli jeho výkon je fantastický. Album se zakládá na určitých elementech "Innuenda", ale další věci budou rozdílné.

Rockstyle: Nenavádí tě k tomu být více kreativní fakt, že Brian May a ty jste teď na solové dráze?

Roger: Je pravda, že to záleží na vlastních projektech, ale předtím jsme byli hudebníky, a je přirozené, že pokračujeme s psaním. Neděláme to pro peníze, protože jich máme dost. Ale kdo chce nic nedělat a přestat se vším? Kdo uvažuje seriózně o tom vzít si dovolenou na celý život? Ne, já mám hudbu rád a to je to, v čem budu pokračovat.

Rockstyle: Jaký je tvůj největší cíl v soukromém a hudebním životě, kterého chceš dosáhnout?

Roger: To je docela těžká otázka! Jako hudebník, si vždy přeju dotknout se lidí tím co dělám, a jako člověk si přeju být jednoduše šťastný, jak jen můžu.