Queen

Circus Magazine '77 [cz]
Popcorn Magazine '81 [cz]
Queen Of The Record '86
Video Magazine '89
Rockline '91 [cz]
MTV Music Awards '92
Rolling Stone '95 [cz]
BBC Radio 1 '95 [cz]
BBC Pop On The Line '97 [cz]
SABC 2 Top Billing '98 [cz]
BBC Radio 2 '98 [cz]

Freddie Mercury

Circus Magazine '77 [cz]
The Man Who Would Be Queen '81 [cz]
Melody Maker '84
The Sun '85 [cz]
The Bigger The Better '85 [cz]

Brian May

Sounds Magazine '75
Circus Magazine '76
Guitar Player Magazine '83
Steve Gett '82
Faces Magazine '84 [cz]
A Kind Of Magic '86
Vox Magazine '91
Canadian Radio 97.7 HTZ '91
Guitar World Magazine '91
Guitarist Magazine '92
Dutch TV '92
Bravo Talk Show '92
Guitar For the Practicing Musician '93
GM TV '93
High Voltage Magazine '93
Howard Stern Show '93
MTV '93
Guitar World Magazine '93
Guitar Magazine '93
BBC Radio 1 '94
BBC Radio 1 '97
'This Morning' ITV '97
Melbourne Herald Sun '98 [cz]
Radio 3, Polsko '98 [cz]
Jazz Web '98 [cz]
Clyde 1 '98 [cz]
Paul Cashmere '98 [cz]
Holandské radio '98 [cz]
Tisková konference, Petrohrad '98 [cz]
Musikexpreß '98 [cz]
Guitarist Magazine '98
Guitar World Magazine '98
BBC Radio 4 '98
Talk Radio '98
Sydney Sun Herald '98
Music Scene Magazine '98
BBC Radio 2 '98
Španělské radio '98
Gitarre und Bass '98
BBC Radio 1, Radio 2 '98
Vintage Guitar Magazine '98
Best Magazine '98
Musica Magazine '98
Birmingham Evening Mail '98
Classic Rock Magazine '98
GM TV '98
Guitar World Magazine '98
CNN World Beat '00
BBC Radio 1 '00
Capital Gold Radio '01 [cz]
BBC Radio 4 '02 [cz]

Roger Taylor

Record Mirror '75 [cz]
USA '76
Sounds Magazine '80
Modern Drummer Magazine '84
The Cross '91 [cz]
BBC Radio 1 '93
Rockstyle Magazine '94 [cz]
Reflex '94 [cz]
QFC Magazine '95 [cz]
Filmový Festival, Cannes '96
KKLZ Radio '97
Radio 5 '98
Virgin Radio '98
SGR Colchester '99

Navigace: Queen - Královská legenda - Rozhovory: Brian May: Paul Cashmere '98 [cz]

Rozhovory: Brian May: Paul Cashmere '98 [cz]

Život po Queen je dalším světem pro Briana Maye

By Paul Cashmere
from www.undercover.net

překlad: Ivan  [sekretar@hotmail.com], korekce L.G.

Do dneška, je album Greatest Hits skupiny Queen velkou částí repertoáru rockových radiových stanic.  Ani den by nemohl být, aby rádio nehrálo hity jako Bohemian Rhapsody, Another One Bites the Dust nebo We Will Rock You.

Zatímco charismatický Freddie Mercury, v čele skupiny, absorboval nejvíce publicity, za scénou byla podpora Briana Maye, Rogera Taylora a Johna Deacona tím opravdovým motorem skupiny.

Freddie psal pop písně, ale byl to Brian May, autor mnoha jejich kytarových písniček jako například Hammer To Fall, kdo dával skupině páru.

Ne dlouho po Freddieho smrti v roce 1991, May vydal jeho první sólové LP, ale pak mu to trvalo šest let než přišel s albem Another World(Další Svět).  Nyní po vydání tohoto LP, se May připravuje na světovou konzertní šnůru.  Hovoří s producentem Undercoveru, Paul Cashmerem.

 Pamatuješ si ještě ta první vystoupení jako například The Hordem Pavilon v Sydney v 1975?

Brian: Ale ano, pamatuju si to dobře.  Nejenom, že si to pamatuju, ale vzpomínám si jak jsme tam jeli a dostali jsme se do zácpy a jak se Fred málem zbláznil.  Bylo to brilantní, bezva vzpomínky.

Na obalu novýho alba Another World říkáš ze těch poslednich šest let nebylo pro tebe moc lehkejch.Co si tím přesně myslel?

Brian: Bylo tam dost kotrmelců.  Myslím si, že nikdo by se přez to nedostal za darmo.  Byla tam spousta kotrmelců a tak.Když je člověk na dně tak není schopen dělat nic, znáš to.  Ale když se pak dostaneš nahoru, tak jsi v místě, kde se věci začnou hýbat.  Takže jsem psal hodně věcí na stoupajících částech křivek.

Začínající věty z první písničky jsou "Udělám si kolem mě trochu místa, tak se ke mě nikdo nedostane."  Jak obranej si se stal ve tvým životě?

Brian: V podstatě je to malá terapie.  Dost si chráním život jako normální človek, jestli chápeš co myslím.  Hrozne mi na tom záleží.  Mám děti a potřebuju žít normální život.  Je pro mě duležitý, abych mohl opustit ten rock'n'rollovej svět a být člověkem.  Věc, o které mluvíš, ten začátek desky, co se jmenuje Space je od kamaráda kterej programuje.Zni to jako něco o computerech, ale opravdu je to alternativní psychická terapie.  Je to na bázi velmi jednoduchých pokusných principech, a co dělají je to, že přeprogramujou tvoji mysl tak aby si se věcí nebál. Jako kterýkoliv jiný problém, který máš na mysli a oni ti přeprogramujou mysl aby to neviděla jako problém.  Je to technologie, která celkem funguje.  Tahle skladba je jednou z nich. Když tě něco trápi tak všechno kolem sebe imaginárně vyčistíš, dokud nemáš dost místa na dejchání a pak pokračuješ se svým životem dál.

Briane, měl jsi teda pár těžkých let?

Brian:  Život celkově nacházím dost složitej.  Ne snad, že bych byl nevděčnej.  Mam hodně dobrejch věcí.  Život s Queen byl výborný a mám štestí, že moje kariéra pokračuje dál.  Není to o pracovní stránce.  Tahle branže tě trochu rozdeptá, udělá ti v hlavě honičku, ale já mám problémy s dennodenním citovým tlakem v mých vztazích.  Ten celej emocionální svět.

Myslíš, že bys měl tyhle problémy, kdyby skupina Queen nezkončila tak rychle?

Brian:  Nevím.  Myslím si, že jsem byl vždycky takovej, abych řekl pravdu.  Myslím, že jsem chodil venku jakoby bez kůže. Bylo to velmi težké, konec Queen, ale nyní jsem velmi rád bez Queen.  Mam rád svobodu.  Rád vím, že můžu jít kamkoliv chci.  Můžu se pustit do jakýhokoliv hudebního teritoria tam, kam chci a nemusím se s nikým o tom hádat.  Jde o osobní věci.  A ty osobní věci jsou vždycky spojeny s tím co píšu, takže oklikou vykresluju život na deskách.

Jsou písně na Another World kompilací skladeb, které jsi napsal za posledních šest let, nebo písničky, které jsi napsal nedávno přímo pro toto LP?

Brian: To je dlouhá doba, že.  Byly napsány během té celé periody. Napsal jsem toho daleko víc než co je na albu.  Myslím, že to je část toho procesu. Musíš být spokojen sám se sebou.  Takže jsem vyhodil spoustu nápadů a zaměřil jsem se jen na ty, které byly vzhledem ke konci významnější.

Natočil si pár zajímavých cover skladeb.

Brian:  Cizí písně jsou zbytky toho jak jsem si to album představoval asi pred čtyřmi roky.Pracoval jsem na tom, abych se propracoval zpátky k mým kořenům.  Byl jsem dlouho v Queen což bylo velmi zaneprázdňující. Nikdy jsem neměl čas myslet na něco dalšího. Bylo to totálne konzumní.  Potom jsem udělal skok do sólový kariéry s Driven By You a Too Much Love Will Kill You.  Pak jsem objel svět jako JÁ s mojí vlastní kapelou.  Pak, když jsem si myslel, že jsem udělal krok do svobody, stalo se pouze to, že jsem se musel vrátit do toho tábora Queen a nosit tu Queen čepici, abych udělal album Made In Heaven.To byla šílena práce, která mi vzala kolem dvou roků života. Na konci jsem si říkal "Kdo vůbec jsem", ani si nepamatuju, co mě do toho dostalo.  Takže jsem šel zpátky po stopách toho,  co mě jako kluka bavilo.  Věci jako Buddy Holly a Little Richards, Elvis, a spousta jiných. Tak jsem to udělal, víš jako Jimmyho Hendrixe. Chtěl jsem udělat moje album.  (Doufám, že ještě posloucháte, protože začínám kecat, hahahaha). Takže jsem skoro celé album udělal na tomto základu, podpořené tím, že mnoho lidí se mě ptalo, abych dělal skladby pro tribute alba. Hlavně skladby Henrixe a Moot The Hoople. Oboje byly původně udělány pro vzpomínková alba. Potom, v době, kdy se rodilo Queen Rock album, jsem opět nosil tu Queenovskou čepici, a skladba No-One But You, která byla písní do mého alba, se stala písní pro toto album, a myslím, že také poslední skladbou Queen. Pak jsem ji stratil, a najednou jsem neměl svou podstatnou písěň, která je o Freddiem jako hrdinovi. Tak jsem překopal celý koncept a začal přemýšlet, že se musím vynulovat a začít pracovat na mých vlastních věcech a zaměřit se vlastní cestou. Myslím, že to je o tom, jak se hudba stává hodnotnou, když začínáš upřímě vystavovat své pocity. To je to, co jsem udělal.

Byla Noone But You točená s Freddiem nebo si to napsal až po Queen?

Brian: Napsal jsem to dlouho po Freddiem.  Měl jsem to dlouho v hlavě.  To byla jedna z těch věcí, kterou jsem několik let v hlavě, ale problémem by bylo to, že album by vypadalo jako retroskeptiva.Ve smyslu to LP bylo očištěno od všeho toho pěknýho. Je to zóna uplně bez Queen.

Ne jenom, že jsi prožil smrt Freddieho, ale taky nedávnou tragedii Cozy Powella.

Brian:  Ano, to byl strašnej šok. Byla to tragedie.  Myslím, že tomu nikdo nemohl věřit.  Vždycky přišel a dělal věci, přišel a všechny nás bavil, ten chlap.  Byl plnej energie a positivních řečí.  Bude se po něm hodně stejskat.

Ty a on jste patrně na nějaký ten čas plánovali spolupráci .

Brian:  Ano, to je fakt.  Měli jsem to domluvený.  Chtěli jsme spolu v září koncertovat.  Hrozně se mu do toho chtělo.  Poslední zprávu, kterou jsem od něj dostal byla "víš, hrozně se mi do toho chce."  Právě slyšel to album a říkal, že je to lepší než co čekal, a že se nemůže dočkat vzít to všechno na turné. A hned potom jsem slyšel, že umřel v bouračce.  Bylo to neuvěřitelný.  Nikdy nevíš, co na tebe za rohem čeká, ne!

Teď k tvýmu prvnímu albu.  Řekni nám jak se televizní reklama stala katalyzátorem tvý sólový kariéry?

Brian:  Byla to taková šťastná náhoda.  Většina věcí se v životě stává náhodou.  Právě jsem potkal nějaký kluky u bazénu, když se mě ptali, jestli jsem někdy dělal udelal muziku pro reklamu.  Řekl jsem jim, že ne a oni se mě zeptali jestli bych chtěl a já řekl "Ne" koukal jsem, "Myslím, že ne".  Bral jsem to jako něco totálně komerčního a ne uměleckýho.  Pak mi řekli "Poslyš, co můžeš ztratit?  My ti dodáme frázi a uvidíme s čím přijdeš".  Takže jsem řekl "OK, zkusím to" jen jako cvičení.  Stalo se to velmi lehce.  Oni mi hodili "Všechno co dělame řídíte vy".  Pro ně to bylo o autech, ale pro mě to bylo o vztazích.  Tak jsem napsal moji písničku a jejich písničku paralelně.  A fungovalo to.  Bylo to něco trochu jako vysvobození.  Nacházím takový věci jako velký spouštěče.  Takže všechno na tomhle albu, Another World, je spouštěno jinými věcmi, jako film, televizní série, něco, na co se mě někdo jinej zeptal, abych pro něj udělal.  A v polovině toho jsem poznal, že už mluvím sám za sebe.

Tvý Brixton album bylo vydaný v Austrálii.  Byl jsem překvapen počtem starých Oueenovských  písniček, které ještě hraješ živě.

Brian:  Dělal jsem je tenkrát a myslím, že vezmu nějaký Queenovský skladby sebou na tuhle tůru v září.  Pokusím se to vzít i do Austrálie.  To by bylo skvělý.

Ty jsi vždycky byl ten člověk vedle Freddieho.  Jaký je to být nyní v čele kapely?

Brian:  Je to prima.  Překvapivě to není o tom, že bych byl někdy snad nespokojený.  Byl jsem naopak velmi rád v Queen po většinu času.  Cejtil jsem se volný.  Freddie nesl ten celý stres ze spojení s publikem.  Ale nyní, když jsem v tom centru já, nacházím v tom celém spoustu legrace.  Je to neskutečnej pocit komunikovat přímo s lidmi.  Můžeš se dívat blíž do jejich očí a cítit to dvousmerný spojení.  Je to velmi vzrušující.  Je to opravdu neuvěřitelný.

Můžu ti pogratulovat jako člověku, který napsal světové nejznámější sexistickou písničku Fat Bottom Girls.

Brian:  hahahaha dík.

Co bylo inspirací?

Brian:  Hodně lidí, doopravdy.  Existuje zmíchaná historie téhle skladby.  Ani ti nemůžu říct všechno co v tom je.  Je to mix různých lidi.  Ale, hádám, jsou to pozitivní pocity lidí, co obklopujou tuhle branži.  Ne vždycky mluvím o sexu, jak vis.  Ale někdy ano.  Je to o lidech, kteří tý věci dávaj komfort a podporují ji a tím pádem dělaj na tom, aby tahle celá branže fungovala.

A co o tvý dalsí písničce - We Will Rock You.  Myslím, že nedokážeš zapnout rádio a neslyšet to každej den.  Je to taková hymna.

Brian:  Myslím, že bych měl jít zpátky do Austrálie.  Přišlo to velice rychle.  Bylo to po jedné zkušenosti s publikem.  Bylo to dost brzo v naší historii.Lidi na našich koncertech sedávali blízko a poslouchali písničky,  víš.  Nebyli jsme taneční skupinou nebo skupinou, se kterou by všichni zpívali.  Ale najednou lidi začali zpívat s námi a zpívali všechno.  Nejdřív jsme si mysleli "Ježiš, co s tím budem dělat, to tak otravuje."  Za chvíli jsme ale pochopili, že je to tak, jak to ty lidi chtěli a pak to bylo fajn, když si se na to připravil.  Jednu noc jsme skončili koncert a odešli.  Bylo to v Birminghamu v Anglii.  A audience nám zpívala nějakej fotbalovej popěvek, znáš to.  Freddie a já jsem se na sebe podívali a pochopili, že se práve stalo něco důležitýho, a že bychom to měli podpořit než se tomu bránit.  Oba jsem začali s nápadem psát s vědomím, že naschvál použijeme lidi.  Tak Freddie napsal We Are The Champions a já napsal We Will Rock You.  Myslím, že jsem se probudil kolem třetí ráno a slyšel ten rytmus v hlavě a věděl jsem si, že publikum to dokáže taky.Můžou podle toho něco zpívat, něco co bude jakousi jednotnou myšlenkou.Tak se to stalo. Ve studiu jsme to rychle natočili.Roger myslel, že to bude jako ftip, protože v tý skladbě nejsou použity žádné bicí.

Film Wayne's World představil skupinu Queen mladší generaci.  Co sis myslel o scéně s Bohemian Rhapsody?

Brian:  To bylo skvělý.  Měli jsme štestí, protože nás to dalo do středu nový generace ve Státech.  Myslím, že to bylo srandovní, velmi dobře udělaný.  My jsme dělali podobny věci, nikdy jsme se nebrali tak vážně.  Brali jsme naši práci seriózně, ale ne nás.  Zejména Freedie měl divokej smysl pro humor.  Kdyby se ta skladba hrála v radiu, a my byli v autě, taky by jsme dělali stejný věci - skákali k tomu.

Před pár roky se objevilo album Queen Dance Traxx.  Slyšel si to nebo jsi měl tím něco společnýho a co sis o tom myslel?

Brian:  To jsou tři otázky (smích).  Ano, slyšel jsem to.  Ne, nemám s tím nic společnýho a myslím si, že je to OK.  Hodně lidi tím bylo naštváno a říkali "jak jsi to mohl dovolit".  Podle mě, když lidi dělal tvoje věci, tak je to ten nejvetší kompliment, co ti můžou dát.  A je tam pár věcí, které se mi libí.  Našel v tom stimulaci.  Není to ten typ CD co bych si vzal do auta, ale líbilo se mi to v jistým smyslu.  Jsou tam fakticky dobry nahrávky.

Písnička s George Michaelem Somebody To Love byla pro Queen obrovským hitem .  Noviny začali psát o tom, že by byl prefektním novým zpěvákem pro Queen.  Přemýšleli jste o tom, že by Freddie mohl být nahrazen?

Brian:  Abych byl upřímný tak ne!  Mluvilo se o tom v novinách hodně, ale to byla pouze spekulace novinářů.  Ne, jsme dobří kamarádi s Georgem.  Je to ohromnej talent a zpěvák, ale jde úplně jiným směrem než my.  Nikdy by to nefungovalo.On je na svý cestě.  Upřímně, mezi třemi posledními členy, mezi Rogerem, Johnem a mnou, jsou taky dost rozdílný cesty.  Nechtěl bych momentálně bejt v Queen.  Bylo by to jak okovy v jistém smyslu.  To bych nerad.