Navigace: Queen - Krlovsk legenda - Fakta: Queen

Fakta: Queen

Doing All Right

natáčení: Brian hrál na akustickou kytaru Hairfred. <pravda>

V magazínu z roku 1973 je článek o Brianovi (včetně několika jeho citací), kde je zmíněné, že v celém albu použil jen Rudý Speciál a starou akustiku. Tato akustická kytara musí být značky Hairfield, protože o 30 let později Brian řekl, že kytara Davida Dillowaye je ta, kterou použil v The Night Comes Down. V roce 1982 se zmínil, že jeho vyjímečnou akustickou kytarou byla Hairfred (a vyjmenoval Jealousy a White Queen jako příklady).

živě: Doin' All Right je první skladbou, kterou hrál Freddie na pódiu se skupinou Queen. <pravda>

Když skupina podepsala smlouvu se společností Trident, společnost uspořádala velmi důležité představení v klubu Peasantry v Londýně, které se konalo 6. listopadu 1972. Nebyl to nejlepší koncert, ale v jistém smyslu byl historický, protože Trident Sounds zapůjčila bílé piano značky Bechtein. Bylo to tedy poprvé v historii skupiny kdy Freddie hrál na tento nástroj na pódiu. To samé piano si Freddie půjčoval i pro další koncerty a nahrávání.

natáčení: Brian hrál na piáno na studiové verzi. <pravda>

Brian (2003): "Pro samotné nahrávky, co si pamatuju, jsem hrál na piáno v Doin' All Right, Father To Son, Now I'm Here, Dear Friends, Teo Torriate a All Dead All Dead."

 

Jesus

živě: Byla zahraná živě před rokem 1973. <pravda>

Existuje původní setlist březnového koncertu z roku 1972, ve které je uvedena spolus další skladbou Jesus.
http://www.queenconcerts.com/inc/setlists/1972-03-10

 

Keep Yourself Alive

natáčení: Brian natočil syntezátorové části na Rudém Speciálu s Johnovým Deacy amp zesilovačem. <pravda>

Brian (1982): "Sólo nebylo v tom ladění vůbec nijak zpracované, pokud si pamatuju. Použil jsem Johnův malý zesilovač a Vox AC-30, abych dosáhl těch malých trojitých refrénů v pozadí. Taky jsem využil snímačů. Ke konci už je fázování na pásce výraznější."


natáčení: S verzí na desce nebyl Brian nikdy spokojený, preferoval demo verzi. <pravda>

Brian (1982): "Pevně věřím v kouzlo okamžiku, které nelze zachytit podruhé, ikdyž jsme skončili s něčím, co bylo jak herně tak hlavně kvalitou natočení o něco lepší než z De Lane Lea. Pořád si myslím, že De Lane Lea verze měla určité kouzlo, takže jsem z toho opravdu nebyl nadšený. Hlavně když jsem zjistil, že ostatním se to nelíbí a my to dál remixovali. Říkali jsme si, že je to mix, který je špatný, pořád jsme to remixovali a tak tu musí existovat dalších sedm nebo osm odlišných mixů od různých skupin lidí. Dokonce jsme vyrobili mix s Mikem Stonem, naším technikem, a to verze, se kterou jsme na konci byli nejspokojenější. Tu jsme použili. Ale, pro mě osobně nebyla Keep Yourself Alive uspokojující. Nemá to kouzlo, které mohla mít."

skládání: Brian neměl kytarové části předem napsané, hrál je intuitivně. <pravda>

Brian (1998): "Co se týká aranžování kytarových harmonií, nebylo to tak těžké - vždy jsem si to mohl v hlavě vybavit a jít pracovat. Proto moje kytarové orchestrace byly převážně intuitivní záležitostí a zahrál jsem to na místě, ty harmonizované sóla v Keep Yourself Alive. Později jsem se snažil analyzovat proč určitá aranžmá, které jsem takto vytvořil, skvěle fungovala."

 

Liar

skládání: Freddie ji složil na kytaře. <pravda>

John (1979): "V naší hudbě, která je nyní o něco lehčí než v začátcích, je hlavním faktorem to, že si Freddie oblíbil skládání na piánu, protože skladby, které on píše mají většinou piáno jako základní instrument. Skladba Liar z první desky byla napsána na kytaře,proto přirozeně inklinuje k rockovému extrému, ve srovnání s Killer Queen. Freddie je dnes obklopen japonským nábytkem a klavírem, takže skladby jsou psány tam. Jednoduché, že? Ale pochybuju, že Roger skládá písně na bicích."

Peter Hince (2002): "Myslím, že první skladby jako Liar nebo Ogre Battle pocházejí z kytary."

 

My Fairy King

skládání: Byla to jediná skladba z první desky, napsaná ve studiu. <pravda>

John (1976): "My Fairy King napsal Freddie a dělali jsme ji v době, kdy jsme byly ve studiu, kde byla vytvořena. Přičemž, jak jsem řekl, ostatní byly v podstatě živé skladby, zjednodušeně pouze doprovod a pak pár doprovodných vokálů a kytarových sól a bylo to."

natáčení: Brian byl unešen kvalitní prací u piána v této skladbě. <pravda>

Brian: "Bylo to poprvé, kdy jsme mohli vidět Freddieho pracovat na plný výkon. On je vlastně pianista samouk a v té době dělal velké pokroky, ačkoli jsme neměli piáno na pódiu, protože bylo nemožné to zařídit. Takže ve studiu měl Freddie první šance vytvořit tyto piánové části a my jsme poprvé získali ten pravý zvuk piána a kytary, což bylo úžasné. My Fairy King byla první z těch epických skladeb, ve kterých jsme využili zdvojování hlasů a harmonií. Freddie se do toho pustil a dovedl přes The March of The Black Queen z druhé desky až k pozdější Bohemian Rhapsody."

skládání: Freddie si změnil příjmení po napsání této skladby. <pravda>

Brian to komentoval v dokumentu Untold Story.

 

Seven Seas Of Rhye

skládání: Freddie měl skladbu předem napsanou, když skupina natočila první desku. <lež>

Roger (1977): "Myslím, že Freddie měl hotovou polovinu a my si řekli, že by to byl pěkný závěr první desky s tím úmyslem, že by druhá deska touto skladbou zase začínala."

 

The Night Comes Down

živě: Byla zahraná živě před rokem 1973. <pravda>

Existuje původní setlist březnového koncertu z roku 1972, ve které je uvedena spolu s další skladbou Jesus.
http://www.queenconcerts.com/inc/setlists/1972-03-10.jpg