Queen

Circus Magazine '77 [cz]
Popcorn Magazine '81 [cz]
Queen Of The Record '86
Video Magazine '89
Rockline '91 [cz]
MTV Music Awards '92
Rolling Stone '95 [cz]
BBC Radio 1 '95 [cz]
BBC Pop On The Line '97 [cz]
SABC 2 Top Billing '98 [cz]
BBC Radio 2 '98 [cz]

Freddie Mercury

Circus Magazine '77 [cz]
The Man Who Would Be Queen '81 [cz]
Melody Maker '84
The Sun '85 [cz]
The Bigger The Better '85 [cz]

Brian May

Sounds Magazine '75
Circus Magazine '76
Guitar Player Magazine '83
Steve Gett '82
Faces Magazine '84 [cz]
A Kind Of Magic '86
Vox Magazine '91
Canadian Radio 97.7 HTZ '91
Guitar World Magazine '91
Guitarist Magazine '92
Dutch TV '92
Bravo Talk Show '92
Guitar For the Practicing Musician '93
GM TV '93
High Voltage Magazine '93
Howard Stern Show '93
MTV '93
Guitar World Magazine '93
Guitar Magazine '93
BBC Radio 1 '94
BBC Radio 1 '97
'This Morning' ITV '97
Melbourne Herald Sun '98 [cz]
Radio 3, Polsko '98 [cz]
Jazz Web '98 [cz]
Clyde 1 '98 [cz]
Paul Cashmere '98 [cz]
Holandské radio '98 [cz]
Tisková konference, Petrohrad '98 [cz]
Musikexpreß '98 [cz]
Guitarist Magazine '98
Guitar World Magazine '98
BBC Radio 4 '98
Talk Radio '98
Sydney Sun Herald '98
Music Scene Magazine '98
BBC Radio 2 '98
Španělské radio '98
Gitarre und Bass '98
BBC Radio 1, Radio 2 '98
Vintage Guitar Magazine '98
Best Magazine '98
Musica Magazine '98
Birmingham Evening Mail '98
Classic Rock Magazine '98
GM TV '98
Guitar World Magazine '98
CNN World Beat '00
BBC Radio 1 '00
Capital Gold Radio '01 [cz]
BBC Radio 4 '02 [cz]

Roger Taylor

Record Mirror '75 [cz]
USA '76
Sounds Magazine '80
Modern Drummer Magazine '84
The Cross '91 [cz]
BBC Radio 1 '93
Rockstyle Magazine '94 [cz]
Reflex '94 [cz]
QFC Magazine '95 [cz]
Filmový Festival, Cannes '96
KKLZ Radio '97
Radio 5 '98
Virgin Radio '98
SGR Colchester '99

Navigace: Queen - Královská legenda - Rozhovory: Freddie Mercury: Circus Magazine '77 [cz]

Rozhovory: Freddie Mercury: Circus Magazine '77 [cz]

Queen's Freddie Mercury: The Circus Magazine Tapes

Circus magazine, 17. března 1977, Don Rush

překlad: Rostislav Matura [MATURAR@fel.cvut.cz]

[Freddieho monolog]
Dříve jsme byli často srovnáváni s Led Zeppelin. Když jsme něco vytvořili s harmoniemi, byli to zase Beach Boys. Něco tvrdšího bylo Led Zeppelin. Robert Plant byl vždy můj oblíbený zpěvák - řekl o mě pěkné věci. Řekl, že má rád „Killer Queen“.
Pro  tisk jsme byli vždy snadný cíl, protože jsme se stali populární moc rychle. Ale strávili jsme dva roky sestavováním našeho projektu. Když slyšíte, že jste všichni zfetovaní, že nemáte žádný talent a vaše celá kariéra byla jen výmysl, to vás raní na duši. Nazývali nás velkoobchodními feťáky a tvrdili, že jsme nenapsali žádnou vlastní píseň. Když hlavním cílem Queen je být originální..
Jsem první připraven na spravedlivou kritiku. Ale nečestné recenze - kde lidé prostě neudělali jejich domácí úkol - jsem roztrhal. Když vidím, jak se čiperní novináři nadsazují nad umělce, jsem nepříjemný.
Nestarám se o to, co novináři říkají, vytvořili jsme si vlastní identitu po Queen II. Co se týká srovnávání s Beach Boys nebo Led Zeppelin: je to kombinace všech těch vlivů, které znamenají Queen. Z počátku jsme byli tiskem znechuceni, protože se nás nemohli ani dotknout a to byl stejný případ s Zeppelin.
Spousta lidí nařkla „Bohemian Rhapsody“, ale s čím ji můžete srovnat? Jmenujte jednu skupinu, která natočila operní singl. Byli jsme skálopevně přesvědčeni, že „Bohemian Rhapsody“ může být hitem pouze ve své úplnosti. Byli jsme tlačeni ke  kompromisům, ale sestříhaná píseň nikdy nebude jednou z nich.
Vždycky jsme vystrkovali své krky dopředu. Jsme úzkostliví a pedantští a máme velké požadavky. Když píseň nemůže být udělaná pořádně, tak bychom ji raději nedělali vůbec. Jsme nejnáročnější skupinou na světě a do každého alba dáváme hodně své lásky. Jsme velmi nákladná skupina; rušíme spoustu pravidel. To je neslýchané  zkombinovat operu s rockovým námětem, drahý.
A nemáme ještě takovou věc jako rozpočet. Náš manažer se vždycky diví, když mu ukazujeme účet. Jsme rozhazovační až na kost, ale všechny naše peníze se vracejí zpět do produktu. Šli jsme přes rozpočet při každém albu Queen. Ale to je Queen. Když lidé říkají, „Nové album zní jako A Night At The Opera,“ raději bych toho nechal. Vy ne? Po Sheer Heart Attack jsme si uvědomili, že jsme definovali sami sebe . Cítili jsme, že tady nebyly žádné bariéry, žádná omezení. A Night At The Opera přinesla snad všechny zvuky od trubky po combo). Nic není mimo náš rozsah. Každá molekula z  Day At The Races – každé písmeno znamená nás.  Žádný nájemný chlápek. Nesnažíme se to reprodukovat na pódiu.
Byli jsme v tisku dřeni za naše okázalá show. Myslíme si, že show by měla být podívanou.  Koncert není živé živá kopie naší desky. Je to divadelní událost.
V počátcích jsme se na pódium oblékali do černé. Velmi smělé, drahý.  Pak jsme představili bílou, pro odlišnost, a jednoduše se to vyvíjelo a vyvíjelo. „Stone Cold Crazy“ byla první píseň, kterou Queen zahráli na pódiu.
Se svým jevištním oblečením se na pódiu bavím; není to jen koncert, který sledujete, je to módní přehlídka.
Oblékám se nezvykle, ale vkusně. Můj lak na nehty? Užíval jsem Biba, teď užívám Miners. Jedna vrstva se nanáší opravdu hladce.
Jestliže jsme na pódiu výstřední, nevím jak byste nazvali the Tubes.  Jsme trochu blýskaví, ale hudba není jeden velký rámus. Myslím, že jsme dokonalí. Mám rád ty kabaretní věci. Ve skutečnosti, jedna z mých prvních inspirací vyšla z kabaretu. Naprosto zbožňuji Lizu Minnelli, ona je skvělá. Způsob, jakým přednáší svoje písně-plné energie. Způsob, jakým světla zkrášlují každý moment show. Myslím, že můžete najít podobnosti ve vzrušení a energii u show Queen. Není to glamrock, jsme v tradici show byznysu.
Štědrá prezentace se mi líbí a musím o tom přesvědčit ostatní. Ani nevíte, jak jsem musel bojovat za „Big Spender“ na posledním turné. Hádáme se o všechno i o vzduch, který dýcháme. Jsme nejsvárlivější kapela na zemi, drahý. Jdeme si vzájemně po krku. Jedné noci měl Roger strašnou náladu a hodil celou jeho zatracenou bicí soupravu napříč pódiem. Ta věc mě jen těsně minula-mohl jsem být zabit. Ano, všichni jsme velmi napnutí. Jednou, Roger stříknul Brianovi do tváře lak na vlasy v maličké napařovací šatně. Byli blízko výbuchu. Všichni máme masivní ega, drahý. Ostatní nemají rádi má interview. A na rovinu, moc se o to nezajímám. Jsem velmi emocionální; myslím, ze se za několik let můžu i zbláznit.
Lidé si myslí, že jsem lidožrout. Na pódiu jsem ďábel. Ale jinak se straním společnosti. Mí rodiče byli velmi přísní. Narodil jsem se na Zanzibaru, 5.září. 1946. Můj otec byl  státní úředník. Učil jsem se starat se o sebe na internátní škole. Všechno mé tyranizování - měl jsem zvláštního učitele, který mě pronásledoval. Byl jsem považován za mazaného teplouše. Měl jsem podíl na školáckých žertících. To je tak tolik, kolik prozradím. Získal jsem diplom na Baling College of Art, obor grafika a ilustrace. Navrhl jsem znak Queen. Jednoduše jsem zkombinoval všechny naše znamení zvěrokruhu - a to ani nevěřím na astrologii.
Myslím, že moje melodie jsou nadřazeny mým textům. V „Death On Two Legs“ byl nejvíc útočivý text, který jsem kdy napsal. Je tak mstivý, že se z toho zpěvu Brian cítil špatně. Nemám rád vysvětlování, na co jsem myslel, když jsem psal píseň. Myslím, že to je strašné, prostě strašné. Když budu mrtvý chci, abych byl zapamatován jako muzikant nějaké hodnoty a podstaty. Před léty jsem vymyslel jméno Queen. Je to jen jméno. Ale je královské, samozřejmě, a zní skvostně. Chci být obklopen skvostnými věcmi. Rád bych chtěl chodit po galeriích, ale jsem těžce pracující kluk a nikdy nemám čas. Koupil jsem dům v Londýně, který jsem viděl jen na fotografiích. Vím, že je to absurdní, ale neměl jsem čas jít lovit domy. A potřebuji místo, kam bych mohl přesunout svůj nábytek a šaty. Chci vést Viktoriánský život, obklopený nádherným nepořádkem.
Nejsem ani tak do businessu. Jsem s penězi jsem nemožný ; jednoduše utratím co mám. Domnívám se, že jem vždy žil okouzlujícím životem hvězdy to není nic nového - utrácel jsem vše do posledního dimu. Teď  mám peníze. Vždycky jsem věděl, že jsem  hvězda. A teď, to vypadá, že se mnou souhlasí i zbytek světa.