Queen

Circus Magazine '77 [cz]
Popcorn Magazine '81 [cz]
Queen Of The Record '86
Video Magazine '89
Rockline '91 [cz]
MTV Music Awards '92
Rolling Stone '95 [cz]
BBC Radio 1 '95 [cz]
BBC Pop On The Line '97 [cz]
SABC 2 Top Billing '98 [cz]
BBC Radio 2 '98 [cz]

Freddie Mercury

Circus Magazine '77 [cz]
The Man Who Would Be Queen '81 [cz]
Melody Maker '84
The Sun '85 [cz]
The Bigger The Better '85 [cz]

Brian May

Sounds Magazine '75
Circus Magazine '76
Guitar Player Magazine '83
Steve Gett '82
Faces Magazine '84 [cz]
A Kind Of Magic '86
Vox Magazine '91
Canadian Radio 97.7 HTZ '91
Guitar World Magazine '91
Guitarist Magazine '92
Dutch TV '92
Bravo Talk Show '92
Guitar For the Practicing Musician '93
GM TV '93
High Voltage Magazine '93
Howard Stern Show '93
MTV '93
Guitar World Magazine '93
Guitar Magazine '93
BBC Radio 1 '94
BBC Radio 1 '97
'This Morning' ITV '97
Melbourne Herald Sun '98 [cz]
Radio 3, Polsko '98 [cz]
Jazz Web '98 [cz]
Clyde 1 '98 [cz]
Paul Cashmere '98 [cz]
Holandské radio '98 [cz]
Tisková konference, Petrohrad '98 [cz]
Musikexpreß '98 [cz]
Guitarist Magazine '98
Guitar World Magazine '98
BBC Radio 4 '98
Talk Radio '98
Sydney Sun Herald '98
Music Scene Magazine '98
BBC Radio 2 '98
Španělské radio '98
Gitarre und Bass '98
BBC Radio 1, Radio 2 '98
Vintage Guitar Magazine '98
Best Magazine '98
Musica Magazine '98
Birmingham Evening Mail '98
Classic Rock Magazine '98
GM TV '98
Guitar World Magazine '98
CNN World Beat '00
BBC Radio 1 '00
Capital Gold Radio '01 [cz]
BBC Radio 4 '02 [cz]

Roger Taylor

Record Mirror '75 [cz]
USA '76
Sounds Magazine '80
Modern Drummer Magazine '84
The Cross '91 [cz]
BBC Radio 1 '93
Rockstyle Magazine '94 [cz]
Reflex '94 [cz]
QFC Magazine '95 [cz]
Filmový Festival, Cannes '96
KKLZ Radio '97
Radio 5 '98
Virgin Radio '98
SGR Colchester '99

Navigace: Queen - Královská legenda - Rozhovory: Brian May: Tisková konference, Petrohrad '98 [cz]

Rozhovory: Brian May: Tisková konference, Petrohrad '98 [cz]

St. Petersburg, Press Conference
From (Brian In Russia) , Transcribed by: Sergei Zhuzhlin
překlad: LG (http://queen.musichall.cz)

Datum: 5.11.1998
St. Petersburg, Astoria Hotel, 19:40

z leva do prava - Jamie, Spike, tlumočník, Brian, Neil, Eric, ruský uvaděč

Uvaděč: Dámy a pánové, prosím usaďte se. Jak jistě víte, máme jisté zpoždění, ale není to tak důležité, jako to, co se zítra odehraje v Lensover House of Culture. Ale nejdřív dejme Brianovi šanci, aby se s námi podělil se svými prvními dojmy, a poté odpověděl na vaše dotazy.

Brian May: Jsem velice vzrušený, nemůžu se přestat usmívat. Je to úžasné, pro mě takový zázrak, dělat v mém věku něco naprosto odlišného. Tohle je místo, kde jsem nikdy nebyl navzdory faktu, že skupina Queen koncertovala téměř po celém světě. Je to velké setkání, Byl jsem ohromen, když jsem poprvé uviděl během přistávání světla. Protože celé mé dětství
nám bylo připomínáno, že Rusko je nepřítelem. A po celý čas. Dobrá, lidi jsou asi všude stejní, lidi jsou lidi, a jsou to politici, kdo dělají války, studené války. A můj první pocit - když jsme jeli z letiště do města a řidič limuzíny nám říkal o jeho pocitech a své minulosti. A jeho zvycích a svobodě  a změnách. Bylo to pro mě něco docela kouzelného, protože já moc novinám nevěřím, opravdu. Nikdy nevíte, zda vám lidi říkají pravdu nebo ne, je to poprvé, co jsem to slyšel z úst
někoho z Ruska, to je skvělé. A pak jsme viděli náměstí a všechno okolo, je to tu velmi nádherné. Je to skvělé.
A teď jsme tady s mojí nádhernou kapelou, všichni jsme dobří přátelé a nejlepší muzikanti. A garantuji, že uvidíte něco speciálního.

Uvaděč: Takže, vaše otázky, prosím.

Otázka: Briane, když jsi vstupoval do hotelu, čekalo tam na tebe hodně mladých fanoušků (13, 14 let staří). Podporuješ Queen fan klub v Londýně, jsou tam i fanoušci z Ruska?

Brian May: Ano, jsou tam lidé, kteří přímo korespondují. Těšil jsem se na setkání s nimi (fanoušky u hotelu. Je to naprosto jiný pocit, koncertujeme po celé Evropě, ale když přijedeme sem a vidíme lidi, díváme se jim do očí a  víme, že je to první setkání na cestě, velmi vzrušující. A myslím že i oni byli rozrušení tím, že nás vidí, stejně tak, jako jsem já,

Otázka: Jak pracuje fan klub, jak často ho navštěvuješ, jak často se setkáváš se svými fanoušky?

Brian May: Nechodím tam tak často, ale jsem v kontaktu s Jacky v Londýně. Běžně nejsem na ulici, rád bych měl velmi privátní život, musím mít klid. Takže nechodím kolem... Můžu představit tyto lidi? Tohle je Neil Murray, baskytara. Všichni tito hudebníci jsou ze skvělých kapel. Neil byl v takových skupinách, určitě je znáte, Whitesnake a Black Sabbath, atd. Tohle je Spike Edney. Spike Edney hrál před dávnými dobami s Queen, když pomáhal na koncertech s klávesami. Takže tady je Spike Edney. A Jamie Moses, kdo má velmi podobnou kariéru jako já. Ale ne tak následně. A tohle je Eric Singer, bubeník, také má velmi zajímavý seznam, pracoval s Alice Cooper a Kiss. Máme také dvě nádherné dámy, které tu s námi bohužel nejsou, jsou v hotelu. Zpívají doprovodné hlasy. Mají také hodně zkušeností, a je čistou náhodou, že jsou tak nádherné. [smích]

Sergei Zhuzhlin: Briane, hrával jsi Brighton Rock Solo skoro po třicet let. [Brian se směje]. Není čas se poohlédnout po něčem jiném? [Spike se směje VELMI nahlas - jako celá kapela]. Nejsi tím omezen? [smích]

Brian May: Myslím, ze to okomentuje Neil, protože říká, že teď to konečně hraju pořádně... Ale tohle Solo není nic náboženského, když mám chuť, tak to zahraju. Záleží na tom, jak cítím co se stane, nehraju stejné věci. Po pětileté pauze jse přemýšlel: nechci dělat tohle Solo, protože je to tak známé, ale pořád si to připomínám, pořád mě to stimuluje k práci s echem, je to něco co mě baví. A je to také jakási interaktivní věc s audiencí, záleží jak se lidé tváří. Myslím, že mě to
dává víc svobody, s Queen to byla povinnost, protože lidé předpokládali že uvidí skupinu Queen takovou, jaké je. Teď jsem pryč se svou kytarou a necítím k ničemu žádný závazek, takže to nemusí být Brighton Rock. Ale Rusko by asi chtělo slyšet starší kousky, protože nikdy neměli šanci to vidět, takže budu hrát víc skladeb z více oblastí z mé minulosti. Na tomto turné jsem velmi zaměřený na nové věci, pořád pokračuji, nejsem zkamenělina, ale za této situace, myslím, že bychom měli vyzvednout něco z historie.

Otázka: Briane, považuješ se za zakládajícího člena Queen?

Brian May:
Hm... Byla to spíše věc náhody. Ano, připouštím, že jsem udělal ty první kroky, ale byla to úžasná náhoda, která nás vehnala do toho, co jsme nakonec udělali. Začali jsme z inzerátu, který jsem na koleji napsal, a první jsem byl já a Roger, pak se stal Freddie naším dobrým přítelem a John byl přítel jiného přítele. Takže ano, byla to silná náhoda, která nás dala všechny dohromady. Bylo to něco z hora.

Otázka: Kdy jsi naposledy navštívil Freddieho hrob, a jaké byly tvoje pocity?

Brian May: Nechodím navštěvovat jeho hrob, protože žádný není. Je to něco, co si drží jeho rodina. Ale myslím na něj každý den.

Otázka: Koncerty Queen byly vždy teatrální, byly vždy dramatizovány, možná i z části groteskní

Brian May: Groteskní? Je to to co myslíte? Myslí si tady každý, že naše show byla groteskní?

Otázka: Možná je to můj pohled.

Brian May: Dobrá, je to zajímavý pohled.

Otázka: Ale byly jasně dramatizované.

Brian May: Myslíte dramatizované námi nebo publikem.

Otázka: Vámi.

Brian May: Uh, jaká je otázka [smích]. Už znám váš pohled, ale jaká je otázka?

Otázka: Jaký je rozdíl mezi těmito show a tvým vlastním koncertováním?

Brian May: No, pořád věřím, že show je show. Přišel jsem z prostředí, které nebylo moc dobré, v té době jsme začali dělat tyhle show. Takže já stále věřím, že musíme mít nejlepší možný zvuk, nejlepší možné lidi, nejlepší možný zvuk a nejlepší možná světla. A to je velkou částí show, spolu s vašimi vydanými emocemi, pocity. Ale domnívám se, že způsob je už jiný, protože jsem jako frontman jiný než Freddie. Freddie byl víc než prefektní rockový Bůh, víte. A já mám jiné
pocity, chci být dramatický, chci být hlasitý, ale je tu ještě moje druhá stránka, takže chci někdy říct: Tohle jsem prostě já, jsem obyčejný, jako vy, tohle jsem já, tohle taky. Takže bych řekl, že jsem velmi odlišný. Přichází to přes moje skladby, moje písně vyjadřijí lidské pocity.

Alex Smirnov: Briane, nejdřív bych ti rád poděkoval za tvé turné a těch pár koncertů, které jsem viděl.

Brian May: Skvělé! Díky.

Alex Smirnov: Na tomto turné jsi poprvé použil prototypy tvé kytary víc, než originální Rudý Speciál.

Brian May: Oh, on je tady. Nikdy bych nehrál koncert bez něj. Nepoužívám ho na každou skladbu, kvůli rozdílnému naladění, ale pokaždé ho v druhé části beru a hraju s ním.

Alex Smirnov: Řekl bych, že nové kytary jsou na tomto turné zdrojem mnoha technických problémů, není čas se vrátit zpět k Rudému Speciálu?

Brian May: Nerozumím tomu, protože ho stále používám, a všechny ostatní kytary jsou pro jimý zvuk. Ale tyto tři nové kytary, které mám, tady teď jen dvě, vyrobil Greg Fryer z Austrálie. Jsou tak podobné mému originálu, že když zavřu oči, je těžké poznat, na kterou hraju. Jsou téměř identické. Takže vše je v pořádku.

Ale musíte se zeptat taky ostatních.

Otázka: Otázka pro tvé hudebníky: jak se cítíte v Brian May Band? Cítíte se nezávislí nebo je tyranem?

Eric Singer: Ne, je velmi jemná osobnost. Musím říct, že Brian je asi ten nejlepší člověkm, se kterým jsem kdy pracova. A pracoval jsem s mnoha lidmi.

Brian May: Díky.

Eric Singer: Pracoval jsem s nejhoršími a nejlepšími, tohle je nejlepší.

Neil Murray: Brian je hodně emotivní a citový, a musíte vplout dovnitř, naladit se na jeho náladu, což ho pak dělá více zajímavým. To dělá zajímavou i jeho hudbu.

Spike Edney: Pracoval jsem s ním před pěti lety v Brian May Band, a teď když nás šibalsky dovedl zase dohromady, to bylo milé nebo velmi hloupé. [Brian se směje] Vtip!

Jamie Moses: Jako kytarista, pracující s Brianem, jsem v pohodě (smích). Je to skvělé s ním hrát v harmonii, super.

Otázka: Pane May, můžete nám něco říct o vaší práci pro film?

Brian May: Ano, natočil jsem toho s filmy hodně a našel jsem to velmi inspirující. Protože mám tendenci být velmi uzavřený ty člověka, je velmi dobré, že mám z venčí nějaké stimuly.

Otázka: A proč nepoužíváte svou kytaru tak často pro film?

Brian May: Ah, ale používám. Ale nemyslím, že by všechna hudba být pouze kytarová. Moc kytary může věc velmi zúžit. Na soundtracku k filmu Flash Gordon jsem kytary použil hojně. A byl jsem na to velmi hrdý, protože si myslím, že to byl opravdu první soundtrack, první soundtrack s rockovou kytarou, i když o tom ten film nebyl. Jako hudebník, i když je to
pouze pro vás nebo pro film, vybíráte opatrně, co budete dělat, někdy je to kytara, jindy něco jiného.

Sergei Zhuzhlin: Kolik lidí zjistilo, kdo byl Just William (Brian se směje) ze soundtracku Pinocchio?

Brian May: Jenom ty a ještě jeden chlápek.

Sergei Zhuzhlin: Já vím.

Brian May: Uh-huh!

Alex Fedotov: Otázka pro Erica Singera. Můžete nám prosím říct něco o vašem projektu ESP (Eric Singer Project), jaké jsou vaše plány po zkončení tohoto turné s Brian May Band?

Eric Singer: Já nevím. Beru život takový jakýje dnes, teď jsem v Rusku.

Alex Fedotov: Mezi fanoušky Kiss jsou dohady, že se máte přidat ke Kiss na jejich turné, protože jejich bubeník má zdravotní potíže.

Eric Singer: O tom nevím. Začali koncertovat minulý týden a on je v pořádku, doufám. Dohady se jmenují dohady z určitého důvodu.

Otázka: Briane, problém AIDS je ti velmi blízký, jsi v kontaktu s AIDS charitou?

Brian May: Je tady organizace s jménem Freddie Mercury Pheonix Trust, která začala s úmyslem spravovat peníze, které přicházely z Freddie Tribute. Původně jsme to viděli jako krátkodobou záležitost, ale činnost pokračuje díky přátelům hudebníkům, kamarádům a fanouškům. Takže peníze stále přicházejí, myslím že je tam teď něco přez tři miliony liber,
které odcházejí na různé AIDS charity do celého světa. Máme paní, která pracuje ve Švýcarském Montreux a získává informace, kde by mohly peníze pomoci. Není to tak jednoduché se o to všechno starat.

Otázka: Mám teď jinou otázku. Kolik stojí tvoje nádherné bílé boty (dřeváky)?

Brian May: Moje boty? Jsou velmi levné, turné je drahé! (smích)

Otázka: Máš svého vlastního módního návrháře?

Brian May: Já a móda nejdeme spolu. Nezajímá mě to. Nezajímám se o módu nebo o obleční. Když je to dobré, tak je to dobré.

Otázka: Briane, nedávno Rusko navštívil Moris Bejar se svým Ballet For Life. Byl jsi na premiéře, a co si mylsíš o použití hudby Queen v tomto projektu?

Brian May: To záleží na tom, kdo ji používá, a v tomto případě je tento člověk génius. To, že vybral naši hudbu, je pro nás velkým komplimentem.

Otázka: Viděl jsi to (balet)?

Brian May: O ano, viděl jsem něco ze zkoušek v Losaně a účinkovali jsme na premiéře v Paříži s Eltonem. Byl to nápad Eltona Johna, a myslím, že to byla jedná událost, na které jsme John, Roger a já hráli společně po koncertě v 92.

Otázka: Pamatuji si, že tvoje první skupina jednou doprovázela Jimiho Hendrixe, co se stalo s ostatními členy této kapely?

Brian May: No, o Rogerovi víte? Roger Taylor. Byli jsme jenom tři, opravdu. Tím třetím byl člověk se jménem Tim. Vidívám ho docela pravidelně, je velmi úspěšný v jiných oblastech. Je na vrcholu své profese, což je tvorba modelů. Takže je v pohodě.

Uvaděč: Vážení kolegové, toto je konec tiskové konference. Brian přiletěl před pár hodinami, takže si musí odpočinout. Všichni musíme Brianovi a jeho hudebníkům poděkovat a zítra se všichni sejdeme na koncertě. Také vám chci připomenout, že toto všechno nám bylo umožněno díky neocenitelné pomoci St.Petersburg Bank a Industrial Building.
Děkuji vám. A děkujeme Brianovi a jeho kapele (aplaus).